vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Louky: Co na nich hrozí našim dětem

13. července 2017

Louky: Co na nich hrozí našim dětem

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bolševník zmije louky tráva klíště děti

preventan-mimiforum-banner

V travnatých plochách na děti číhá nejedno nebezpečí. Od klíštěte přes uštknutí hadem až po popálení rostlinami. Běhání v trávě nemusí být tak nevinné, jak vypadá.

Během prázdnin tráví děti venku mnohem víc času, než obvykle. Hry s kamarády v trávě, anebo pobyt na dětských táborech však může přinést nejednu nástrahu. Travnaté plochy totiž nemusejí být tak bezpečné, jak by se mohlo zdát. Co na nich dětem hrozí?

 

Klíště

Malý a nenápadný »nepřítel«, který však může napáchat nemalé škody, se často nachází právě v travnatých porostech. Stačí projít trávou, anebo se do ní dokonce usadit a může vás poctít svou nechtěnou návštěvou. A pokud je infikované, hrozí jedna ze závažných nemocí – lymská borelióza nebo klíšťová encefalytida. Proto je více než důležité děti denně prohlížet a klíště co nejdříve vytáhnout, aby bylo případné nebezpečí nákazy nižší.

 

Zmije

I když je nejčastěji uvidíte vyhřívat na slunci, setkat se s nimi můžete i v trávě, kde můžou připravit nepříjemné překvapení. Šlápnout na jednu ze zmijí ve vyšší trávě není nic, co by se nemohlo stát a uštknutí je zvlášť nebezpečné právě u dětí. V případě, že k němu dojde, je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Dobrou ochranou před uštknutím mohou být holínky, zvlášť pokud se děti pohybují v hodně vysoké trávě.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pokud dojde k uštknutí, ránu nikdy nerozřezávejte, ani z ní nevytlačujte jed. Končetinu nezaškrcujte, jak se dříve doporučovalo. Nad místo uštknutí přiložte elastické obinadlo (nestahujte), znehybněte končetinu a dopravte postiženého urychleně k lékaři.

 

Popálení rostlinami

Popálená až poleptaná kůže. I s tou se může dítě vrátit, pokud proběhne trávou. Některé rostlin totiž, pokud se o ně dítě holou kůží otře, umějí být pořádně zákeřené. Nepříjemné jsou už kopřivy, mnohem horší je ale například bolševník, který s oblibou roste podél cest. Kontakt s ním je nebezpečný a může zanechat trvalé následky.

 

deti-a-rodina-louky-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Pozor na bolševník!

Bolševník velkolepý je zákeřný v tom, že první kontakt s ním bývá bezbolestný, takže děti při hraní s ním netuší, co si mohou způsobit. Jeho šťávy při kontaktu s pokožkou vytvoří zarudlé plochy až puchýře. V případě těžších popálenin je léčba obtížná a dlouhodobá. Může zanechat nevzhledné pigmentace a jizvy. První reakce kůže se objevují zhruba po 15 minutách od kontaktu. Popálená místa je třeba co nejrychleji chladit pod silným proudem vody, zabránit kontaktu se světlem.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse