vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kontaktní rodičovství. Znáte ho?

22. dubna 2014

Kontaktní rodičovství. Znáte ho?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bezplenková metoda bonding Kontaktní rodičovství kojení výchova

preventan-mimiforum-banner

O kontaktním rodičovství se poslední dobou mluví stále častěji. Ne každý ale ví, co to přesně je. Jaké jsou jeho principy a podle čeho se čídit, chcete-li být kontaktním rodičem?

MaxiCor

· Doplněk stravy.
· MaxiCor® obsahuje v tobolce min. 90% omega – 3 nenasycené mastné kyseliny
· Obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny (ve formě etylesterů) vyrobených čištěním oleje získaných z vybraných druhů mořských ryb.
· Nejdůležitější zástupci:kyselina eikosapentaenová (EPA) 225mg, kyselina dokosahexaenová (DHA) 170 mg. EPA + DHA přispívají k normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg EPA a DHA denně.

maxicor-novy

Doplněk stravy

Více ZDE

Napojení se na dítě, vzájemná komunikace, důvěra, respekt, láska k dítěti. Intuitivní a přirozený přístup k dítěti a k jeho výchově. Kontaktní rodičovství, o kterém se dnes mluví stále víc, má přinést klidné, vyrovnané, spokojené a sebevědomé dítě.

 

První prostředek – bonding

Principů či prostředků kontaktního rodičovství je víc, ale není třeba všechny využívat či praktikovat. Každé dítě je jiné, stejně jako jsou odlišní rodiče, a tak se liší i vzájemný přístup. Příprava na kontaktní rodičovství může probíhat už během těhotenství, avšak rozhodně by měla začít hned po porodu. Prvním principem je totiž tzv. bonding, tedy jakási vazba po porodu, která má vytvořit první úzký kontakt matky (či otce) s miminkem. Podle něj by dítě hned po porodu mělo ležet rodiči přímo na kůži, bez oblečení či peřinek, a to hodinu až dvě.

 

Kojení a společné spaní

Dalšími principy kontaktního rodičovství jsou kojení a častý fyzický kontakt, jako je masáž či mazlení. Matka by měla reagovat intuitivně na potřebu dítěte, tedy kojit, kdy si dítě řekne, ne v daných odpočítaných intervalech. S tím souvisí i společné spaní v rodinné posteli, které je pro kontaktní rodičovství víc než vhodné. Pro kojení je navíc ideální – k dítěti nemusíte vstávat a přenášet ho a můžete mu dát jíst dle potřeby.

 

Nošení a bezplenková metoda deti-a-rodina-kontaktni-rodicovstvi-ii-sh-nahled

Nošení dětí bezpochyby ke kontaktnímu rodičovství také patří. Nejde samozřejmě jen o nošení na rukou, ale i o šátek či ergonomické nosítko. Obojí opět nabízí maximální fyzický kontakt a možnost reagovat na potřeby dítěte. To samé nabízí i bezplenková komunikační metoda, která využívá schopnosti miminek vědomě uvolňovat svěrače již od narození.

 

Důvěřujte pláči

Chceme-li být kontaktním rodičem, je třeba také důvěřovat dětskému pláči. Je třeba si uvědomit, že s jeho pomocí s námi dítě komunikuje, a pokud jsme na něj napojení a reagujeme vhodně a citlivě, získá nejen důvěru v rodiče a okolí, ale bude i šťastnější, klidnější a spokojenější.  

 

Výchova s hranicemi

Problémem kontaktního rodičovství může být výchova, protože pro rodiče nemusí být snadné jít správnou cestou, dítě respektovat, ale zároveň mu dávat jisté hranice. Mnoho rodičů si právě tento bod ale plete se zcela volnou a liberální výchovou a dítěti dovolí vše, což ale přináší do budoucna nemalé potíže. Je třeba si uvědomit, že jsou to právě hranice, které dítě potřebuje, díky kterým se cítí bezpečně. Být kontaktním rodičem zkrátka není jednoduché. Proto by si ti, kteří chtějí jít touto cestou, měli nastudovat dostatek materiálů a poradit se s lidmi, kteří se této problematice věnují. To je pomůže nasměrovat na správnou cestu.

 

Text: ino

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:51 23.04.2014 - strena -

Bez nadpisu

pokud člověk prožil šťastné dětství a měl dobrý příklad ve svých rodičích, zpravidla dokáže výchovu svých potomků intuitivně řídit k jejich prospěchu bez příruček. Pokud tomu tak nebylo a je to těžší, ale možné, jestliže je člověk dospělý a zralý jedinec s emoční inteligencí dokáže to bez příruček. Jestliže je ovšem člověk emočně inteligenční jelito, nepoučitelné a ignorantské, příručky mu k ničemu nepomohou. Shrnuto – výchova podle příruček je asi jako milování podle anatomickýho nákresu.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse