vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Krize: Celé dny sedí u počítače a nic ho nezajímá!

23. května 2016

Krize: Celé dny sedí u počítače a nic ho nezajímá!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: agresivita počítač hry děti rodina závislost

preventan-mimiforum-banner

Počet dětí závislých na počítačových hrách roste. Často se tak stává ve chvíli, když na ně rodiče nemají čas a jsou rádi, když doma mají chvíli klid. 

Diskutujte: Kolik času denně tráví vaše děti u počítače?


 Počet dětí závislých na počítači roste. Není výjimkou, že u monitoru prosedí i několik hodin denně, anebo u něj dokonce tráví všechno své volno a chodí spát v nočních hodinách. Počítač se stal zkrátka náhradou za čas rodičů, kterého je čím dál méně.

Lepší počítač, než drogy

„Jsme s manželem oba plně vytížení a na syna nemáme moc času. Když se vrátíme z práce, jsme rádi, že je klid a odpočineme si, a tak nám ani nevadí, že sedí u počítače. Vím, že to není správné, že bychom se mu měli více věnovat, ale prostě není kdy. Musíme platit půjčky a hypotéku. Mě osobně ale přijde lepší, když si hraje hry, než aby chodil s nějakou partou a bral drogy,“ mluví o problému otevřeně Ivana (38).

Vzorem jsou často rodiče 

Děti mají od mala v rodičích svůj vzor, a tak pokud vidí, že oni tráví celé dny sezením u počítače, jen těžko pochopí, že to není normální – a správné. A tak není vůbec žádnou výjimkou, že u her vysedávají už předškoláci. „Syn sedí u počítače každý den a hraje různé on-line hry. Nelítá venku s klukama, raději zasedne k internetu. Mě to až tak nevadí, aspoň je doma a nic se mu nestane. Vyhovuje mi i to, že se zabaví a nemusím mu vymýšlet program. Jen se snažím dohlídnout, aby tolik nehrál střílečky,“ mluví o svém synovi Simona (39).

Z her může být závislost

Pokud si dítě občas sedne k počítači, aby si zahrálo hru, není na tom nic špatného. Horší ale je, když u něj začne trávit všech svůj čas. Jakmile se v tu chvíli nezasáhne, může se z hraní her stát snadno závislost, která je návyková, stejně jako drogy a alkohol. Podle průzkumů přes 50 % dětí od 12 do 17 let sedá k počítači s cílem zahrát si hru. A protože jde velmi často o různé střílečky, je to o to nebezpečnější, že u dětí mohou vyvolat agresi.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznat, že je dítě na hrách závislé

  • Většinu času tráví u počítače, je neschopné dodržet časový limit.

  • Není schopné činnost náhle ukončit a být v klidu, vzdoruje rodičům.

  • Má pocit prázdnoty a nenaplněnosti, když není u počítače, je nervózní a neklidné.

  • Hra mu zabírá stále více času, není schopné jí odolat.

  • Lže kvůli závislosti, příp. i krade peníze kvůli hrám a hraní.

  • Časné vstává k počítači a sedí u něj do noci.

  • Opouští přátele, nezajímá se o jiné věci a koníčky.

  • Horší se mu prospěch ve škole.

Předejděte závislosti

tema-tydne-cele-dny-sedi-u-pocitace-ii-sh-nahled

Tomu, aby z počítačových her vznikla závislost, se ale dá předejít. Je však potřeba věnovat dítěti dostatečnou pozornost, sledovat co hraje a kolik času u počítače tráví. Stanovit mu čas, který zde může být a v jinou dobu se ho snažit zabavit. Ideální jsou koníčky – především sport, který dítěti zabere dostatek času – a na hry nebude mít ani pomyšlení. Dobré je také zjistit, proč dítě hry hraje – jestli jen pro zábavu, anebo zda neutíká od nějakých problémů. O hrách otevřeně mluvte, ptejte se ho na ně, vysvětlujte, že v nich nejde o reálný svět, ale o fikci. Pozor také na to, že dítě nemusí hrát jen doma, ale i u kamarádů či venku. Základní rada proto zní – věnujte se mu a hlídejte, co dělá ve svém volném čase. Nenechejte, aby ho hry pohltily a staly se náhradou za čas, který pro něj prostě nemáte.

Zajímavost MIMIFORA:

Neznamená to ale, že by veškeré hry měly být škodlivé, anebo by na nich musela vzniknout závislost. Naopak – správě vybraná hra a omezený čas, který se u ní stráví, může být dokonce prospěšný. Umožňuje rozvíjet logiku, postřeh, schopnost orientace ve složité situaci, koordinaci očí a rukou, koncentraci i řešení problémů.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse