banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Kousnutí od zvířat. Tyto nemoci můžete chytit!

10. srpna 2015

Kousnutí od zvířat. Tyto nemoci můžete chytit!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: tularémie toxoplasmóza vzteklina kousnutí zvíře nemoc

preventan-mimiforum-banner

Některé nemoci, které chytíte od zvířat, mohou být velmi nebezpečné. Vzteklina je při neléčení smrtelná, toxoplasmóza může vážně ohrozit těhotné ženy.

Dejte pozor na kousnutí od zvířat nejen u nás, ale i na dovolených v zahraničí. Jsou nemoci, které můžete snadno chytit – a jsou velmi zákeřné. Některé jsou ještě nebezpečnější pro těhotné ženy, třeba toxoplazmóza.

 

VZTEKLINA

Říká se, že by se od roku 2002 u nás vyskytovat neměla, přesto je opatrnost na místě. Zvlášť v pohraničních oblastech u slovenských a polských hranic. Velký pozor na zvířata také na dovolené – ať už jedete do rumunské divočiny, anebo za krásami Indie, vyhýbejte se osamělým a příliš krotkým zvířatům. Například v Indii je vzteklina natolik častá, že na ni ročně zemře až 50 000 lidí. Jde o vážné infekční onemocnění, které se přenáší slinami nemocných zvířat, chytit jej můžete i od zdánlivě roztomilé malé opičky, kterou si budete chtít pohladit někde v zahraničí či při kousnutí netopýrem. Je smrtelná, pokud se hned neléčí a jakmile se objeví příznaky.

 

Tip MIMIFORA:


Nechejte se očkovat, proti vzteklině jsou u nás na trhu dvě vakcíny. Očkovat lze i po kousnutí zvířetem, ale co nejrychleji. V případě pokousání se ihned poraďte s lékařem, nečekejte na příznaky, pak už by bylo pozdě.

 

TOXOPLASMÓZA tema-tydne-kousnuti-od-zvirat-ii-sh-nahled

Je velmi nebezpečná pro těhotné ženy, protože může způsobit velmi vážné poškození plodu, anebo úmrtí miminka ještě v děloze. Přenáší se hlavně kočkami, či spíše jejich trusem, proto v případě, že jste těhotná a máte doma kočku, přenechejte i čištění její toalety raději jiné osobě v domácnosti. Protože zárodky zákeřného prvoka dokážou přežívat dlouho, lze se nakazit i například z písku na dětském hřišti či ze zeminy, která s prvokem přišla do kontaktu s kočičím trusem. Nakazit se ale můžete i jinak – při kousnutí zvířetem, anebo při požití kontaminované stravy (nedostatečně tepelně upravené maso, neumytá zelenina a ovoce apod.).

 

Tip MIMIFORA:


Pozor na produkty z vlastní zahrádky! Ovoce a zeleninu vždy pečlivě omyjte, i když je zdánlivě zdravá a domácí. Mohla přijít do kontaktu s kočičím trusem toulavé kočky a může být kontaminovaná.

 

TULARÉMIE

Mluví se o ní jako o zaječí nemoci, ale nepřenáší se jen z volně žijících a divokých zvířat. Chytit ji můžete i od komárů, klíšťat či ovádů, které před tím přišly do kontaktu s nakaženým zvířetem. Nemoc je sice nepříjemná, ale na rozdíl od vztekliny nebývá smrtelná. K typickým příznakům patří horečka, slabost a únava, zduření mízních uzlin, nevolnost, a také zvracení. V místě vstupu infekce do těla (při kousnutí na kůži) se objeví bolestivý vřed a přidá se zánět. Má-te li podezření na tuto nákazu, informujte svého lékaře. Nemoc je třeba léčit antibiotiky. 

 

Tip MIMIFORA:

Velký pozor v přírodě! Kontaminované mohou být i zdánlivě čisté studánky v lese (například močí nakažených hlodavců), rizikové je i nedostatečně tepelně upravené maso, a to nejen zaječí.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa