vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Konizace děložního čípku: Mám se jí bát?

8. dubna 2015

Konizace děložního čípku: Mám se jí bát?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Konizace narkóza děložní čípek rakovina

preventan-mimiforum-banner

Hrozí vám rakovina! Když vám tuto větu oznámí gynekolog, pořádně se leknete. Naštěstí pokud se přednádorové změny na děložním čípku zachytí včas, dají se vyřešit jednoduchým zákrokem – konizací. 

Když vám gynekolog při běžné prevenci řekne, že máte nález na čípku, a tím pádem i riziko rakoviny, asi se pořádně vyděsíte. A zvlášť, když se dozvíte, že vás čeká operace v celkové narkóze… Jde ale skutečně o zákrok, kterého je se třeba obávat a hrozí po něm komplikace?

 

Bát se není třeba

Zkušenosti žen, které si zákrokem prošly, mluví jasně – není třeba mít strach, nic to není! Jde o krátký zákrok o délce zhruba pět minut a ještě ten den jdete domů. Co může být trochu nepříjemné, je fakt, že následně je třeba dodržet klidový režim, vzdát se námahy i sexu a snah o těhotenství.

 

Můj strach byl zbytečný

„Když mi doktor řekl, že mám na čípku předrakovinné změny, byla jsem v šoku. A pak mi oznámil, že musím na operaci. Zeptal se mě, zda plánuji těhotenství. Bylo mi dvacet sedm a žádné dítě jsem ještě neměla. Vyděsila jsem se o to víc. Nakonec se ukázalo, že můj strach byl zbytečný. Nebolelo to a netrvalo dlouho. Jediné, co mi vadilo, bylo, že jsem neměla mít nějakou dobu sex. Byl to trochu problém, neb jsem měla zrovna nového přítele,“ vypráví s úsměvem Míša (28).

 

Klička, nebo jehla?

Stručně řečeno – cílem zákroku je odstranit z čípku tkáň, na níž se objevily předrakovinnové nebo již nádorové změny. Podle nálezu na čípku se většinou provádí buď kličkou, tedy povrchově a čípek se poškodí minimálně, anebo elektrickou jehlou, a to u hloubkových nálezů. Vždy záleží na konkrétním posouzení lékaře. Důležitý je i fakt, zda žena plánuje další těhotenství. Většinou se pak zákrok provádí v celkové anestezii, ale u některých nálezů jej lze po dohodě provést i v lokálním umrtvení.

 

Rizika jsou, ale malá sex-a-vztahy-konizace-delozniho-cipku-ii-sh-nahled

Zákrok se provádí nejlépe těsně po menstruaci, kdy se čípek lépe hojí, a krevní ztráty jsou malé. I když jde o relativně malý zákrok, i zde jsou samozřejmě jistá rizika. Jednak ta, která souvisejí s celkovou anestezií, a také ta, která souvisejí se samotným čípkem. Po zákroku můžete krvácet, mít bolesti v podbřišku. V případě těhotenství může hrozit samovolný potrat či předčasný porod, zvlášť pokud byl čípek ošetřen víc do hloubky. Aby se co nejvíce předešlo komplikacím, nedoporučuje se otěhotnět do tří měsíců po zákroku.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co je třeba po konizaci dodržet

 

-          Týden mít přísnější klidový režim, dva týdny se vyhnout fyzické námaze.

-          Vyvarovat se sexu a pohybovým aktivitám po dobu tří týdnů až jednoho měsíce. Někteří lékaři dokonce doporučují dodržet celé šestinedělí.

-          Nekoupat se alespoň měsíc ve veřejných bazénech, kde hrozí riziko infekce.

-          Nepoužívat menstruační tampony.

-          Měsíc až dva po zákroku raději používat kondom.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse