vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kocovina: Jak se jí vyhnout a jak na ni

31. prosince 2013

Kocovina: Jak se jí vyhnout a jak na ni

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: pití Silvestr kocovina vitaminy alkohol

preventan-mimiforum-banner

Nepříjemné kocovině se po silvestrovských oslavách vyhne jen málokdo. Jak se jí bránit a co dělat, když už se objeví? Přinášíme několik osvědčených rad.

Možná máte to štěstí a patříte mezi 25 % těch, kteří kocovinou netrpí. Zhruba čtvrtina lidí je totiž proti ní imunní. Pokud mezi »vyvolené« ale nespadáte, pak se po probuzení připravte na nevolnosti, bolest hlavy, zvracení, dehydrataci, poruchy pozornosti, průjem a další potíže. Jak se kocovině bránit?

 

3 tipy, jak se bránit kocovině

 

zdravi-a-krasa-kocovina-ii-sh-nahled 1. Před pitím se najezte. Dejte jídlo s vyšším obsahem škrobu, například těstoviny či chléb, anebo mastné, které na sebe lépe váže alkohol. Jídlu se nevyhýbejte ani během oslavy, protože tím zpomalíte vstřebávání alkoholu a dodáte něco do prázdného žaludku.

 

2. Doplňte předem vitaminy. Během dne si dopřejte co nejvíce potravin s obsahem vitaminů B a C, které tělo s pitím alkoholu nejvíce ztrácí. Vhodné jsou ovoce, anebo fresh džusy.

 

3. Dostatečně pijte vodu. Ideálně ke každé sklence alkoholu vypijte i jedno nealko. Tak zabráníte dehydrataci, ke které při alkoholovém dýchánku dochází. Po skončení mejdanu vypijte opět sklenici minerálky s multivitaminem.

 

4. Nemíchejte nápoje. Staré dobré pravidlo zní – alkohol nemíchejte. Pokud si po příchodu dáte panáka slivovice, pak víno, pivo, vodku a nakonec whiskey, pravděpodobně vám bude ráno hodně zle. Ideální tedy je držet se jen jednoho druhu nápoje a jeho konzumaci prokládat nealkem. Když to nejde, anebo si chcete dopřát více, začněte nejslabším druhem (pivem) a pokračujte k tomu nejsilnějšímu (přes víno po tvrdý alkohol). Pozor na koktejly, které díky sladké chuti často svádějí k tomu, že jich vypijeme více, než je zdrávo – a kocovina je tu.

 

Pokud se kocovina přesto dostaví, existuje několik osvědčených rad, jak na ni.

 

Tipy MIMIFORA:

8 tipů, jak na kocovinu

 

  1. Hodně pijte. Samozřejmě vodu. Alkohol tělo dehydruje, a tak je třeba doplnit ztracené tekutiny. Voda je k tomu přímo ideální.
  2. Dodejte tělu vitaminy, které díky přemíře alkoholu ztratilo. Hlavně B a C. Velmi dobrá je voda s vymačkaným citronem, anebo šumivý multivitamin.
  3. Doplňte chybějící cukr. Skvělým zdrojem je med, a tak si jím nezapomeňte osladit čaj, anebo si dejte sklenku ovocné šťávy s medem. Čaj zkuste mátový – zklidňuje totiž žaludek, případně heřmánkový, zázvorový či zelený.
  4. Nepijte kávu. Káva vám po kocovině nepomůže, to je mýtus. Dehydratované tělo totiž zbavuje vody ještě víc. Navíc jde o kyselý nápoj, a tak zvyšuje překyselení žaludku, což ale rozhodně není ideální ve chvíli, kdy je vám nevolno.
  5. Dejte si silný vývar. Dodá tělu vodu, energii i vitaminy. Před polívkou ze sáčku ale dejte přednost domácímu slepičímu vývaru, nebo si udělejte česnečku. O té se říká, že skvěle dokáže zklidnit podrážděnou žaludeční sliznici.
  6. Vypijte roztok se sodou. Roztok s jedlou sodou je perfektní v případě, že je vám nevolno od žaludku. Snižuje totiž překyselení. A po kocovině je to potřeba.
  7. Jděte na vzduch. Pokud vám to stav dovolí, jděte se projít. Tělo i mozek se okysličí, což v tuto chvíli potřebuje. Je-li vám tak špatně, že se nemůžete postavit, alespoň otevřete okno.
  8. Spěte. Spánek je na kocovinu skvělým lékem, jen ne vždy je možný. Mnohdy je vám tak špatně, že oko v klidu prostě nezamhouříte.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
09:27 21.01.2015 - Ajina -

Kocovina

Doplnit cukr a silný vývar, to byl vždycky můj lék, teď jsem objevila ještě Alcostop, ten si beru než jdu pít a žádné jiné léky nepotřebuju, není po něm kocovina, hlava nebolí a ta polévka, to už je teď jen plus 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse