vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Linea nigra na břiše a změny kůže v těhotenství

22. července 2014

Linea nigra na břiše a změny kůže v těhotenství

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: linea nigra chloasma Strie těhotenství kůže

preventan-mimiforum-banner

V těhotenství nastává řada změn a mezi nimi i změny na kůži. Mezi ty nejčastější patří tmavá čára linea nigra, chloasma, a také nepopulární strie. 

Není pochyb o tom, že těhotenství je obdobím velkých změn. Kromě rostoucího bříška a zvětšujících se prsou ale ženy čekají i méně populární proměny, které se mohou projevit třeba na kůži. I když po porodu většinou zmizí, pokud je podceníte, mohou zůstat trvale.

 

Linea nigra

Tmavá svislá čára, která vede od pupíku dolů směrem ke klínu je v těhotenství velmi častá. Zpravidla se objevuje ve druhém trimestru a zůstává viditelná po celý zbytek těhotenství. Čára je vždy svislá a široká cca 1 cm. Za jejím vznikem stojí hormonální změny, hlavně zvýšená produkce estrogenu, která má na svědomí vyšší produkci pigmentu melaninu. Většinou po porodu sama zmizí, anebo výrazně ustoupí, ale viditelná může zůstat. Abyste tomu co nejvíce zabránila, je vhodné bříško chránit před sluncem, protože právě to ji může ještě více ztmavit a zvýraznit. Zmizet po porodu pak už nemusí.

 

Melasma, chloasma

Zvýšená pigmentace na obličeji, která může vést k psychickým potížím a ke snížení sebevědomí. I když příčina není přesně známa, ví se, že negativní vliv mají sluneční záření, hormony a genetika. Z 90 % postihuje ženy a často se objevuje v těhotenství. Může mít různou sílu a projevy – od jedné hnědé skvrny až po několik různě velkých, všechny jsou však v obličeji, příp. na krku. Problému se velmi těžko zbavuje, je třeba denně používat ochranný krém s vyšším faktorem, neopalovat se a skvrny se pokusit zesvětlit pomocí bělících produktů, laseru či chemického peelingu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Chloasma výrazně zhoršuje pobyt na slunci, proto se těhotným ženám příliš nedoporučuje a už vůbec ne bez dostatečné ochrany kvalitními přípravky s vyšším faktorem.

 

Strie zdravi-a-krasa-linea-nigra-ii-sxc-nahled

Strie, menší jizvičky na kůži, se nejčastěji objevují v době, kdy se pokožka začíná více natahovat – zhruba od pátého měsíce těhotenství. Mají nafialovělou či načervenalou barvu a na kůži tvoří nevábně vypadající proužky. I když po porodu se změní a světlají, navždy zůstanou stříbřité jizvičky, které lze zmírnit laserem či jiným zákrokem, ale odstranit zcela je stále nejde. Aby se jim co nejvíce předešlo, je třeba pečovat o pokožku bříška již od začátku těhotenství. I tak se jim ale ubránit nemusíte a bude třeba se s nimi smířit.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co se ještě může objevit v těhotenství

-          Akné. Může se objevit díky bouřlivým hormonálním změnám. Objevit se může i v případě, že jste na akné nikdy netrpěla.

-          Rozšířené (metličkové) žilky. Objevují se nejčastěji v obličeji, na krku, na hrudi a na nohou a opět za ně může zvýšená hladina estrogenu. Bývají zabarvené do světle modra a lehce vystouplé. Po porodu většinou samy zmizí.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse