banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Letní nástrahy: Jak na úpal a úžeh

8. června 2016

Letní nástrahy: Jak na úpal a úžeh

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: úžeh úpal teplota léto nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Úpal a úžeh patří mezi velké strašáky horkých letních dnů. Co za nimi stojí, jak se jim vyhnout a co dělat v případě, že vás neminou? To jsme zjistili za vás.

Diskutujte: Jak bojujete s úpalem či úžehem vy?


Úpal a úžeh. Dva nepříjemné letní problémy, které si lidé neustále pletou. Možná i proto, že velmi často přicházejí spolu. Proto jsme zjistili vše, co by vás o nich mohlo zajímat. Jak se od sebe liší, jak se jim bránit a co dělat, když se potíže u vás, nebo u dětí, které jsou rizikovou skupinou, objeví.

Úpal a úžeh – riziko horkých dnů

Úpal i úžeh nás v horkých dnech může potkat dřív, než se nadějeme. Stačí strávit nějaký čas na slunci či v přehřáté místnosti, pořádně nepít – a je to tu. Zatímco úžeh má na svědomí slunce, úpal nás může potkat kdekoli v teplém a dusném prostředí. Třeba v přehřáté nevětrané kanceláři, anebo v přeplněné koncertní hale.

Úpal: Selhání termoregulace

V případě úpalu mluví odborníci o selhání vlastní termoregulace. Má ho za následek delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Tělo nemá dostatek tekutin na tvorbu potu, a tak se s tím vyrovnává po svém. Poznáte ho poměrně snadno – provází jej totiž vysoká teplota (horečka se může vyšplhat i na více než 400C), kůže je horká a suchá bez potu, objevuje se bolest hlavy, nevolnost a zvracení, zrychlený dech a závratě.

Úžeh: Stojí za ním slunce

Úžeh má pro změnu na svědomí pouze přímé sluneční záření a v tomto případě mluvíme o přehřátí mozku. Stačí velmi krátký pobyt na ostrém slunci bez pokrývky hlavy, a už je na světě. Na rozdíl od úpalu se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci. Příznaky jsou podobné jako u úpalu, ale může se objevit také ztuhnutí šíje. Časté bývá i to, že se vyskytuje úpal i úžeh společně.

První pomoc: Jak na to? zdravi-a-krasa-letni-nastrahy-ii-sh

V obou případech je první pomoc velmi podobná. Postiženého odvést do chladné větrané místnosti, na tělo přikládat studené obklady a podávat chlazené nápoje. Není příliš vhodná obyčejná voda, lepší je iontový nápoj, nebo solný roztok (lžička soli na litr vody), či mírně oslazený studený čaj. V případě úžehu je nezbytné chladit především hlavu. Pokud příznaky neustupují, anebo se dokonce zhoršují, je třeba vyhledat lékaře. V krajních případech se totiž může objevit šok a bezvědomí, a tak je na místě rychlé zavolání záchranné služby.

Zajímavost MIMIFORA:

Nejvíce ohroženými skupinami v případě úpalu a úžehu jsou kojenci a malé děti, obézní a starší lidé a všichni s nemocemi srdce a cév. Nevyhýbají se však žádné věkové skupině.

Jak se bránit úpalu a úžehu

Úpalu a úžehu se asi neubráníte zcela, je možné ale těmto stavům co nejvíce předcházet. Vyhýbejte se dlouhému pobytu na ostrém přímém slunci, stejně jako v přehřátých dusných prostorách. Dostatečně pijte, noste pokrývku hlavy, omezte fyzickou námahu. Velký pozor dejte na děti. Nenechávejte je běhat na přímém slunci bez pokrývky hlavy a dbejte na pitný režim. Nezapomínejte na kvalitní sluneční krémy s vysokým ochranným faktorem.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
18:55 25.02.2018 - Zdeňka -

Bez nadpisu

Úžeh ani úpal není žádná sranda a ani kvůli němu nemusíte chodit ven. Je jednou seděla celý den u okna u PC a večer už jsem ležela v deliriu. Proto jsme neváhali a nechali si udělat látkové rolety na okna, konkrétně odtud – mk-rolety.cz/latkove-rolety/ 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa