banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Louky: Co na nich hrozí našim dětem

13. července 2017

Louky: Co na nich hrozí našim dětem

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bolševník zmije louky tráva klíště děti

preventan-mimiforum-banner

V travnatých plochách na děti číhá nejedno nebezpečí. Od klíštěte přes uštknutí hadem až po popálení rostlinami. Běhání v trávě nemusí být tak nevinné, jak vypadá.

Během prázdnin tráví děti venku mnohem víc času, než obvykle. Hry s kamarády v trávě, anebo pobyt na dětských táborech však může přinést nejednu nástrahu. Travnaté plochy totiž nemusejí být tak bezpečné, jak by se mohlo zdát. Co na nich dětem hrozí?

 

Klíště

Malý a nenápadný »nepřítel«, který však může napáchat nemalé škody, se často nachází právě v travnatých porostech. Stačí projít trávou, anebo se do ní dokonce usadit a může vás poctít svou nechtěnou návštěvou. A pokud je infikované, hrozí jedna ze závažných nemocí – lymská borelióza nebo klíšťová encefalytida. Proto je více než důležité děti denně prohlížet a klíště co nejdříve vytáhnout, aby bylo případné nebezpečí nákazy nižší.

 

Zmije

I když je nejčastěji uvidíte vyhřívat na slunci, setkat se s nimi můžete i v trávě, kde můžou připravit nepříjemné překvapení. Šlápnout na jednu ze zmijí ve vyšší trávě není nic, co by se nemohlo stát a uštknutí je zvlášť nebezpečné právě u dětí. V případě, že k němu dojde, je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Dobrou ochranou před uštknutím mohou být holínky, zvlášť pokud se děti pohybují v hodně vysoké trávě.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pokud dojde k uštknutí, ránu nikdy nerozřezávejte, ani z ní nevytlačujte jed. Končetinu nezaškrcujte, jak se dříve doporučovalo. Nad místo uštknutí přiložte elastické obinadlo (nestahujte), znehybněte končetinu a dopravte postiženého urychleně k lékaři.

 

Popálení rostlinami

Popálená až poleptaná kůže. I s tou se může dítě vrátit, pokud proběhne trávou. Některé rostlin totiž, pokud se o ně dítě holou kůží otře, umějí být pořádně zákeřené. Nepříjemné jsou už kopřivy, mnohem horší je ale například bolševník, který s oblibou roste podél cest. Kontakt s ním je nebezpečný a může zanechat trvalé následky.

 

deti-a-rodina-louky-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Pozor na bolševník!

Bolševník velkolepý je zákeřný v tom, že první kontakt s ním bývá bezbolestný, takže děti při hraní s ním netuší, co si mohou způsobit. Jeho šťávy při kontaktu s pokožkou vytvoří zarudlé plochy až puchýře. V případě těžších popálenin je léčba obtížná a dlouhodobá. Může zanechat nevzhledné pigmentace a jizvy. První reakce kůže se objevují zhruba po 15 minutách od kontaktu. Popálená místa je třeba co nejrychleji chladit pod silným proudem vody, zabránit kontaktu se světlem.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa