vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Koktání: Největší zajímavosti

18. října 2017

Koktání: Největší zajímavosti

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: koktavost Koktání komunikace porucha řeč

preventan-mimiforum-banner

Koktání patří mezi největší poruchy komunikace a objevuje se nejčastěji mezi 3. a 5. rokem. Dobrou zprávou je, že většinu případů lze vyléčit. 

Mezi třetím a pátým rokem. To je doba, kdy se u dětí nejčastěji objevuje koktání. Zatímco u některých dětí časem vymizí, u jiných přetrvá do dospělosti. A právě pro ně se každoročně slaví 22. 10. Mezinárodní den balbutiků, kdy na celém světě probíhají akce, setkání a přednášky pro lidi s tímto postižením.

 

Co stojí za koktavostí?

Přesný původ koktavosti není zcela objasněn. Vždy hraje roli více faktorů. Aby dítě začalo koktat, musí k tomu mít dispozice. Nestačí jen velký úlek, ze kterého by koktat začalo, jak říká hojně rozšířený mýtus. Faktorů je tu vždy víc.

 

Může za koktavost dědičnost?

Ano. Vyskytla-li se dříve v rodině, je velká pravděpodobnost, že k ní bude náchylné i dítě. Jde o poměrně častou řečovou poruchu – podle odhadů jí trpí či trpěl každý stý člověk. Více koktavých je pak mezi chlapci a muži.

 

Co je to přesně koktavost?

Odborníci ji popisují jako jednu z nejtěžších poruch komunikace, poruchu plynulosti řeči a u nás ji trpí asi 4 % lidí. Jde o poměrně složitou poruchu, kterou však jde v řadě případů zcela vyléčit. Největší úspěšnost je u předškolních dětí, kde se pohybuje kolem 80 %.

 

Jak se přesně koktavost pozná?

Pokud dítě začne první slabiky slov opakovat soustavně, slova prodlužovat, mluvit překotně a zrychleně, dělat pauzy tam, kde se nehodí a není schopno vyslovovat některé souhlásky a souvisle se vyjádřit, jde o signál, že koktavost je tu.

 

Co dělat, když dítě začne koktat? tema-tydne-koktani-ii-sh-nahled

Nic mu nevyčítejte, nenadávejte mu, neponižujte ho. Hodně s ním mluvte a nechávejte ho mluvit, ale netlačte na něj. Při řeči udržujte oční kontakt, dejte najevo, že vás zajímá obsah.  Snažte se ho rozptýlit, není ideální, když se na řeč soustředí příliš. Nechtějte po dítěti, aby koktání předvádělo na veřejnosti, nekritizujte ho, ani jeho řeč nepřerušujte. Slova a jejich správné znění mu nenapovídejte, jen v něm tím zvýšíte úzkost. Hodně mu čtěte pohádky, říkánky, zpívejte písničky. Mluvte klidně, nezvyšujte hlas, buďte trpělivá. Vytvořte dítěti klidné rodinné zázemí bez hádek a stresu, a pokud problém přetrvává, anebo se horší, vyhledejte pomoc odborníka – logopeda, který se zaměřuje na koktavost.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse