vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Klíšťata: Jak se chránit a co nám hrozí

5. května 2016

Klíšťata: Jak se chránit a co nám hrozí

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: encefalitida očkování nemoc borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Počet infikovaných klíšťat roste, a s ním i riziko nákazy lymskou boreliózou, nebo klíšťovou encefalitidou. Dá se před nimi účinně bránit? 

Diskutujte: Jak chráníte sebe a děti před klíšťaty?


Rok od roku jsou klíšťata aktivnější a agresivnější. Nemusíte za nimi ani do lesa. Stačí se projít parkem a malý nevítaný návštěvník je tu dřív, než se nadějete. Klíště obecné se živí krví, a tak má velmi rádo nejen domácí mazlíčky, ale i lidi. Největší potíž je v tom, že je přenašečem řady chorob – nejvážnější jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Zákeřná encefalitida

Encefalitida napadá mozek a mozkové blány a má mnohem horší průběh u dospělých než u dětí. Jde o infekční virové onemocnění, které může mít i velmi těžký vývoj spojený s velkými bolestmi hlavy, horečkami, ztuhnutím šíje apod. Bohužel zde hrozí trvalé následky, včetně ochrnutí, v krajním případě může jít i o onemocnění smrtelné. Možností, jak se této nemoci bránit, je očkování, které se doporučuje především dospělým.

MIMIFORUM zjistilo:

  • Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí celoročně, je však lepší na ně myslet v zimě – před sezónou. Nehradí jej zdravotní pojišťovna, mnohé na něj však přispívají.

  • Očkuje se ve třech dávkách, druhá se podává 1–3 měsíce po první a třetí 5–12 měsíců po druhé. Injekce se aplikuje do ramenního svalu.

  • Očkovat je možné dospělé i děti, na vakcinaci malých dětí se však názory rozcházejí a je lepší se poradit s lékařem. Naopak očkování dospělých se více než doporučuje.

Lymská borelióza tema-tydne-klistata-ii-sh

Na rozdíl od encefalitidy neexistuje na lymskou boreliózu očkování. Většinou o sobě dá vědět červenou skvrnou se světlým středem v místě vpichu, ale nemusí se objevit vždy. Pak je možné příznaky zaměnit s chřipkou a nemoc nechat neléčenou. Jenže ta se brzy probudí v celé své kráse, třeba až za pár let, a to rovnou tím, že napadne klouby, nervovou soustavu, či srdce. Ročně se jí u nás nakazí až 7 000 lidí.

MIMIFORUM zjistilo:

Tipy, jak se chránit před klíštětem

  • Nezapomínejte na repelent. V drogeriích a lékárnách je jich k dispozici celá řada, ne všechny jsou ale stejně účinné. Proto vždy čtěte složení a řiďte se tím, kolik obsahuje látky zvané DEET. Jedná se o N,N-diethyl-meta-toluamid, repelentní látku, která byla vyvinutá pro americkou armádu za 2. světové války. Čím více jí přípravek obsahuje, tím déle chrání před nežádoucím hmyzem. Pokud ji nemá vůbec, a je založen pouze na rostlinných výtažcích, může poskytnout ochranu třeba jen na 10 minut. Zato přípravek s 50 % DEET poskytne ochranu až na 6 hodin.

  • Noste vhodné oblečení. Jdete-li do lesa, anebo procházíte trávou, není ideální mít kraťásky, sandály a tričko. Naopak se doporučují dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem, nejlépe světlé barvy. Klíšťata jsou na ní totiž lépe vidět, a tak je můžete odhalit dřív, než se stihnou přisát. K obutí se doporučuje uzavřená obuv, nejlépe gumové holinky.

Tip MIMIFORA:

Zkuste domácí repelent

Jeden litr vody přivedete k varu, odstavíte a přidáte jeden sáček rozmarýnu. Louhujete tak dlouho, dokud voda nevychladne. Poté přecedíte a přidáte jednu lžíci vinného octa. Uchovává se v lednici a pro údajně téměř stoprocentní účinek postačí, když tinkturu rozetřete, anebo nastříkáte na tělo před tím, než půjdete ven.

MIMIFORUM doporučuje:

Pořiďte si speciální pinzetu na klíště! Pokud se mu totiž nevyhnete, je ideálním pomocníkem, jak jej dostat z těla ven. Nemáte-li ji, můžete použít klasickou pinzetu. Klíště nikdy neduste, pokud je v těle a nepotírejte ho ničím mastným. Vytahujete jej kývavým pohybem, pokud možno opatrně, abyste se neroztrhlo a vytáhlo se celé.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse