vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Květinový den: Pozor na nádory reprodukčních orgánů!

13. května 2015

Květinový den: Pozor na nádory reprodukčních orgánů!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: varlata reprodukční orgány květinový den vaječníky děložní čípek rakovina

preventan-mimiforum-banner

Každý rok v květnu pořádá Liga proti rakovině tzv. Květinový den, kdy zakoupením žluté květiny můžete přispět na boj s touto nemocí. Letos připadá na 13. května a tématem jsou nádory reprodukčních orgánů. 

Q Max Active

Doplněk stravy.
Koenzym Q10 v přípravku:
·    Je aktivní forma koenzymu Q10 s 8× vyšší dostupností.
·    Je redukovaná forma koenzymu Q10.
·    Je okamžitě využitelný pro organismus.
·    Bez nežádoucích příměsí a balastních látek.
·    Redukovaný koenzym Q10 by se mohl doporučit k užívání společně se statiny ke snížení výskytu jejich možných nežádoucích účinků.

qmax-active

Doplněk stravy

Více ZDE!

Každý třetí Čech, anebo jeden člověk za šest minut. Tolik jich podle statistik onemocní rakovinou. Tato zákeřná nemoc má na svědomí každé čtvrté úmrtí. Mnoho případů je dnes léčitelných, zvlášť pokud se na ně přijde včas. Na to, jak je důležitá prevence, každý rok upozorňuje Český den proti rakovině. Letos připadá na 13. května a zakoupením žluté kytičky můžete přispět na boj s touto nemocí.

 

Letošní téma: Nádory reprodukčních orgánů

Každý rok má květinový den své téma – letos jsou to nádory reprodukčních orgánů. Upozornit má jak na nebezpečí, které hrozí ženám (rakovina děložního čípku, nebo vaječníků), tak mužům (rakovina varlat). Jde totiž o velmi závažné a často se vyskytující nádorová onemocnění, přitom mnohým lze předejít prevencí, anebo je alespoň zachytit v samotném počátku.

 

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je hned po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. U nás jich ročně onemocní více jak tisíc a víc než polovina z nich zemře. Každé dvě minuty umírá na světě jedna žena na tuto zákeřnou nemoc. Přitom jde o jediný druh rakoviny, jehož původce je znám (lidský papillomavirus – HPV) a existuje proti němu očkování, na které se však názory laické veřejnosti různí. Odborníci je však většinou doporučují. Největší význam má u mladých dívek, které ještě sexuálně nežijí a s virem se nesetkaly. 13letým dívkám u nás hradí očkování zdravotní pojišťovny. Velmi důležité jsou preventivní prohlídky, protože gynekolog může předrakovinné změny na čípku odhalit a řešit. Nejvíce jsou ohroženy ženy po 35. roce, ale nádor se nevyhýbá ani mladším dívkám.

 

Rakovina vaječníků

Je častější, než by se mohlo zdát. Rakovina vaječníků je 5. nejčastější příčinou úmrtí žen a hrozí i starším ženám. 50 % nádorů se vyskytuje ve věku nad 65 let, v době, když ženy často zanedbávají preventivní gynekologické prohlídky, a právě ty by ji přitom také mohly odhalit. Nádory vaječníků jsou ale poměrně zákeřné, protože rostou dlouho, nemusí být hned při běžném vyšetření viditelné a delší dobu nevyvolávají žádné příznaky. Až v pozdějších stadiích se objevuje zvětšování objemu a bolest břicha, časté močení, či zácpa, nechutenství či zvracení. Čím dříve se onemocnění objeví, tím větší má šanci na vyléčení. 75 % nádorů se ale najde až ve 3.-4., poslední, fázi, a tak je prognóza mnohem horší.

 

Rakovina varlat sex-a-vztahy-odesel-k-milence-a-ted-se-vraci-i-sh-nahled

Zhruba pět set mužů ročně u nás onemocní touto nemocí a přes třicet jich na tuto chorobu zemře. Rakovina varlat je velmi častá u mladých mužů mezi 18 a 40 lety, ve věkové kategorii 20 až 35 let jde u mužů dokonce o nejčastější onkologickou diagnózu. Stejně jako by ženy měly provádět samovyšetření prsu, měly by i muži provádět samovyšetření varlat. Pokud objeví jakoukoli změnu na pohmat či pohled, měli by se ihned obrátit na lékaře. I přesto, že tento typ nádorů se většinou dá úspěšně léčit, může být nemoc smrtelná.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse