vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Lepek v kostce: Co je dobré vědět

13. srpna 2013

Lepek v kostce: Co je dobré vědět

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: alergie lepek bezlepková dieta celiakie nemoc

preventan-mimiforum-banner

Zdánlivě »nevinná« bílkovina v obilí může způsobit velké zdravotní problémy. Přinášíme hlavní informace, které je o ní dobré vědět.

Actilac mimi

  • Obsahuje vyváženou kombinaci čtyř kmenů bifidobakterií, charakteristických pro střevní trakt dítěte do jednoho roku.
  • Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od narození do 1 roku.
  • Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
  • Vhodný jako cestovní balení.
  • Obsahuje vyváženou kombinaci 4 kmenů živých mikroorganismů – bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).
actilacmimi

Doplněk stravy

Více zde

Lepek, bílkovina obsažená v obilí, může u řady lidí vyvolat nemalé zdravotní problémy. Tím hlavním je celiakie, nesnášenlivost lepku. Přinášíme základní zajímavosti, které je dobré o lepku vědět.

-          Lepek, zvaný také gluten, je směs dvou bílkovin – gliadinu a gluteninu.

-          Hlavními zdroji lepku jsou obiloviny – pšenice, žito a ječmen. U ovsa není situace zcela jasná.

-          Lepek se v potravinách vyskytuje v otevřené i ve skryté formě. Nejde jen o pečivo, těstoviny, sušenky, buchty apod. Stačí číst etikety a zjistíte, že jej mohou obsahovat i uzeniny, kečup, hořčice, tatarka, marmelády, želé, zmrzliny, müsli, některé mléčné výrobky či některé druhy piva apod. Není přítomen např. v rýži, kukuřici, sóji, pohance, prosu.

-          Potíže spojené s nesnášenlivostí lepku, celiakie, se mohou objevit kdykoli během života – u dětí i dospělých. Velmi často přijdou mezi 20. a 30. rokem. Podle odborníků vzniká onemocnění na imunologickém podkladě a předpokládá se silná autoimunitní reakce organismu na obsah lepku v potravě.

Zajímavost MIMIFORA:

Lepek je podle odborníků přítomen i tam, kde by to nikdo nečekal – na poštovních známkách! A nejen na nich, ale i na klasických obálkách. Nejde prý o nic jiného než o upravený lepek. Proto všem, kterým způsobuje problémy, radí odborníci vyhýbat se jejich olizování obloukem.

-          Odhaduje se, že u nás připadá 1 nemocný celiakií na 250 zdravých. Většina lidí však není, ani přes nemalé zdravotní problémy, léčena, a dokonce ani diagnostikována. Pokud se prokáže celiakie, neexistuje žádná medikace. Jedinou možností je přísné dodržování bezlepkové diety, a to po celý život.

-          Lepek ale nestojí jen za celiakií, ale i za dalšími zdravotními problémy. Nejčastěji to bývá tzv. Duhringova nemoc, anebo alergie na lepek.

-          Názory na to, kdy lepek zavádět do stravy kojencům, se různí. V současné době většina odborníků doporučuje jeho podávání neodsouvat, ale začít s ním mezi ukončeným 4. a 7. měsícem. Ukázalo se totiž, že pozdější zavádění zvyšuje riziko vzniku celiakie. To se naopak snižuje, pokud je dítě v době zavádění lepku ještě kojeno.

MIMIFORUM zjistilo: deti-a-rodina-lepek-v-kostce-ii-sh_small

Hlavní příznaky celiakie

– Velmi časté a dlouhodobé průjmy.

– Bolesti břicha, křeče v břiše.

– Náhlý pokles hmotnosti.

– Únava a bolesti kloubů a kostí.

– U dětí bolesti břicha, nechutenství, plačtivost, mrzutost, problémy s růstem a vývojem, nesoustředěnost, rychle se kazící zuby.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse