7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

8. června 2016
Letní nástrahy: Jak na úpal a úžeh
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: úžeh úpal teplota léto nevolnost
Úpal a úžeh patří mezi velké strašáky horkých letních dnů. Co za nimi stojí, jak se jim vyhnout a co dělat v případě, že vás neminou? To jsme zjistili za vás.
Diskutujte: Jak bojujete s úpalem či úžehem vy?
Úpal a úžeh. Dva nepříjemné letní problémy, které si lidé neustále pletou. Možná i proto, že velmi často přicházejí spolu. Proto jsme zjistili vše, co by vás o nich mohlo zajímat. Jak se od sebe liší, jak se jim bránit a co dělat, když se potíže u vás, nebo u dětí, které jsou rizikovou skupinou, objeví.
Úpal a úžeh – riziko horkých dnů
Úpal i úžeh nás v horkých dnech může potkat dřív, než se nadějeme. Stačí strávit nějaký čas na slunci či v přehřáté místnosti, pořádně nepít – a je to tu. Zatímco úžeh má na svědomí slunce, úpal nás může potkat kdekoli v teplém a dusném prostředí. Třeba v přehřáté nevětrané kanceláři, anebo v přeplněné koncertní hale.
Úpal: Selhání termoregulace
V případě úpalu mluví odborníci o selhání vlastní termoregulace. Má ho za následek delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Tělo nemá dostatek tekutin na tvorbu potu, a tak se s tím vyrovnává po svém. Poznáte ho poměrně snadno – provází jej totiž vysoká teplota (horečka se může vyšplhat i na více než 400C), kůže je horká a suchá bez potu, objevuje se bolest hlavy, nevolnost a zvracení, zrychlený dech a závratě.
Úžeh: Stojí za ním slunce
Úžeh má pro změnu na svědomí pouze přímé sluneční záření a v tomto případě mluvíme o přehřátí mozku. Stačí velmi krátký pobyt na ostrém slunci bez pokrývky hlavy, a už je na světě. Na rozdíl od úpalu se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci. Příznaky jsou podobné jako u úpalu, ale může se objevit také ztuhnutí šíje. Časté bývá i to, že se vyskytuje úpal i úžeh společně.
První pomoc: Jak na to?
V obou případech je první pomoc velmi podobná. Postiženého odvést do chladné větrané místnosti, na tělo přikládat studené obklady a podávat chlazené nápoje. Není příliš vhodná obyčejná voda, lepší je iontový nápoj, nebo solný roztok (lžička soli na litr vody), či mírně oslazený studený čaj. V případě úžehu je nezbytné chladit především hlavu. Pokud příznaky neustupují, anebo se dokonce zhoršují, je třeba vyhledat lékaře. V krajních případech se totiž může objevit šok a bezvědomí, a tak je na místě rychlé zavolání záchranné služby.
Zajímavost MIMIFORA:
Nejvíce ohroženými skupinami v případě úpalu a úžehu jsou kojenci a malé děti, obézní a starší lidé a všichni s nemocemi srdce a cév. Nevyhýbají se však žádné věkové skupině.
Jak se bránit úpalu a úžehu
Úpalu a úžehu se asi neubráníte zcela, je možné ale těmto stavům co nejvíce předcházet. Vyhýbejte se dlouhému pobytu na ostrém přímém slunci, stejně jako v přehřátých dusných prostorách. Dostatečně pijte, noste pokrývku hlavy, omezte fyzickou námahu. Velký pozor dejte na děti. Nenechávejte je běhat na přímém slunci bez pokrývky hlavy a dbejte na pitný režim. Nezapomínejte na kvalitní sluneční krémy s vysokým ochranným faktorem.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!
Bez nadpisu