vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
»Last minute« Velikonoce: Co o nich dětem říct

3. dubna 2012

»Last minute« Velikonoce: Co o nich dětem říct

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: svátek pomlázka křesťanství Velikonoce zvyky tradice děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Spousta dětí si Velikonoce spojuje jen s prázdninami ve škole a pondělní pomlázkou. Na to, že jde o nejvýznamnější křesťanské svátky a proč se slaví, se mnohdy zapomíná. Přinášíme malého průvodce Velikonocemi, který zodpoví hlavní otázky a připomene, co by děti o svátcích měly vědět. 

Diskutujte: Jak podrobně s dětmi rozebíráte jednotlivé svátky?


Pro někoho jsou Velikonoce jen svátky jara. Pro děti jsou pak často pouze obdobím, ve kterém mají několikadenní prázdniny. Pondělí velikonoční si spojují s pomlázkou a hromadou sladkostí, a to je často všechno, co o těchto svátcích vědí. A tak se stále více zapomíná, že Velikonoce jsou především jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, které připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Přinášíme proto malého velikonočního průvodce a nejdůležitější věci, o kterých by děti měly vědět.

Kdy Velikonoce slavíme?

Na rozdíl od Vánoc, druhého nejvýznamnějšího křesťanského svátku, kdy se připomíná Ježíšovo narození, nemají Velikonoce pevně daný termín v kalendáři. Každý rok připadají na jiné dny v rozmezí 23. března až 26. dubna. To se určuje podle prvního jarního úplňku, po kterém se slaví první neděli. Avšak připadne-li úplněk na neděli, Velikonoce se posouvají až na tu následující.

Jak dlouho Velikonoce trvají? deti-a-rodina-last-minute-velikonoce-ii-sh

To je jasné – čtvrtek až pondělí, odpoví většina dětí. Ale není to tak. Velikonoční doba totiž trvá 50 dní a tu ještě předchází tzv. doba postní, která trvá celkem 40 dní – od Popeleční středy až po Neděli velikonoční, která se označuje také jako neděle Zmrtvýchvstání. Hlavní velikonoční týden, tzv. Svatý týden, začíná Květnou nedělí, a končí již zmíněnou nedělí Zmrtvýchvstání. Velikonoční doba však trvá ještě dalších 50 dní a končí tzv. Letnicemi.

Proč mají dny od čtvrtka do neděle zvláštní pojmenování?

Každý den v tzv. Svatém týdnu, který začíná týden před nedělí velikonoční Květnou nedělí, připomíná jednu událost z posledních dnů života Ježíše Krista. Květná neděle značí jeho příchod do Jeruzaléma, Zelený čtvrtek připomíná poslední Ježíšovu večeři v zahradě Getsemanské, ustanovení eucharistie a kněžské služby. Velký pátek vzpomíná na Ježíšovo ukřižování, Bílá sobota symbolizuje den, kdy leželo Ježíšovo tělo v hrobě. Noc ze soboty na neděli se nazývá jako Velká noc, anebo Velikonoční vigilie a je vyvrcholením Svatého týdne. Jakmile zvony, které se od čtvrtka nesměly používat, oznámí zmrtvýchvstání Ježíše Krista, končí postní doba a začne velikonoční období.

Proč se na Velký pátek nejí maso?

Doba půstu původně trvala 40 dní před Velikonocemi, avšak dnes je doba přísného půstu redukovaná na dva dny – Popeleční středu a Velký pátek. V tyto dny by se mělo sníst pouze jedno větší jídlo denně a zcela vynechat maso.  Půst se však netýká dětí – církev jej požaduje po věřících od 16 do 60 let.

Jaké jsou velikonoční symboly?

Mezi nejtypičtější znaky Velikonoc patří beránek, který je jedním ze symbolů Ježíše Krista (on byl obětovaným beránkem za spásu světa), kříž, protože právě na něm byl Ježíš ukřižován a vajíčko, které je symbolem nového života, ale i plodnosti a vzkříšení. Mezi další symboly patří svíce, která se považuje za znamení života a zajíček. Ten má však původ v dřívějších pohanských rituálech a slavnostech příchodu jara.

Jak vznikla pomlázka?

Pomlázka, anebo také mrskačka, švihačka či žila, patří k dalším známým symbolům Velikonoc. Samotné slovo pomlázka má původ ve slově pomladit a mělo značit předání svěžesti, mládí a pružnosti, jaké má jarní proutek, děvčatům. Proto se také říká, že dívka, kterou nikdo »nevyšlehá«, uschne. Jde o zvyk známý už od pohanských dob, který u nás přetrval dodnes. Chlapci chodí po domech děvčat, (většinou) symbolicky je šlehají, a za to dostanou odměnu – nejvíce sladkosti či alkohol. Některé výklady pak uvádějí, že jde o symbol oplodňovacího aktu – pomlázka symbolizuje mužský úd a vejce jsou znakem plodnosti. V některých regionech se dodnes uchovala tradice polévání vodou.

Tip MIMIFORA:

Tip na originální vajíčko

Zcela originální vajíčko získáte díky obarvení pomocí hedvábné kravaty či šátku. Stačí zajít do second-handu, najít vhodný kousek ze 100 % hedvábí a můžete barvit. Bílé vejce obalíte do lícové strany hedvábné látky, omotáte nití, zabalíte do bílého plátýnka a dáte do vody, do které přidáte ocet (cca 0,5 dcl na 1 litr). Přivedete k varu a necháte vařit 20 minut. Poté vejce vytáhnete a necháte vychladnout. Rozbalíte – a je hotovo. Můžete je ještě potřít trochou oleje pro větší lesk.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse