vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kristellerova exprese: Zakázaná, ale používaná

28. května 2013

Kristellerova exprese: Zakázaná, ale používaná

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Kristellerova exprese břicho porod tlak miminko

preventan-mimiforum-banner

Prasknutí dělohy a řada dalších závažných komplikací. K tomu může dojít, pokud se při porodu použije tzv. Kristellerova exprese, lidově řečeno – tlačení na břicho. I když jde o zakázanou metodu, není problém se s ní v našich porodnicích setkat. 

Prasknutí dělohy. To je nejčastější komplikace, která se může objevit, pokud lékaři během porodu přistoupí k tzv. Kristellerově expresi. Ačkoli jde o metodu zakázanou, prohlášenou za non lege artis, je bohužel v porodnicích stále častou praxí.


Tlak na břicho a prasklá děloha

Poznáte ji snadno – v průběhu porodu začne porodní asistentka či lékař tlačit nastávající mamince na břicho. Cílem je výrazně zkrátit druhou dobu porodní a důvod? Žena prý neumí dostatečně tlačit! Nejhorší podle odborníků je, pokud se provádí bodově loktem, násilím či hrubou silou. Neměla by se však používat vůbec. Lékaři ji přirovnávají k tlačení na nafouknutý balon. Podobně jako on je i děloha dutá, a tak pod náhlým tlakem zvenčí snadno praskne.


Zajímavost MIMIFORA: deti-a-rodina-kristellerova-exprese-ii-sh-nahled

Kromě Kristellerovy exprese existuje ještě jiná, nepoměrně jemnější metoda tlačení na břicho, které se říká přidržení děložního fondu. Na to se názory odborníků různí – část ji odmítá, druhá naopak schvaluje.  


MIMIFORUM zjistilo:
Co může způsobit Kristellerova exprese

-    Prasknutí dělohy.
-    Poranění břicha (včetně sleziny a jater, velkých cév a břišní stěny), či hrudní oblasti (plíce a žebra).
-    Zranění novorozence (např. brachiálního plexu – jemných nervů mezi krkem a končetinami).
-    Embolii plodovou vodou.
-    Krvácení.
-    Tlak na dělohu může vyvolat vyplavení koagulačních působků do oběhu matky, a tak může hrozit Diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC), tedy celotělová nitrocévní porucha srážlivosti.


»Kristell« může skončit tragicky

Existuje nemálo případů, kdy provedení Kristellerovy exprese skončilo tragicky – vážnými zraněními či dokonce smrtí matky, anebo miminka. Odborníci se totiž shodují na tom, že pokud ji vůbec někdo použije, měl by to být zkušený porodník, který zváží její přínos nad případnými následky. Někdo, kdo ji umí bravurně provést. Rutinní zákrok v porodnicích, pokud se provádí, je nevhodný a žena by jej měla odmítnout, pokud se k němu schyluje. Dojde-li totiž k situaci, kdy je třeba miminku rychle pomoct na svět, není Kristellerova exprese vhodným řešením. Šetrnější je už použití kleští nebo vakuumextraktoru.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse