vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Letní úrazy: Co by nemělo chybět v lékárničce

30. června 2011

Letní úrazy: Co by nemělo chybět v lékárničce

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: předcházení lékárnička úraz dítě

preventan-mimiforum-banner

Mít doma správně vybavenou lékárničku se vyplatí. A pokud jedete na dovolenou, je přímo nezbytností. Úrazy a nemoci si totiž nevybírají, a tak je třeba, abyste mohla v případě potíží ihned zasáhnout. Na co byste rozhodně neměla zapomenout?

Počet úrazů v létě dramaticky narůstá, říkají statistiky. Během roku se u nás zraní skoro půl milionu dětí. Dvě stě padesát z nich na následky poranění zemřou. Nejrizikovějším obdobím je podle lékařů právě léto, kdy se počet dětských úrazů zdvojnásobí. A za většinu z nich prý mohou rodiče. Ideální samozřejmě je úrazům předcházet. Pokud už k nim dojde, je dobré mít po ruce dostatečně vybavenou lékárničku. Co by v ní rozhodně nemělo chybět?

Základní vybavení: nůžky, pinzeta, teploměr, spínací špendlík

1Na nemoci, virózy, horečky, kašel

Léky proti horečce

Kromě běžných viróz, kdy může teplota u dětí náhle stoupnout, hrozí v létě i úpal nebo úžeh. Lék proti horečce nesmí proto v lékárničce chybět, a to jak pro děti (sirup, čípky), tak pro dospělé.

Tip MIMIFORA: Na cesty přibalte Panadol či Paralen a Ibalgin, nebo Nurofen. – nechávám na vás, zda tam chcete nechat „konkurenční" výrobky.

Lék na kašel

V lékárničce se vyplatí mít i sirup proti kašli, abyste jej mohla v případě potřeby hned použít. Vyberte takový, který je vhodný pro děti i dospělé zároveň.

Tip MIMIFORA: Zkusit můžete například Hedelix, Mucosolvan, nebo Stoptussin.

Léky proti průjmu

Nepříjemné střevní potíže vás mohou potkat doma i na cestách. V létě mohou vzniknout i z přílišného horka, třeba tehdy, když si dopřejete hodně ledový nápoj. Protomějte přípravky proti průjmu vždy po ruce.

Tip MIMIFORA: Na dovolenou přibalte Smectu, Hylak či Imodium. Na cesty do Egypta pak také Ercefuryl a Endiaron.

Lék na bolest v krku

Angíny jsou v létě velmi časté, protože prudké přechody z horka do klimatizovaných prostor, kde je klidně i o patnáct stupňů méně, našemu organismu nesvědčí. V lékárničce proto mějte vždy něco na bolest v krku.

Tip MIMIFORA: Vyplatí se přibalit sprej Bioparox a tablety na bolest v krku, například Preventan Quattro.

 

deti-a-rodina-letni-urazy-a-lekarnicka-1-nahled

2 Úrazy, odřeniny, pohmožděniny

Náplasti

Na drobné oděrky, říznutí a odřeniny si připravte dostatečnou zásobu náplastí – nejlépe mix několika velikostí s polštářky i bez nich. Existují i specializované náplasti, které jsou napuštěny látkami například na léčbu ran. V létě se zásobte hlavně voděodolnými náplastmi.

Obvazy, obinadla

Pokud potřebujete ránu převázat, nebo dojde-li například k úrazu kotníku, měla byste mít po ruce obvaz a elastické obinadlo. Obvaz volte menšího i většího průměru, může se stát, že budete muset obvázat pouze prst na ruce a s velkým obvazem to bude obtížné. Nejnovější, trendem jsou tzv. tekuté obvazy, ale nelze je použít ve všech případech.

Sterilní gáza a čtverce

V lékárnách můžete zakoupit jednotlivě balené sterilní čtverce, které slouží ke krytí ran a mají zabránit vstupu infekce. Navíc z rány dobře sají krev, případně hnis. Mohou posloužit i ke krytí popálenin. Vyplatí se mít v lékárničce více kusů ve více velikostech.

Dezinfekce na rány

V případě zranění mějte vždy po ruce dezinfekci na rány. Existuje více druhů ve formě různých sprejů a tinktur, řada z nich obsahuje jód, ale nemusí to být pravidlem. V každém případě zabraňuje vniknutí infekce, ránu čistí a dezinfikuje.

3.Další vybavení

Pinzeta na klíště

Klíšťat stále přibývá, a bohužel i těch nakažených. Pokud se stanete jeho nedobrovolným hostitelem, co nejrychleji jej vytáhněte. K tomu slouží skvělá pomůcka – pinzeta na klíště.

Přípravek po bodnutí hmyzem/ spálení

Nejrůznějšího hmyzu je v létě kolem nás víc než dost, a tak přípravek po bodnutí hmyzem, který zabraňuje svědění, případně i otoku, by měl být v každé lékárničce. Stejně tak je tomu i s přípravkem s obsahem panthenolu, který použijete při spálení kůže.

Léky na alergii

Pokud jste alergik, je to jasné – na tyto léky určitě nezapomenete. Ale pokud ne, měla byste je mít v lékárničce stejně, protože alergie se může objevit kdykoliv a kdekoliv. V létě pak bývá velmi častá slunečná alergie, která na dovolené u moře dokáže pořádně potrápit.

Oční kapky

I když problémy s očima nemáte, mít v lékárničce oční kapky není na škodu. A pokud jedete k moři, vezměte je určitě. Slunce, písek, moře, chlor – to vše oči umí pořádně podráždit a za kapky budete vděčná.

Zajímavost MIMIFORA

● Mezi nejčastější úrazy dětí patří poranění hlavy. Je to dáno tím, že spousta z nich jezdí na kole či bruslích bez helmy.

● Velký pozor dejte u vody. Až 60 % dětí se utopilo, protože polevila pozornost jejich rodičů. Podle statistik takto nešťastně nejčastěji utonou chlapci ve věku od 1 do 4 let.

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:38 28.07.2011 - Darina -

Kinedril

Hlavně nezapoměňte na Kinedril!!!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse