vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kůže a spálení sluncem. Co nám může způsobit?

12. června 2018

Kůže a spálení sluncem. Co nám může způsobit?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Spálení úžeh melanom vrásky rakovina Slunce kůže

preventan-mimiforum-banner

Slunce má na svědomí nejen vznik vrásek či úžeh, ale hlavně spálení na slunci výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže. A je mylné si myslet, že vás se to netýká…

Rakovina kůže. To je to nejzávažnější, co může spálení sluncem způsobit. Jenže mnoho žen to podceňuje, anebo je přesvědčeno, že jich se to netýká. Průzkumy ukazují, že 60 % lidí si vůbec neuvědomuje škodlivost slunečního záření, dva z pěti lidí nepoužívají žádnou opalovací kosmetiku, protože to přece nepotřebují a polovina z těch, co ji vůbec používá, volí mnohem slabší ochranný faktor, než by měla.

 

Kůže si vše pamatuje

„Spálila jsem se, zahojilo se to a nic se nestalo, tak to,“ odpoví nejedna žena. Jenže to není pravda. Kůže má velmi dobou paměť a ví o každém spálení od dětství. A už tady nastává problém. Stačí jen dvě spálení v dětství a riziko rakoviny prudce stoupá. Vše se sčítá a může udeřit s odstupem řady let. O tom jasně mluví i fakta – počet kožních melanomů za posledních 30 let u nás stoupl o více než 30 %! A vše má na svědomí především škodlivé UVB záření…

 

Tip MIMIFORA:

Sledujte svá znaménka!

Rakovina kůže hrozí všem, ale má tu výhodu, že na rozdíl od jiných druhů rakoviny je vidět. Pokud se odhalí včas, je tu vysoká pravděpodobnost, že se vše obejde bez náročné léčby a následků. Sledujte proto svá znaménka či jiné podezřelé útvary na kůži. Pokud nějaká skvrna či znaménko začne měnit barvu, tvar a vypadat podezřele, vyhledejte lékaře. Je lepší přijít třikrát zbytečně, než jednou pozdě. Jakmile se totiž začnou tvořit v těle metastázy, je šance na vyléčení malá.

 

Za co ještě může slunce

Rakovina kůže je to nejhorší, co škodlivé sluneční záření může způsobit. Není to ale zdaleka to jediné.

 

Vrásky

Je potvrzeno, že ženy, které to se sluněním přehánějí, mají mnohem více vrásčitou pleť, než ty, které se příliš neopalují. V tomto případě UVA záření, které do kůže a jejich hlubších vrstev proniká celoročně, má totiž mimo jiné negativní vliv na předčasné stárnutí kůže – a vznik vrásek. Čím více svou pleť vystavujeme slunci, tím vyšší je riziko, že se vrásky objeví v nižším věku. Vědci varují – nepřehánějte to se sluněním a používejte kvalitní ochrannou kosmetiku. Slunce totiž může za čtyři z pěti vrásek!

 

Úžeh zdravi-a-krasa-kuze-a-spaleni-sluncem-ii-sxc-nahled

Za vznikem úžehu stojí jen přímé sluneční záření a mluvíme o něm jako o přehřátí mozku. Stačí velmi krátký pobyt na ostrém slunci bez pokrývky hlavy, a už je na světě. Na rozdíl od úpalu (tj. selhání termoregulace, i z dusného prostředí bez slunce) se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci. Mezi příznaky patří teplota až horečka, malátnost, únava, bolest hlavy až zvracení, suchá horká kůže bez potu, ztuhnutí šíje. Bývá provázen spálením kůže. První pomoc je odpočinek v chladu a stínu, dostatek tekutin, studené obklady hlavy, případně užití léku na snížení teploty a proti bolesti.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse