vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Letní flirt: Tyto nemoci si můžete přivést!

12. června 2016

Letní flirt: Tyto nemoci si můžete přivést!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: AIDS pláž letní láska flirt pohlavní nemoc sex moře léto

preventan-mimiforum-banner

Doba prázdnin a dovolených přímo láká k letním flirtům, románkům a nevázaným radovánkám. Než se ale vrhnete na divoký sex s opáleným domorodcem, měla byste vědět, jaký »dárek« si domů můžete přivézt. 

Možná ani nevíte, že se pohlavním stykem přenáší až padesát různých chorob. Kapavka, syfilis, chlamydie, genitální bradavice, AIDS či virová hepatitida B patří k těm nejčastějším. Číhají na vás však i další »speciality« – muňky, genitální opar, svrab, molusky apod. Zjistili jsme, jaké choroby si ženy z dovolených nejčastěji vozí a na co si dá pozor. Odborníci jsou však zajedno – 100 % spolehlivou ochranou před pohlavními nemocemi je jenom sexuální abstinence.

Syfilis

Říká se jí také příjice a je poměrně zákeřná, protože v první fázi probíhá často bez příznaků. Po dvou až čtyřech týdnech od nakažení se objeví nebolestivý vřídek, který časem zmizí. Buď na genitáliích, anebo v ústech, došlo-li k nákaze při orálním sexu. Druhé stádium se projevuje únavou, zvýšenou teplotou a vyrážkou a příznaky se mohou zaměnit s chřipkou. Pokud se však na nemoc nepřijde včas, udeří fáze třetí, kdy již dochází k poškození mozku a míchy, poruchám chůze apod. Obzvlášť nebezpečná je tato nemoc v těhotenství, protože se přenáší na plod. Dnes je nemoc dobře léčitelná antibiotiky, ale je třeba přijít včas.

Kapavka

Kapavku na rozdíl od syfilitidy poznáte celkem snadno – provází ji totiž hnisavý výtok, který se objevuje dva až deset dní po nakažení a nemocné většinou dovede k lékaři. Kapavka ale hrozí nejen při klasickém styku, ale i při orálních a análních praktikách. Pokud si znečištěnou rukou sáhnete do oka, můžete ji přenést i tam. Mezi příznaky patří horečka, zarudnutí a otok zasaženého místa, potíže s klouby, či vyrážka, časté nucení na močení, bolest při močení a při styku, svědění. Také kapavka se léčí antibiotiky a lze ji dnes zcela vyléčit.

Chlamydie

Nemoc, o níž se dlouho nemluvilo, je nebezpečnější, než by se na první pohled zdálo. Odhaluje se velmi nesnadno a je častou příčinou neplodnosti. Mezi příznaky patří výtok, bolest při močení a v podbřišku. Ty se dají často zaměnit s jiným problémem a bakterie dál útočí. Může napadnout dělohu, vaječníky a vejcovody. Existuje více druhů chlamydií, které mohou způsobit řadu dalších závažných onemocnění – například roztroušenou sklerózu, chronické střevní záněty atd. Léčí se kombinací antibiotik, ale jde o běh na delší trať.

Genitální bradavice sex-a-vztahy-letni-flirt-ii-sh

O rakovině děložního čípku jste jistě hodně slyšela. Stejný virus, papilomavir HPV, ale způsobuje také genitální bradavice. Ty jsou zrádné především dlouhou inkubační dobou – mohou propuknout od šesti týdnů až do osmi měsíců od nákazy. Častěji se objeví u žen a projevují se bradavičkami, které mohou mít různou velikost a tvar (často uváděný je květákový) a bývají velmi bolestivé. Přenést se dají i orálním sexem, a tak je můžete najít i v ústech. Jistou ochranu představuje očkování proti rakovině děložního čípku, ale protože virů HPV je víc, není to obrana stoprocentní.

AIDS

Nejzávažnější ze všech pohlavních chorob, která je jako jediná stále smrtelná. První příznaky často připomínají chřipku, nebo mononukleózu, objevují se nejčastěji 3. až 4. týden po nakažení a bývají doprovázeny horečkou. Pak následuje klidová fáze, která může trvat až deset let. Virus mezitím napadá imunitní systém a vy o něm možná vůbec nevíte. V případě jakéhokoli podezření se vyplatí zajít na testy. Ty se také běžně provádějí všem nastávajícím maminkám v těhotenství.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse