vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Letní nástrahy: Jak na úpal a úžeh

8. června 2016

Letní nástrahy: Jak na úpal a úžeh

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: úžeh úpal teplota léto nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Úpal a úžeh patří mezi velké strašáky horkých letních dnů. Co za nimi stojí, jak se jim vyhnout a co dělat v případě, že vás neminou? To jsme zjistili za vás.

Diskutujte: Jak bojujete s úpalem či úžehem vy?


Úpal a úžeh. Dva nepříjemné letní problémy, které si lidé neustále pletou. Možná i proto, že velmi často přicházejí spolu. Proto jsme zjistili vše, co by vás o nich mohlo zajímat. Jak se od sebe liší, jak se jim bránit a co dělat, když se potíže u vás, nebo u dětí, které jsou rizikovou skupinou, objeví.

Úpal a úžeh – riziko horkých dnů

Úpal i úžeh nás v horkých dnech může potkat dřív, než se nadějeme. Stačí strávit nějaký čas na slunci či v přehřáté místnosti, pořádně nepít – a je to tu. Zatímco úžeh má na svědomí slunce, úpal nás může potkat kdekoli v teplém a dusném prostředí. Třeba v přehřáté nevětrané kanceláři, anebo v přeplněné koncertní hale.

Úpal: Selhání termoregulace

V případě úpalu mluví odborníci o selhání vlastní termoregulace. Má ho za následek delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Tělo nemá dostatek tekutin na tvorbu potu, a tak se s tím vyrovnává po svém. Poznáte ho poměrně snadno – provází jej totiž vysoká teplota (horečka se může vyšplhat i na více než 400C), kůže je horká a suchá bez potu, objevuje se bolest hlavy, nevolnost a zvracení, zrychlený dech a závratě.

Úžeh: Stojí za ním slunce

Úžeh má pro změnu na svědomí pouze přímé sluneční záření a v tomto případě mluvíme o přehřátí mozku. Stačí velmi krátký pobyt na ostrém slunci bez pokrývky hlavy, a už je na světě. Na rozdíl od úpalu se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci. Příznaky jsou podobné jako u úpalu, ale může se objevit také ztuhnutí šíje. Časté bývá i to, že se vyskytuje úpal i úžeh společně.

První pomoc: Jak na to? zdravi-a-krasa-letni-nastrahy-ii-sh

V obou případech je první pomoc velmi podobná. Postiženého odvést do chladné větrané místnosti, na tělo přikládat studené obklady a podávat chlazené nápoje. Není příliš vhodná obyčejná voda, lepší je iontový nápoj, nebo solný roztok (lžička soli na litr vody), či mírně oslazený studený čaj. V případě úžehu je nezbytné chladit především hlavu. Pokud příznaky neustupují, anebo se dokonce zhoršují, je třeba vyhledat lékaře. V krajních případech se totiž může objevit šok a bezvědomí, a tak je na místě rychlé zavolání záchranné služby.

Zajímavost MIMIFORA:

Nejvíce ohroženými skupinami v případě úpalu a úžehu jsou kojenci a malé děti, obézní a starší lidé a všichni s nemocemi srdce a cév. Nevyhýbají se však žádné věkové skupině.

Jak se bránit úpalu a úžehu

Úpalu a úžehu se asi neubráníte zcela, je možné ale těmto stavům co nejvíce předcházet. Vyhýbejte se dlouhému pobytu na ostrém přímém slunci, stejně jako v přehřátých dusných prostorách. Dostatečně pijte, noste pokrývku hlavy, omezte fyzickou námahu. Velký pozor dejte na děti. Nenechávejte je běhat na přímém slunci bez pokrývky hlavy a dbejte na pitný režim. Nezapomínejte na kvalitní sluneční krémy s vysokým ochranným faktorem.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
18:55 25.02.2018 - Zdeňka -

Bez nadpisu

Úžeh ani úpal není žádná sranda a ani kvůli němu nemusíte chodit ven. Je jednou seděla celý den u okna u PC a večer už jsem ležela v deliriu. Proto jsme neváhali a nechali si udělat látkové rolety na okna, konkrétně odtud – mk-rolety.cz/latkove-rolety/ 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse