vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Krize: Jsem sama s dítětem a nemám ani na nájem

11. května 2016

Krize: Jsem sama s dítětem a nemám ani na nájem

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: nájem výživné alimenty peníze děti rodina práce

preventan-mimiforum-banner

Stále více žen se dostává do situace, kdy je opustí partner, zůstanou samy s dětmi – a bez peněz. A jejich ex samozřejmě výživné neplatí…

Diskutujte: Jak byste řešila situaci, kdybyste zůstala sama s dětmi – a bez peněz? 


„Když mi partner po deseti letech manželství řekl, že se chce rozvést, byla jsem v šoku. Přece mě nenechá samotnou se dvěma malými dětmi! Bohužel to myslel vážně, a tak záhy odešel za mnohem mladší slečnou a mně zbyly jen oči pro pláč. Přestal chodit do práce a odmítl platit výživné. Já jsem na mateřské, a tak můj příjem nestačí ani na nájem, natož na jídlo a další potřeby. Vůbec nevím, co budu dělat, děti nemám kam dát a práci neseženu,“ vypráví svůj příběh Erika (30).

Jsem sama a nemám na nic nárok

Podobně je na tom i Blažena (35). „S partnerem nám to klapalo až do chvíle, než ho okouzlila jedna osmnáctiletá studentka. Úplně se do ní zbláznil a rozhodl se, že chce žít s ní – a mě se synem nepotřebuje. Bydleli jsme u něj v domě, a tak mi jednoho dne řekl, ať se sbalíme a jdeme si, kam chceme. Nemohla jsem tomu věřit, normálně nás vyhodil na ulici! Naštěstí jsme mohli jít bydlet k mé mamince, jinak bychom zůstali pod mostem. Bývalý partner se o nás přestal zajímat. Alimenty neplatí, podniká a tvrdí, že je ve ztrátě. Na žádné příspěvky nemám nárok, protože se do příjmů počítá i důchod mojí maminky – a to nám prý stačí. Přitom já jsem momentálně na úřadu práce, protože mi skončila mateřská a zaměstnání tu žádné není. Nevím, co budu dělat, a jsem zoufalá,“ vypráví.

Alimenty po partnerovi vymáhejte sex-a-vztahy-jsem-sama-s-ditetem-ii-sh-nahled

V době, kdy se každé druhé manželství rozvádí a ročně na své děti neplatí až 12 000 rodičů (z toho je pochopitelně 90 % mužů), se do podobné situace dostává stále více žen. Většinou za tím stojí nevěra a mladá milenka, která partnera odvede od rodiny. Ten se často přestane starat a platit alimenty, žena je na mateřské či nemá zaměstnání – a velký problém je na světě. V tom případě nezbude, než posbírat síly, odrazit se ode dna a hledat pomoc – u rodičů či příbuzných či najít si lépe placenou práci. A hlavně – nenechat se obrat o alimenty, na které máte nárok – a můžete je po bývalém partnerovi vymáhat.

Tipy MIMIFORA

Co dělat, když zůstanete sama

  • Posbírat síly a v klidu si probrat, jaké máte v dané situaci řešení.

  • Najít podporu, případně i finanční výpomoc, u příbuzných, je-li to možné.

  • V případě, že nemáte kam jít, hledat pomoc u Azylového domu pro matky s dětmi.

  • Zjistit, na jaké dávky máte nárok. Může jít o přídavky na děti, příspěvek na bydlení či podporu v hmotné nouzi. Zjistěte si podmínky, je možné, že na některou z dávek dosáhnete.

  • Vymáhat alimenty. Pokud partner na děti neplatí, což je jeho zákonná povinnost, můžete na něj podat trestní oznámení. K tomu stačí, aby výživné neuhradil po čtyři měsíce. V tu chvíli totiž spáchal trestný čin a hrozí mu až pět let vězení. Vymáhat alimenty můžete také soudní cestou a pomocí exekutora.

  • Vyřešit hlídání (jesle, školka, družina apod.) a pokusit se najít lépe placenou práci.

  • Netrápit se a užívat si život, jak je to jen možné. Nikde přece není psáno, že na vás nečeká nový partner, se kterým se budete mít jako v bavlnce – a bude po problémech. Zkusit můžete i internetové seznamky.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:35 30.05.2017 - Líba566 -

Bez nadpisu

Dobrý den, mně do krize dostala moje touha po zisku – paradox, že? Založila jsem bez jakýchkoli předchozích zkušeností firmu, asi jsem si představovala, že všechno půjde tak nějak samo, vymlouvala se na rozjezd apod. nakonec výdaje začaly převyšovat náklady a já nevěděla jak ven. Nakonec mi pomohla společnost restartfirmy.eu, která mou firmu odkoupila a připravila ji k likvidaci. Dodnes nevím, co bych bez nich dělala.
13:16 01.11.2016 - Ludmila -

Bez nadpisu

Zdravím, do podobné situace už jsem se taky dostala. Byla jsem v kritické finanční situaci a musela jsem to řešit co nejdříve. Prvně jsem obešla kamarádky, které sice byly ochotné mi půjčit, ale celkové částky se mi nedostalo. Začala jsem brouzdat po internetu po společnostech, které nabízejí co nejrychlejší půjčky. A také které mají dobré recenze. Pod ruku mi přišla stránka emmascredit.cz . Jako dobře hodnocená, spolehlivá firma. Zbývajících 5 tisíc jsem si tedy půjčila tam. Naštěstí společnost byla zvolená opravdu dobře, oceňovala jsem hlavně transparentnost – ještě před tím, než jsem si o půjčku zažádala, jsem s jistotou věděla, na kolik mě to ve finálním výsledku vyjde. Samozřejmě, že kamarádi a rodina budou vždycky lepší možností. Ale pokud se Vám nepoštěstí, stejně jako mně, nemyslím si, že existuje důvod, proč se bát půjčit si online. Pokud se jedná o férovou společnost.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse