vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Klíště a bodnutí hmyzem: První pomoc

18. června 2013

Klíště a bodnutí hmyzem: První pomoc

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bodnutí hmyz komár včela klíště

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka ne každý ví, jak správně reagovat, pokud jej v létě poštípe hmyz, či se na něj přisaje klíště. Proto jsme připravili malý manuál, jak na to. 

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Klíšťata, komáři, muchničky, vosy, včely a další hmyz dokážou léto pěkně znepříjemnit. I když jste nikdy neměla problémy, může se najednou objevit nemalá alergická reakce. Pokud je klíště infikované, pak hrozí nákaza lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Vybrali jsme ty nejčastější druhy hmyzu, s jejichž bodnutím se můžete setkat a připravili malý manuál, jak postupovat.


Bodnutí komárem, muchničkou


-    Poštípaná místa omýt pod studenou vodou.
-    I když štípance svědí, snažte se je neškrábat. Do rány by se totiž snadno mohla zanést infekce. Zamezte svědění, místa potřete gelem po bodnutí hmyzem, případně podejte antihistaminikum.
-    Poštípaným dětem důkladně ostříhejte nehty. Tak omezíte možnost, že si místa rozškrábnou. Ta se pak velmi špatně hojí, dokonce mohou i hnisat.
-    V případě výrazné alergické reakce či neobvyklých projevů vyhledejte lékaře.


Bodnutí vosou, včelou sršněm deti-a-rodina-kliste-a-bodnuti-ii-sh-nahled


-    Co nejrychleji odstranit žihadlo. Nebezpečné je především to včelí, protože obsahuje váček s jedem, a pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu. Proto je vhodné odstranit jej opatrně, např. nehty, není-li jiná možnost, anebo se je pokusit vytlačit podobně jako třísku. Pinzeta se příliš nedoporučuje, mohla by do těla vytlačit ony zbytky jedu.
-    Žihadlo včely je třeba dostat co nejrychleji pryč i proto, že se stále zavrtává hlouběji a může uvolňovat jed do těla. I když více bolí bodnutí sršněm, horší následky a reakce mívá právě včelí bodnutí, které je toxické.
-    Po odstranění žihadla místo vpichu omyjte studenou vodou, přikládejte studené obklady a nejlépe led, máte-li jej po ruce.
-    Pokud místo natéká, přiložte na něj rozkrojenou cibuli, která vylučuje látky zmírňující otok, či přiložte octový, anebo alkoholový obklad. Podejte antihistaminikum – prášek proti alergické reakci.
-    Je-li reakce nepřiměřeně velká, místo výrazně natéká či bolí, vyhledejte lékaře.
-    Lékaře neprodleně vyhledat i v případě, že jde o bodnutí do krku, hlavy či jazyka.
-    V případě anafylaktického šoku (těžké reakce po bodnutí hmyzem) je třeba neprodleně volat rychlou záchrannou službu.


Klíště

-    Klíště nikdy nezakapávejte olejem, dokud je přisáté. Můžete tak výrazně zvýšit riziko nákazy boreliózou.
-    S klíštětem nekruťte, vytahujte jej opatrně kýváním. I když to může trvat déle, jde o mnohem bezpečnější způsob, jak jej dostat ven.
-    Na odstranění je nejlepší použít speciální pinzetu na klíště, kterou jej bezpečně vytáhnete.
-    Novinkou, jak klíště odstranit, je karta na klíště. Jde o nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte. Karta se zářezy klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány.
-    Jakmile je klíště venku, ranku desinfikujte.
-    Klíště po vyražení bezpečně zlikvidujte. Doporučuje se jej namočit v desinfekci, zabalit do papíru a spláchnout do toalety. Nikdy jej nedrťte, nerozšlapávejte, neházejte do odpadkového koše.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse