vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kousání nehtů: Vaše tipy, co pomáhá

16. ledna 2014

Kousání nehtů: Vaše tipy, co pomáhá

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: zlozvyk Kousání lak nemoc nehty

preventan-mimiforum-banner

Nepříjemný zlozvyk, který trápí děti i dospělé. Často začíná díky stresu či strachu, nevypadá esteticky pěkně a může způsobit i zdravotní problémy. Jak se ho zbavit?

Kousání nehtů patří mezi nepříjemné zlozvyky, kterých se někdy zbavuje jen těžko. Velmi často se objevuje u předškolních dětí, avšak pokud se neřeší, může přetrvat až do dospělosti.

 

Proč si koušeme nehty

Kousání nehtů má většinou původ v psychických problémech. Je projevem stresu, potlačovaného vzteku a nervozity. Nejčastějším důvodem, proč si lidé nehty začnou kousat, je právě potlačování strachu. Proto se objevuje ve velké míře u dětí a dospívajících, a pokud se neřeší včas, může přetrvat do dospělosti. A je tu ještě jeden důvod, proč si děti i dospívající mohou začít nehty kousat – je jím nedostatek vápníku v těle.

 

MIMIFORUM zjistilo:

30 % dětí si kouše nehty

-          Zhruba 30 % dětí ve věku do deseti let si kouše nehty.

-          Ve věku od 10 do 18 let si nehty kouše až 50 % dětí a dospívajících.

-          Až 23 % mladých lidí mezi 18 a 22 lety si také nehty kouše.

-          Kousání nehtů trápí i dospělé, tento zlozvyk jich má až 15 %.

 

Co pomáhá na kousání nehtů

Kousání nehtů není nejen pěkné esteticky, ale může způsobit i zdravotní problémy! Na rukou a nehtech totiž sídlí hodně bakterií, které se nám takto snadno dostanou do organismu. Infekce může proniknout i poškozenou kůží kolem nehtu. Okousané nehty mohou poničit i dásně a zuby a mohou se pod nimi tvořit plísně.  Co tedy funguje proti kousání nehtů? Zeptali jsme se na vaše vyzkoušené rady!

 

Lak proti kousání nehtů

„Když si pětiletý syn začal kousat nehty, poradili mi v lékárně speciální lak, který má tak nepříjemnou chuť, že s tímto zlozvykem údajně přestane. Moc jsem tomu nevěřila, ale koupila ho a nehty mu nalakovala. Zabralo to dokonale. Zašklebil se s tím, že je to hořké a velmi rychle se kousání odnaučil. Nefunguje to ale u každého. Kamarádčině holčičce prý takto nalakované nehty dokonce chutnaly!“ (Jana, 29)

 

Pepř či ostrá paprika

„Když si dcera začala kousat nehty kolem pátého roku, nic na ni neplatilo. Lak na nehty jí chutnal, sliby, výhružky, to ji nechávalo chladnou. Nakonec jsme se tedy rozhodli řešit to radikálně a namočily jí prsty do pepře. Chtěla nám ukázat, že to na ni neplatí a do nehtů se zakousla. Na ten výraz dlouho nezapomenu. Bylo jí špatně a slíbila, že už se nehtů ani nedotkne. Jakmile zase začala, pohrozili jsme jí pepřem a byl klid. Kamarádka má tu samou zkušenost, ale pro změnu s pálivou paprikou.“ (Andrea, 35)

 

Motivace deti-a-rodina-kousani-nehtu-ii-sxc-nahled

„Syn si začal kousat nehty před nástupem do školy. Nic na něj neplatilo a nepomáhalo a já už byla zoufalá. Hryzal si totiž nehty do krve. Jediné, co nakonec zabralo, nebyl žádný lak či pepř, ale pozitivní motivace. Vytvořili jsme tabulku a každý den kontrolovali nehty. Za každý, který si neokousal, jsme nalepili samolepku. Měl slíbeno, že za plnou tabulku si může vybrat novou hračku. A protože tu hodně chtěl, nakonec ho to donutilo s kousáním přestat. Hračku dostal a už znovu nezačal.“ (Simona, 38)

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse