vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Konec roku přichází: Jak se slaví u nás a ve světě

29. prosince 2014

Konec roku přichází: Jak se slaví u nás a ve světě

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: novoročenka oslava ohňostroj Nový rok Silvestr

preventan-mimiforum-banner

Bujaré oslavy, hodně jídla a pití, ohňostroje. Tak si představují Silvestr mnozí z nás. Jak se ale slaví u našich sousedů a ve světě?

Jiný kraj, jiný mrav, říká se. Jak se tedy slaví konec roku a začátek toho nového v okolních státech a ve světě? Slaví Japonci Silvestr podobně jako Evropané?

 

Rakousko

Oslavy tu bývají podobné jak u nás. Provází je ohňostroje i bujaré veselí, hodně jídla a alkoholu. Novému roku pak vládne vídeňský valčík i některé tradice. Největší událostí je tradiční novoroční koncert vídeňských filharmoniků, který přenášejí televize do desítek zemí světa. V některých oblastech lidé lijí olovo a darují si drobné talismany, například prasátka pro štěstí, anebo čokoládové figurky.

 

Itálie

Velké oslavy přelomu roku propukají každoročně také v Itálii. Tradičně se slaví ve skupinách s přáteli, často mimo domov i na dovolené. Ti, kteří se vypraví do Benátek, pak mají před půlnocí šanci zúčastnit se překonání rekordu o nejpočetnější hromadný polibek na světě na náměstí Sv. Marka. Mezi italské tradice pak patří vyhazování starého nábytku na Nový rok, kterým se symbolicky zbavovali starého a dávali průchod novému. Nábytek se dřív vyhazoval přímo z oken.

 

Španělsko tema-tydne-konec-roku-prichazi-ii-sxc-nahled

Ve Španělsku je tradicí sníst o půlnoci dvanáct kuliček hroznového vína. Přesně tolik, kolik odbije zvon znějící z madridského náměstí Puerta del Sol, který přenáší televize i rozhlas. To jim má zaručit štěstí v novém roce. Každá snězená kulička má přinést štěstí na jeden konkrétní měsíc a má se sníst vždy s úderem zvonu před půlnocí. Proto je třeba jich sníst všech dvanáct. Popíjí se hlavně cava, obdoba francouzského šampaňského.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Štěstí Španělům (ale i Italům a Mexičanům) také přináší nošení červeného spodního prádla. A tak ani na tento zvyk mnozí na konci roku nezapomínají.

 

Francie

Velkolepé oslavy nového roku zažívají i ve Francii, zvlášť v Paříži, kde lidé vyrážejí do ulic a sledují nádherné ohňostroje. Řada lidí vyráží do restaurací na speciální novoroční menu. Šampaňské teče proudem, nechybí vyhlášené speciality. Doma se peče speciální koláč, do kterého se zapéká jedna fazole. Kdo ji najde, vyhrává a ostatní jej musí během oslav poslouchat.

 

Japonsko

Na rozdíl od evropských zemí nečekají Japonsko bouřlivé oslavy na Silvestra a kolem půlnoci, naopak důležitý je zde 1. leden. Lidé vstávají brzy ráno a pozorují první východ slunce v novém roce. Na snídani si dopřávají tzv. omoči (bochánky z rýže v kuřecím vývaru nebo polévce ze sójových bobů) a dlouhé nudle z prosa, které symbolizují dlouhý život. Děti dostávají od rodiny a příbuzných peníze, tradičně se hrají různé hry, rodiny se navštěvují. Tradičním novoročním jídlem je tzv. osečirjóri, které se podává v dřevěné krabičce s malými dílky – a v každém je jiná dobrota. Pošta také tradičně doručuje novoročenky, které musejí přijít jen a právě 1. ledna.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse