vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Lomy, šachty, doly: Tipy na neobvyklé výlety

24. května 2013

Lomy, šachty, doly: Tipy na neobvyklé výlety

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: důl šachta lom skanzen výlet

preventan-mimiforum-banner

Lomy, šachty či doly nepatří k nejobvyklejším výletním cílům, ale rozhodně stojí za to. Netradiční výprava zpestří víkend a představí místa, kam se hned tak nepodíváte. 

Vitamin D3

– Doplněk stravy
 – Vitamin D3 (kalciferol)je látka, která významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, a tím přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů.

vitamin-d3_small

Doplněk stravy

Více ZDE


Lom Velká Amerika

Kde: Mořina, okres Beroun
Slavný Limonádový Joe, anebo pohádka Malá mořská víla. Oba filmy mají jedno společné – točily se u lomu Velká Amerika. Ten je nejznámějším z vápencových lomů v Českém Krasu, které jsou propojeny podzemními štolami. Pod souhrnným názvem Amerika najdete nedaleko hradu Karlštejn ještě další lomy – například Malou Ameriku, anebo Mexiko. Největším je právě Velká Amerika, lom, který je hluboký 67 až 80 m, 750 m dlouhý a 150 m široký. Jeho dno je na úrovni 322 m n.m. Samotný lom není návštěvníkům přístupný, ale nezkrotnou přírodní scenérii můžete pozorovat ze zřízené vyhlídky. Oblastí lomů vás pak provede cesta po žluté turistické značce.
Více na www.lomy-amerika.cz


Skanzen Solvayovy Lomy tip-na-vylet-lomy-sachty-doly-ii-cz-nahled

Kde:  Svatý Jan pod Skalou, Beroun
Jen 20 km západně od Prahy, v krásné přírodě Českého Krasu, najdete Solvayovy lomy, skanzen, který je zaměřený na těžbu a dopravu vápence. Největší atrakcí je zde rekonstruovaná úzkokolejná lomová dráha s rozchodem 600 mm, kterou se můžete povozit, a také podzemní štola s expozicí. Čeká vás zhruba kilometr dlouhá jízda dieslovými lokomotivami a hornickými vozy. Ve skanzenu najdete lokomotiv dokonce dvacet pět. K vidění je tu také několik objektů – bývalých provozních a technologických budov, a také expozice Historie těžby a dopravy vápence v Českém krasu.
Více na www.solvayovylomy.cz


Důl Michal

Kde: Ostrava
Chcete vědět, jaké je to být havířem? Pak se s rodinou vydejte do Dolu Michal, který patří mezi Národní kulturní památky. K vidění jsou tři prohlídkové okruhy, které sledují cestu havíře od šaten až přímo k vlastní jámě v celé délce. Během prohlídky nahlédnete i do zajímavých expozic důlního měřictví a geologie, první pomoci, dispečinku atd. První okruh končí v těžební budově, druhý pokračuje do strojovny a kotelny. Třetí okruh pak zahrnuje venkovní prohlídku areálu a obří vyrovnávací tlakové nádoby, štoly za dřevištěm, k vidění je peterská halda, stará rozvodna s modely ze stavebnice Merkur a malá herna.
Více na www.dul-michal.cz


Chrustenická šachta

Kde: Chrustenice
Šachta, kde se natáčely některé díly seriálů Zdivočelá země či film Bumerang, se nachází nedaleko od Prahy a rozhodně stojí za návštěvu. Důl, který ve své době u nás patřil k nejvýznamnějším, míval 84 pater, které sahaly až do hloubky 426 m.
Dnes zde najdete unikátní skanzen. Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví v této oblasti. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem, což ocení nejen děti.
Více na www.chrustenicka-sachta.cz

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse