vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kousnutí netopýrem a další kuriózní zranění

4. září 2016

Kousnutí netopýrem a další kuriózní zranění

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: chobotnice čmelák kousnutí Netopýr zranění

preventan-mimiforum-banner

Kousnutí netopýrem, bodnutí čmelákem, pokousání mravencem či chobotnicí. To vše patří mezi kuriózní zranění, kterým se v přírodě nemusíte vyhnout ani vy.

Diskutujte: S jakým nejkurióznějším zraněním jste se setkala?


Vyjdete si do přírody, jdete si zaplavat a může vás potkat pořádný malér. Kousne vás netopýr či mravenec, bodne čmelák, anebo vodní včela. Přinášíme pár neobvyklých zranění, se kterými se ale klidně můžete setkat.

 

Kousnutí netopýrem

Chodíte rádi do jeskyní? Pak vězte, že to může potkat i vás. Kousnutí netopýrem u nás sice patří mezi kuriozity, protože jsou hlášeny zhruba čtyři případy ročně, ale není vyloučené. Ve světě na ně lidé běžně umírají a i v Česku se může stát, že vás netopýr kousne a nakazí vás vzteklinou. Potíž je hlavně v tom, že netopýří kousnutí může být velmi drobné, a tak lze ranku přehlédnout, a navíc je problémem fakt, že příznaky se objevují až za několik týdnů. Neléčená vzteklina je pak u člověka smrtelná.

Jak se projeví vzteklina: Bolest v krku, ztížené polykání, horečka. Postupně se přidávají nervozita, svalové křeče, halucinace, záchvaty. Nakonec dochází k selhání srdce a dýchacích cest.

 

Bodnutí čmelákem

O bodnutí vosou či včelou se píše všude, ale o tom, že zaútočit může i čmelák, se až tak moc nemluví. U nás existuje deset druhů čmeláků, kteří jsou zákonem chráněni. Sami o sobě agresivní nejsou, ale pokud se čmelák cítí ohrožený, může bodnout. Žihadla mají jen samičky, a i když jejich píchnutí nebývá příliš jedovaté, dokáže pořádně zabolet – a samozřejmě může vyvolat alergickou reakci. Čmelák ale umí ještě jedno – může vás kousnout. Má totiž poměrně silná kusadla, a jejich stisk je prý velmi bolestivý.

 

Mravenčí kousnutí

Kousnout vás mohou i některé druhy mravenců. Jde o nejpočetnější skupinu hmyzu vůbec a na světě jich existuje přes 10 000 druhů. Bodnutí rezavého mravence rodu Myrmica, kterého najdete u nás, nepříjemně pálí, podobně jako u požahání kopřivou. To ale není nic proti mravencům rodu Solenopsis, kteří sice běžně žijí v Severní a Jižní Americe, ale to neznamená, že k nám nemohou docestovat. Jejich kousnutí může vyvolat anafylaktický šok, protože jed je podobný tomu vosímu. Nebezpečí tak představují hlavně pro alergiky.

 

 

zdravi-a-krasa-kousnuti-netopyrem-ii-sh-nahled Bodnutí vodní včelou

Bodule obecná alis vodní včela. I tato ploštice dokáže být velmi nepříjemná! Pokud se chodíte koupat do přírodních ploch, zbystřete. Najdete ji hlavně v rybnících a jezerech, především tam, kde se hojně vyskytují vodní rostliny. Její bodnutí je velmi nepříjemné a bolestivé, ne nadarmo se jí dostalo pojmenování vodní včela.

 

Kousnutí chobotnicí

Je malá, vypadá neškodně a vejde se do dlaně ruky. Na první pohled by vás nenapadlo, že jde o nejjedovatější chobotnici na světě a následky kousnutí mohou být smrtelné. Řeč je o chobotnici modrokroužkové. Běžně žije v Austrálii a měří jen 12 až 20 cm. Stačí ji vytáhnout z vody a problém je na světě. Na těle se jí objeví modré kroužky a kousne. To sice nebolí, a tak můžete mít pocit, že se nic nestalo, ale jed už začíná paralyzovat svalstvo. Slyšíte, vidíte, ale nemůžete se hnout. Pokud se vám nedostane rychlé pomoci, vše skončí smrtí zadušením.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse