7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

18. června 2013
Klíště a bodnutí hmyzem: První pomoc
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bodnutí hmyz komár včela klíště
Zdaleka ne každý ví, jak správně reagovat, pokud jej v létě poštípe hmyz, či se na něj přisaje klíště. Proto jsme připravili malý manuál, jak na to.
Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.
- obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
- obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
- obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
- obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu
Klíšťata, komáři, muchničky, vosy, včely a další hmyz dokážou léto pěkně znepříjemnit. I když jste nikdy neměla problémy, může se najednou objevit nemalá alergická reakce. Pokud je klíště infikované, pak hrozí nákaza lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Vybrali jsme ty nejčastější druhy hmyzu, s jejichž bodnutím se můžete setkat a připravili malý manuál, jak postupovat.
Bodnutí komárem, muchničkou
- Poštípaná místa omýt pod studenou vodou.
- I když štípance svědí, snažte se je neškrábat. Do rány by se totiž snadno mohla zanést infekce. Zamezte svědění, místa potřete gelem po bodnutí hmyzem, případně podejte antihistaminikum.
- Poštípaným dětem důkladně ostříhejte nehty. Tak omezíte možnost, že si místa rozškrábnou. Ta se pak velmi špatně hojí, dokonce mohou i hnisat.
- V případě výrazné alergické reakce či neobvyklých projevů vyhledejte lékaře.
Bodnutí vosou, včelou sršněm 
- Co nejrychleji odstranit žihadlo. Nebezpečné je především to včelí, protože obsahuje váček s jedem, a pokud by se při vytahování zmáčklo, dostane se do těla větší dávka jedu. Proto je vhodné odstranit jej opatrně, např. nehty, není-li jiná možnost, anebo se je pokusit vytlačit podobně jako třísku. Pinzeta se příliš nedoporučuje, mohla by do těla vytlačit ony zbytky jedu.
- Žihadlo včely je třeba dostat co nejrychleji pryč i proto, že se stále zavrtává hlouběji a může uvolňovat jed do těla. I když více bolí bodnutí sršněm, horší následky a reakce mívá právě včelí bodnutí, které je toxické.
- Po odstranění žihadla místo vpichu omyjte studenou vodou, přikládejte studené obklady a nejlépe led, máte-li jej po ruce.
- Pokud místo natéká, přiložte na něj rozkrojenou cibuli, která vylučuje látky zmírňující otok, či přiložte octový, anebo alkoholový obklad. Podejte antihistaminikum – prášek proti alergické reakci.
- Je-li reakce nepřiměřeně velká, místo výrazně natéká či bolí, vyhledejte lékaře.
- Lékaře neprodleně vyhledat i v případě, že jde o bodnutí do krku, hlavy či jazyka.
- V případě anafylaktického šoku (těžké reakce po bodnutí hmyzem) je třeba neprodleně volat rychlou záchrannou službu.
Klíště
- Klíště nikdy nezakapávejte olejem, dokud je přisáté. Můžete tak výrazně zvýšit riziko nákazy boreliózou.
- S klíštětem nekruťte, vytahujte jej opatrně kýváním. I když to může trvat déle, jde o mnohem bezpečnější způsob, jak jej dostat ven.
- Na odstranění je nejlepší použít speciální pinzetu na klíště, kterou jej bezpečně vytáhnete.
- Novinkou, jak klíště odstranit, je karta na klíště. Jde o nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte. Karta se zářezy klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány.
- Jakmile je klíště venku, ranku desinfikujte.
- Klíště po vyražení bezpečně zlikvidujte. Doporučuje se jej namočit v desinfekci, zabalit do papíru a spláchnout do toalety. Nikdy jej nedrťte, nerozšlapávejte, neházejte do odpadkového koše.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!