vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kousnutí od zvířat. Tyto nemoci můžete chytit!

10. srpna 2015

Kousnutí od zvířat. Tyto nemoci můžete chytit!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: tularémie toxoplasmóza vzteklina kousnutí zvíře nemoc

preventan-mimiforum-banner

Některé nemoci, které chytíte od zvířat, mohou být velmi nebezpečné. Vzteklina je při neléčení smrtelná, toxoplasmóza může vážně ohrozit těhotné ženy.

Dejte pozor na kousnutí od zvířat nejen u nás, ale i na dovolených v zahraničí. Jsou nemoci, které můžete snadno chytit – a jsou velmi zákeřné. Některé jsou ještě nebezpečnější pro těhotné ženy, třeba toxoplazmóza.

 

VZTEKLINA

Říká se, že by se od roku 2002 u nás vyskytovat neměla, přesto je opatrnost na místě. Zvlášť v pohraničních oblastech u slovenských a polských hranic. Velký pozor na zvířata také na dovolené – ať už jedete do rumunské divočiny, anebo za krásami Indie, vyhýbejte se osamělým a příliš krotkým zvířatům. Například v Indii je vzteklina natolik častá, že na ni ročně zemře až 50 000 lidí. Jde o vážné infekční onemocnění, které se přenáší slinami nemocných zvířat, chytit jej můžete i od zdánlivě roztomilé malé opičky, kterou si budete chtít pohladit někde v zahraničí či při kousnutí netopýrem. Je smrtelná, pokud se hned neléčí a jakmile se objeví příznaky.

 

Tip MIMIFORA:


Nechejte se očkovat, proti vzteklině jsou u nás na trhu dvě vakcíny. Očkovat lze i po kousnutí zvířetem, ale co nejrychleji. V případě pokousání se ihned poraďte s lékařem, nečekejte na příznaky, pak už by bylo pozdě.

 

TOXOPLASMÓZA tema-tydne-kousnuti-od-zvirat-ii-sh-nahled

Je velmi nebezpečná pro těhotné ženy, protože může způsobit velmi vážné poškození plodu, anebo úmrtí miminka ještě v děloze. Přenáší se hlavně kočkami, či spíše jejich trusem, proto v případě, že jste těhotná a máte doma kočku, přenechejte i čištění její toalety raději jiné osobě v domácnosti. Protože zárodky zákeřného prvoka dokážou přežívat dlouho, lze se nakazit i například z písku na dětském hřišti či ze zeminy, která s prvokem přišla do kontaktu s kočičím trusem. Nakazit se ale můžete i jinak – při kousnutí zvířetem, anebo při požití kontaminované stravy (nedostatečně tepelně upravené maso, neumytá zelenina a ovoce apod.).

 

Tip MIMIFORA:


Pozor na produkty z vlastní zahrádky! Ovoce a zeleninu vždy pečlivě omyjte, i když je zdánlivě zdravá a domácí. Mohla přijít do kontaktu s kočičím trusem toulavé kočky a může být kontaminovaná.

 

TULARÉMIE

Mluví se o ní jako o zaječí nemoci, ale nepřenáší se jen z volně žijících a divokých zvířat. Chytit ji můžete i od komárů, klíšťat či ovádů, které před tím přišly do kontaktu s nakaženým zvířetem. Nemoc je sice nepříjemná, ale na rozdíl od vztekliny nebývá smrtelná. K typickým příznakům patří horečka, slabost a únava, zduření mízních uzlin, nevolnost, a také zvracení. V místě vstupu infekce do těla (při kousnutí na kůži) se objeví bolestivý vřed a přidá se zánět. Má-te li podezření na tuto nákazu, informujte svého lékaře. Nemoc je třeba léčit antibiotiky. 

 

Tip MIMIFORA:

Velký pozor v přírodě! Kontaminované mohou být i zdánlivě čisté studánky v lese (například močí nakažených hlodavců), rizikové je i nedostatečně tepelně upravené maso, a to nejen zaječí.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse