vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Lituji, že mám děti. Je to normální?

11. prosince 2016

Lituji, že mám děti. Je to normální?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: lítost nenávist matka děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Když je žena vyčerpaná, unavená a ve stresu, dokáže říct věci, kterých později může litovat. Třeba to, že bez dětí by jí bylo rozhodně líp…

Diskutujte: Pomyslela jste někdy na to, že bez dětí by vám bylo líp?


„Mám dvě děti krátce po sobě a poslední dobou jsem úplně na dně. Péče o ně i o domácnost je hodně náročná, partner tráví většinu času v práci a vše je na mně. Děti jsou nesmírně aktivní, u ničeho nevydrží a já jsem každý večer unavená tak, že nemám na nic sílu. Nemám volnou ani minutu pro sebe, nikam nechodím, nemám zájmy, ani přátele. Přitom dřív jsem žila aktivně a doma neposeděla. Proto stále častěji myslím na to, zda jsem udělala s dětmi dobře. Kdybych počkala, ještě je neměla, anebo alespoň ne dvě, možná by to bylo lepší. Je normální litovat, že mám děti?,“ ptá se Andrea (30).

 

Jsem na zhroucení. Děti jsem neměla mít!

Děti jsou radost, říká se. Jenže zdaleka ne každá maminka je o tom přesvědčena i ve chvíli, kdy má doma několik rozverných potomků, na krku domácnost a pomoc žádnou. „Obdivuju ženy, které mají početnou rodinu a všechno zvládají. Já mezi ně nepatřím. Máme tři děti, z toho kluci jsou dvojčata. Bohužel právě ti jsou naprosto nezvladatelní, neposlouchají a nic na ně neplatí. Manžel nemá čas a babičky nemáme. Poslední dny jsem na zhroucení. Tajně si říkám, že jsem je mít neměla. Jsem věčně vystresovaná, nervózní a vypadám o deset let starší,“ vypráví podobný příběh Kamila (32).

 

tema-tydne-lituji-ze-mam-deti-i-sh-nahled Lituju, že mám děti. Prý mám čeho.

Každá matka přece musí milovat své dítě, říkáte si. Možná ano, ale jinak uvažuje ve chvíli, kdy je vystresovaná a na pokraji sil. Pak jsou ženy schopné říct věci, kterých později velmi litují. „Je mi pětadvacet a mám dvě malé děti. Nemůžu nikam sama, jsem pořád s nimi a už mi to leze na mozek. Kamarádky kolem mě si užívají, chodí se bavit, jezdí na drahé dovolené, já sedím doma, mám malou mateřskou a nechodím nikam. Nedávno jsem před kamarádkou řekla, že lituju, že děti mám. A ona, místo aby mě podpořila, prohlásila, že mám čeho litovat, protože nemůžu naplno žít. To mě dorazilo,“ svěřuje se s podobnou historkou Soňa (25).

 

Začněte myslet na sebe

Možná vám také občas proběhne hlavou, že bez dětí byste se nemusela omezovat a mohla dělat vše. Užívat si, cestovat, budovat kariéru. Takové myšlenky se objevují většinou ve chvílích, kdy jste na pokraji sil. Děti vám dávají zabrat a nikdo vám s nimi nepomůže. Volný den už jste neměla, ani nepamatujete a za zábavou se podíváte možná za patnáct let. V tom případě se vyplatí zvolnit a začít myslet i na sebe. Jinak byste se brzy mohla zhroutit.

 

Pomoct může i odborník

Děti potřebují spokojenou a usměvavou mámu a vy zase chvíli jen a jen pro sebe. Domluvte se s partnerem, ať se o děti někdy postará on a vyrazte si ven. Využijte pomoc babičky, anebo si zaplaťte hlídání. Odreagování totiž potřebujete jako sůl. Uvidíte, že za odpoledne mimo domov už vám děti budou zase chybět. Zvažte také, v čem doma můžete polevit. Domácnost přece nemusíte mít jako ze žurnálu. Pokud nic nepomůže a myšlenky na to, že jste vlastně děti mít neměla, vás budou pronásledovat i nadále, vyhledejte odbornou pomoc. Děti z vás nepohodu vycítí a samy jí velmi trpí. A to přece nechcete, protože v hloubi srdce je milujete.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse