vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Komáři útočí: Tipy, jak je odradit

12. srpna 2013

Komáři útočí: Tipy, jak je odradit

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: štípnutí hmyz komár alergie repelent

preventan-mimiforum-banner

Komáři, a především jejich »krvelačné« samičky, mohou dovolenou pořádně zkazit. Přinášíme tipy, jak se jejich útokům a štípancům bránit.

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Nejaktivnější bývají za soumraku a v blízkosti stojatých vod. Díky nim se poklidná dovolená může změnit v nepříjemný zážitek. Komáří štípance totiž nejen že pořádně svědí, ale ještě mohou způsobit nepříjemnou alergickou reakci. Jak se jejich útoku bránit?

Zajímavost MIMIFORA:

Ráj pro komáry: Silnější lidé a těhotné ženy

Podle amerických vědců komáři více přitahují silnější lidé, protože je láká teplo a oxid uhličitý, které lidé vylučují. Navíc je vábí tělesný pach, a to opět nahrává lidem silnějším, kteří se obecně potí více. V ohrožení jsou také těhotné ženy, které komáři také více přitahují.

1. Repelenty

Základem ochrany proti komárům je prevence. Proto je dobré ji nepodcenit a na dovolenou s sebou přibalit některý z repelentů, kterých je na trhu celá řada. Volit můžete mezi chemickými, které bývají účinnější, avšak méně šetrné a přírodními, jejichž aplikaci bývá třeba sice častěji opakovat, ale neobsahují žádné chemikálie. Nejčastěji v nich najdete mátu, meduňku, levanduli, hřebíček, jalovec či citronelu. Vždy čtěte složení a zajímejte se o účinnou látku, v případě aplikace dětem či těhotným ženám také o to, zda je pro ně vhodný či nikoliv. Pokud vás komáři obtěžují i v místnosti, jsou vhodné elektrické odpuzovače do zásuvky. Do venkovních prostor je dobrá insekticidní spirála.

Tip MIMIFORA:

Domácí repelent

Do litru vroucí vody přidejte sáček rozmarýnu. Louhujte, dokud voda nevychladne, poté sceďte a přidejte lžičku vinného octa. Uchovejte v lednici. Aplikujte vždy předtím, než se vydáte ven vstříc komárům, a to přímo na kůži.

2. Vhodné oblečení

Pestré oblečení komáry – stejně jako jiný hmyz – láká. Odborníci proto doporučují v době, kdy hrozí jejich invaze, nosit světlé barvy, a nejlépe dlouhé rukávy i nohavice. Svůj outfit můžete doplnit také repelentním náramkem, o jehož účincích se sice vedou spory, ale spolu s repelentem může dobře posloužit.

Tip MIMIFORA:

Podle mnohých odpuzuje komáry také vitamin B, protože je cítit v lidském potu, který jim pak nelibě voní. Proto můžete zkusit užívání B-komplexu, případně zařazení většího množství vitaminu B přímo do stravy. 

3. Babské rady tema-tydne-komari-utoci-ii-sxc-nahled

Babských rad, jak se bránit proti komárům, je víc než dost. Jednou z nich, které údajně fungují, je přidat asi třicet hřebíčků do lahvičky Alpy a alespoň dva dny nechat louhovat. Roztokem se pak můžete mazat, než vyrazíte ven a komáry by měl odpudit. Zajímavou radou je i výluh z karafiátu. Jeho květ zalijete vařící vodou a necháte louhovat minimálně jeden den. Přecedíte a používáte místo repelentu. Skvěle proti komárům fungují také výtažky ze skořice, anebo z máty.

MIMIFORUM doporučuje:

První pomoc při poštípání komárem

-          Poštípaná místa omýt pod studenou vodou.

-          I když štípance svědí, snažte se je neškrábat. Do rány by se totiž snadno mohla zanést infekce. Zamezte svědění, místa potřete gelem po bodnutí hmyzem, případně podejte antihistaminikum.

-          Poštípaným dětem důkladně ostříhejte nehty. Tak omezíte možnost, že si místa rozškrábnou. Ta se pak velmi špatně hojí, dokonce mohou i hnisat.

-          V případě výrazné alergické reakce či neobvyklých projevů vyhledejte lékaře.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse