vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Láska se mění v nenávist. Co teď?

28. prosince 2012

Láska se mění v nenávist. Co teď?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: nenávist láska vztah sex partner

preventan-mimiforum-banner

Od lásky k nenávisti je velmi malý krůček. Stačí, když vás partner, kterého milujete, raní a další silná emoce je na světě.

„Když jsem někde zaslechla, že velká láska snadno přejde v nenávist, jen jsem se smála. Byla jsem zamilovaná a přesvědčená o tom, že se milujeme natolik, že nás nic nemůže ohrozit. Jenže stačily dva roky a vše bylo jinak. Zamilovanost opadla a já začala vnímat, jak se partner chová. Nadával mi, urážel mě, párkrát mě i zbil. Pak jsem zjistila, že mě podvádí. Byla jsem na dně. Začala jsem ho nenávidět,“ popisuje svou zkušenost Jana (35).

Láska versus nenávist

Láska a nenávist jsou dvě silné emoce. A od jedné k druhé je jen malý krůček. Pokud vás totiž člověk, kterého jste do té doby vášnivě milovala, zradí, anebo vám velmi ublíží, negativní emoce jsou tu. Podle odborníků je to známka, že vám na daném člověku stále záleží. Kdyby tomu tak nebylo, nepřišla by nenávist, ale lhostejnost. Je potvrzeno, že jednoho člověka můžeme současně milovat i nenávidět. Do tohoto stavu prý častěji upadají lidé s nižším sebevědomím.

Kdyby se vrátil, milovala bych ho

„Do svého partnera jsem byla zamilovaná až po uši. Jenže po pár letech se změnil. Přestala jsem ho zajímat a přestal se mnou spát. Domů chodil jen přespat a vůbec o mně a dětech už nevěděl. Všechny peníze utrácel za drahé věci pro sebe a my jen taktak přežívali. Čím dál tím víc jsem ho začala nenávidět. Jednou jsem se opila a vše mu řekla. Dopadlo to tak, jak jsem čekala. Odešel a našel si jinou. Je to už rok a já ho nenávidím pořád. Moc dobře ale vím, že kdyby se vrátil, dokázala bych ho zase milovat. Láska a nenávist stojí totiž těsně vedle sebe,“ svěřuje se Krista (33).

MIMIFORUM radí:

5 věcí, které udělat, když se láska mění v nenávist sex-a-vztahy-laska-se-meni-v-nenavist-ii-sh-nahled 

-          Ujasněte si, co chcete. To je základ, bez kterého se nehnete z místa. Dobře si promyslete, o co vám jde a na čem vám záleží. Chcete s partnerem zůstat dál, anebo jste přesvědčena, že by pokračování nikam nevedlo a lepší bude vztah ukončit? Rozhodněte se, než podniknete další krok.

-          Sepište si, co vám vadí. To, že se láska mění v nenávist, má jistě nějaký důvod. V klidu si sedněte a sepište si, co vám vadí natolik, že k této proměně došlo. To, že na vás nemá čas a zanedbává vás? Přestal s vámi spát? Anebo je vám nevěrný? Udělejte si seznam, který pak budete moct s partnerem probrat.

–        Promluvte si s ním. Tím, že se budete partnerovi vyhýbat, ničemu nepomůžete. Posbírejte odvahu a promluvte si s ním. Řekněte mu otevřeně, co vám vašem vztahu vadí, a zkuste najít rozumné řešení. Možná bude jednodušší, než by se mohlo zdát.

-          Udělejte si čas pro sebe. Metoda, která vždycky funguje. Udělejte si volno jen pro sebe. Vyrazte s kamarádkou, začněte sportovat, zajděte si ke kadeřnici či na masáž. Snažte si vyčistit hlavu, a zároveň zapracovat na sobě. Díky tomu se budete cítit spokojenější a šťastnější. Možná i partner si změny všimne – a začne žárlit.

-          Vyhledejte pomoc. Pokud cítíte, že situaci sama nezvládnete, nestyďte se a vyhledejte odbornou pomoc. Čím dřív, tím líp. Tím, že budete vše dusit v sobě, si jen ublížíte. Nechejte si poradit a navést se správným směrem, dokud je čas. Ušetříte si tak spoustu trápení.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse