vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kolo versus odrážedlo: Co je lepší pořídit?

6. května 2016

Kolo versus odrážedlo: Co je lepší pořídit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: jízda na kole odrážedlo kolo děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Odrážecí kolo bez pedálů, anebo rovnou klasické kolo? Co je lepší malým dětem pořídit? Zjistili jsme vše, co by vás mohlo zajímat a pomoct s rozhodováním.   

Diskutujte: Kupujete malým dětem odrážedlo, nebo rovnou kolo s kolečky?


„Syn bude mít dva roky. Máme mu koupit odrážecí kolo, anebo rovnou šlapací s kolečky?“ Takovými dotazy se to na internetu jen hemží. Většina rodičů hledá radu a zkušenosti ostatních, aby svým potomkům vybrali to nejlepší. Jiní zase pátrají po tom, jak co nejvíce ušetřit, protože si prostě nemohou koupit obojí. Dá se tedy vůbec říct, co je pro malé děti lepší, zda klasické kolo, anebo kolo odrážecí?

Na kole umíme i bez odrážedla

Názory na to, co malému dítěti nejdříve pořídit, se poměrně různí. Možná proto, že odrážecí kolo bez pedálů je na trhu ještě poměrně krátce, a tak zvlášť u starší generace nebudí důvěru. Stále totiž panuje zažitý názor, že když jsme ho neměli my, nepotřebují ho ani naše děti. „Je to jen tahání peněz z lidí. Na kole jsme se naučili všichni a žádná moderní odrážecí kola jsme nepotřebovali,“ říká zástupkyně starší generace, babička Marie (68).

Kolo je těžší a ne každý ho zvládne deti-a-rodina-kolo-versus-odrazedlo-ii-sh

Moderní rodiče to ale vidí jinak. Pro malé děti, přibližně od dvou let, je ideální kolo bez pedálů – odrážedlo. Klasické jízdní kolo je totiž minimálně dvakrát těžší, vyžaduje sílu, aby jej dítě ušláplo, a také určité dovednosti. A protože každé dítě je jiné, vůbec nemusí vyhovovat všem – ne každé totiž šlapání do pedálů zajímá, umí ho a zvládne. A nemluvě o udržení rovnováhy! S tou mají pomoct přídavná kolečka… „Osobně bych klasické kolo nekoupila ani tříletému dítěti, natož dvouleťákovi. Pro takto malé děti je ideální odrážedlo. Je lehké, baví je a záhy se na něm naučí jezdit tak rychle, že jim ani dospělí nestačí,“ soudí zástupkyně mladší generace, maminka Míša (29).

Odrážedlo: Je lehké a hodně naučí

Odrážecí kolo má celou řadu výhod. Tou hlavní je, že se na něm dítě naučí držet rovnováhu, a tak se skvěle připraví na klasické kolo. Zkušenosti většiny rodičů říkají jasně – děti pak sednou na bicykl bez přídavných koleček a jedou bez problémů. Druhou hlavní výhodou odrážecího kola je jeho nízká hmotnost, která je dva až třikrát nižší, než u nejmenších dětských kol. Když si vezmete například 15 kg vážící dítě a kolo o hmotnosti 8 kg, má více jak polovinu jeho váhy. To je jako byste vy při váze 60 kg jezdila na více než 30 kg kole. Odrážedlo však váží 3–4 kg, a tak je pro malého jezdce nepoměrně pohodlnější a lépe se mu ovládá.

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní výhody odrážecího kola

  • Ideální pro děti od 2 do 5 let.

  • Je lehké a snadno se ovládá.

  • Naučí dítě udržet rovnováhu a připraví jej k jízdě na kole.

  • Naučí dítě odrážet se nohama a trénuje jemnou motoriku.

  • Má výškově nastavitelné sedadlo, a tak roste s dítětem.

  • Snadno se nosí, pokud dítě jízda omrzí.

Odmontování pedálů nic neřeší

Někteří rodiče řeší situaci i tím, že koupí klasické kolo a nenamontují na ně pedály. Z normálního kola je rázem to odrážecí. Nejde však o dobré řešení – na hmotnosti to kolu neubere, a tak nadále zůstává těžké, a tím pádem hůře ovladatelné. Lepší je investovat do kvalitního odrážedla, které pak může zdědit mladší sourozenec, případně jej není problém prodat.

Tipy na výběr odrážedla

Pokud se pro odrážecí kolo rozhodnete, věnujte velkou pozornost jeho výběru. Na trhu je více modelů, které se liší nejen značkou a designem, ale i hmotností, zpracováním a bezpečnostními prvky. Tomu však odpovídá i cena, která se pohybuje zhruba od 1 000 do 3 000 Kč. Pohlídejte si, aby kolo splňovalo veškeré atesty, nemělo ostré šrouby a hrany a přední vidlice chránila řídítka před přetočením. Protože odrážedlo roste s dítětem, vyplatí se vybírat takové, které má ruční brzdu.

Tip MIMIFORA:

K odrážedlu nezapomeňte dítěti pořídit helmu. Je to podobné, jakoby jelo na kole a pád může být velmi nebezpečný. Navíc pokud si na helmu zvykne, nebude mu dělat problém nosit ji i při pozdější jízdě na kole.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

 Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse