banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Klíšťata: Jak se chránit a co nám hrozí

5. května 2016

Klíšťata: Jak se chránit a co nám hrozí

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: encefalitida očkování nemoc borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Počet infikovaných klíšťat roste, a s ním i riziko nákazy lymskou boreliózou, nebo klíšťovou encefalitidou. Dá se před nimi účinně bránit? 

Diskutujte: Jak chráníte sebe a děti před klíšťaty?


Rok od roku jsou klíšťata aktivnější a agresivnější. Nemusíte za nimi ani do lesa. Stačí se projít parkem a malý nevítaný návštěvník je tu dřív, než se nadějete. Klíště obecné se živí krví, a tak má velmi rádo nejen domácí mazlíčky, ale i lidi. Největší potíž je v tom, že je přenašečem řady chorob – nejvážnější jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Zákeřná encefalitida

Encefalitida napadá mozek a mozkové blány a má mnohem horší průběh u dospělých než u dětí. Jde o infekční virové onemocnění, které může mít i velmi těžký vývoj spojený s velkými bolestmi hlavy, horečkami, ztuhnutím šíje apod. Bohužel zde hrozí trvalé následky, včetně ochrnutí, v krajním případě může jít i o onemocnění smrtelné. Možností, jak se této nemoci bránit, je očkování, které se doporučuje především dospělým.

MIMIFORUM zjistilo:

  • Očkování proti klíšťové encefalitidě se provádí celoročně, je však lepší na ně myslet v zimě – před sezónou. Nehradí jej zdravotní pojišťovna, mnohé na něj však přispívají.

  • Očkuje se ve třech dávkách, druhá se podává 1–3 měsíce po první a třetí 5–12 měsíců po druhé. Injekce se aplikuje do ramenního svalu.

  • Očkovat je možné dospělé i děti, na vakcinaci malých dětí se však názory rozcházejí a je lepší se poradit s lékařem. Naopak očkování dospělých se více než doporučuje.

Lymská borelióza tema-tydne-klistata-ii-sh

Na rozdíl od encefalitidy neexistuje na lymskou boreliózu očkování. Většinou o sobě dá vědět červenou skvrnou se světlým středem v místě vpichu, ale nemusí se objevit vždy. Pak je možné příznaky zaměnit s chřipkou a nemoc nechat neléčenou. Jenže ta se brzy probudí v celé své kráse, třeba až za pár let, a to rovnou tím, že napadne klouby, nervovou soustavu, či srdce. Ročně se jí u nás nakazí až 7 000 lidí.

MIMIFORUM zjistilo:

Tipy, jak se chránit před klíštětem

  • Nezapomínejte na repelent. V drogeriích a lékárnách je jich k dispozici celá řada, ne všechny jsou ale stejně účinné. Proto vždy čtěte složení a řiďte se tím, kolik obsahuje látky zvané DEET. Jedná se o N,N-diethyl-meta-toluamid, repelentní látku, která byla vyvinutá pro americkou armádu za 2. světové války. Čím více jí přípravek obsahuje, tím déle chrání před nežádoucím hmyzem. Pokud ji nemá vůbec, a je založen pouze na rostlinných výtažcích, může poskytnout ochranu třeba jen na 10 minut. Zato přípravek s 50 % DEET poskytne ochranu až na 6 hodin.

  • Noste vhodné oblečení. Jdete-li do lesa, anebo procházíte trávou, není ideální mít kraťásky, sandály a tričko. Naopak se doporučují dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem, nejlépe světlé barvy. Klíšťata jsou na ní totiž lépe vidět, a tak je můžete odhalit dřív, než se stihnou přisát. K obutí se doporučuje uzavřená obuv, nejlépe gumové holinky.

Tip MIMIFORA:

Zkuste domácí repelent

Jeden litr vody přivedete k varu, odstavíte a přidáte jeden sáček rozmarýnu. Louhujete tak dlouho, dokud voda nevychladne. Poté přecedíte a přidáte jednu lžíci vinného octa. Uchovává se v lednici a pro údajně téměř stoprocentní účinek postačí, když tinkturu rozetřete, anebo nastříkáte na tělo před tím, než půjdete ven.

MIMIFORUM doporučuje:

Pořiďte si speciální pinzetu na klíště! Pokud se mu totiž nevyhnete, je ideálním pomocníkem, jak jej dostat z těla ven. Nemáte-li ji, můžete použít klasickou pinzetu. Klíště nikdy neduste, pokud je v těle a nepotírejte ho ničím mastným. Vytahujete jej kývavým pohybem, pokud možno opatrně, abyste se neroztrhlo a vytáhlo se celé.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa