vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Léčba osteoporózy: Tohle zabírá!

10. prosince 2015

Léčba osteoporózy: Tohle zabírá!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: zlomenina krčku řídnutí kostí osteoporóza přechod menopauza

preventan-mimiforum-banner

Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, postihuje každou druhou ženu nad padesát let. Nevyhýbá se ale ani mladším. Velkou roli hraje dědičnost, proto se stává strašákem těch, jejich matka řídnutím kostí trpěla. Jak snížit riziko, že se u vás objeví?

Kolagen Farmax

· Obsahuje v 1 tobolce 85 mg účinné látky.
· Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu.

kolagen-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Diskutujte: Děláte něco pro to, aby se vám vyhnula osteoporóza?

Někdy se jí také říká »tichý zloděj«. Dlouho probíhá nepozorovaně, a to, že jí trpíte, se může projevit náhle – až zlomeninou. Zákeřná je hlavně v tom, že nebolí. Bolí až její následky. Řeč je o osteoporóze, onemocnění kostní tkáně. Vede ke zvýšené křehkosti kostí, a tak lidé, kteří jí trpí, jsou mnohem více náchylní ke zlomeninám. Nic tak hrozného, říkáte si? Není to tak docela pravda. Ve vyšším věku mohou způsobit velké komplikace a v krajním případě být i smrtelné.

Osteoporózu má polovina padesátnic!

  • Každá třetí žena nad 50 let trpí častějšími zlomeninami.
  • Osteoporózou trpí až polovina žen nad padesát let a 75 % žen nad 70 let.
  • Odhaduje se, že u nás osteoporózou trpí 850 000 lidí.

Osteoporóza: Strašák žen po přechodu

Osteoporóza trápí více ženy a velmi často je postihuje po přechodu. Mohou za to hormony. Konkrétně estrogen má mimo jiné za úkol udržovat vápník v kostech. Jenže když se jeho hladina v těle snižuje, dochází ke zvýšené křehkosti kostí a zrychlení úbytku kostní hmoty. A přidá-li se k tomu nedostatek pohybu, je žena po padesátce ideální kandidátkou na osteoporózu. Zajímavá jsou i jiná zjištění, které se k ní vážou. Častěji postihuje ženy menší, hubené, světlovlasé, kuřačky, a ty, které mají sedavá zaměstnání a pijí alkohol.

Řídnutí kostí je dědičné!

Do jisté míry souvisí osteoporóza s dědičností, a tak 15 % žen má právě díky tomu snížené množství kostní hmoty už před příchodem menopauzy. Pokud jí trpěla vaše matka, měla byste se mít obzvlášť na pozoru. Faktorů, které k ní vedou, je ale mnohem více. Genetiku sice neovlivníte, ale i přesto existuje pár věcí, kterými se jí můžete bránit.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat proti osteoporóze

● Zajistit tělu dostatečný přísun vápníku, ze stravy i doplňků stravy (u žen po přechodu až 1 500 mg denně).

  • Dbát na dostatečný přísun vitaminu D (pobyt venku, mírné slunění). U starších žen je vhodné doplňovat jej v tabletách.
  • Méně solit, nekouřit, omezit přísun alkoholu a černé kávy.
  • Mít dostatečnou pohybovou aktivitu, díky které níž kostní hmota narůst až o 10 %. Vhodná je turistika (svižná chůze), plavání či jízda na kole. Doporučuje se ujít alespoň 3 až 4 km denně.
  • Dát pozor na pády a zlomeniny, nosit vhodnou obuv.

Nepodceňujte osteoporózu zdravi-a-krasa-osteoporoza-2-ing

Co dělat, máte-li podezření na osteoporózu? Rozhodně zajít k lékaři, který vás pošle na denziometrické vyšetření, kterým se zjišťuje stav a hustota kostí, stejně jako množství minerálů v kostech. Podle toho určí, zda osteoporózou trpíte, či nikoli a navrhne léčbu. Osteoporózu se nevyplatí podceňovat. Pokud si starší lidé zlomí krček stehenní kosti – což je u těch, kteří trpí řídnutím kostí, jeden z nejčastějších úrazů, mohou si přivodit vážné komplikace. Každý desátý starší člověk navíc podlehne operaci či následným komplikacím při pobytu na lůžku (např. zápalu plic).

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
09:27 28.12.2018 - Lenulka -

vitamin d

pokud chcete mít opravdu dobrý a kvalitní vitamín D tak si řekněte doktorce a uvidíte že vám poradíte nejlepší varianty
16:54 21.12.2018 - Kája -

kde?

jenže to se nedá jen tak sehnat ne? to je na předpis? nebo se pletu? nerada bych ze sebe udělala v lékarni hlupíka..
15:49 24.02.2016 - XenaX -

vit D

Vápník je potřeba doplňovat vitamínem D, aby se vápník vstřebal. Jediné léčivo s vit D je u nás Vigantol, tak neutrácejte za doplnky stravy a pořidte si ho.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse