vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Klíšťata a komáři: Tipy, jak se chránit

13. května 2013

Klíšťata a komáři: Tipy, jak se chránit

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: DEET komár encefalitida repelent borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Teplé letní dny mohou komáři a klíšťata pořádně znepříjemnit. Proto je dobré vědět, jak se před nimi chránit. 

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Klíšťata a komáři. Nepříjemní společníci, kteří mohou letní výlety či dovolenou dokonale pokazit. Lymská borelióza či klíšťová encefalitida patří asi k největším hrozbám. I když komáři v našich končinách většinou vážnější nemoci nepřenášejí, na dovolené se můžete setkat s přenašeči malárie, žluté zimnice, horečky dengue, západonilské horečky či japonské encefalitidy. Podle statistik nakazí komáři na světě přes 700 milionů lidí ročně. Jak se tedy chránit?


3 tipy, jak se chránit před klíšťaty


-    Použijte repelent. Dejte ale dobrý pozor, jaký kupujete. Levné repelenty pravděpodobně tak účinné nebudou, ale na druhou stranu ani vysoká cena nemusí znamenat vysokou ochranu. Proto se vždy řiďte složením. Předevší tím, kolik obsahuje látky zvané DEET. Jedná se o N,N-diethyl-meta-toluamid, repelentní látku, která byla vyvinutá pro americkou armádu za 2. světové války. Čím více jí přípravek obsahuje, tím déle chrání před nežádoucím hmyzem. Pokud ji nemá vůbec, a je založen pouze na rostlinných výtažcích, může poskytnout ochranu třeba jen na 10 minut. Naopak přípravek s 50 % DEET poskytne ochranu až na 6 hodin.

-    Volte vhodné oblečení. Jdete-li na procházku do lesa či do přírody, zapomeňte na kraťásky, sandály a tričko bez rukávů. Naopak si oblékněte dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem, nejlépe světlé barvy a z hladké látky. Klíšťata jsou na ní totiž lépe vidět, a tak je můžete odhalit dřív, než se stihnou přisát. Na nohy se doporučuje uzavřená, nejlépe vyšší, obuv a ponožky.

-    Nesedejte do trávy. V rizikových oblastech, kde je vyšší množství klíšťat, nesedejte do trávy, a to ani tehdy, dáte-li si pod sebe deku. Choďte vždy po vyznačených cestách, nevstupujte do trávy a křoví. Průběžně prohlížejte nohy od kolen dolů, pokud na nich zahlédnete klíště, ihned je odstraňte.


Tip MIMIFORA: tema-tydne-jak-se-chranit-pred-klistaty-ii-sxc-nahled
Zkuste domácí repelent

Účinná a levná varianta, jak se chránit před obtížným hmyzem, je domácí repelent. Návod na přípavu je jednoduchý. Jeden litr vody přiveďte k varu, odstavte a přidejte jeden sáček rozmarýnu. Louhujte tak dlouho, dokud voda nevychladne. Poté přeceďte a přidejte jednu lžíci vinného octa. Uchovává se v lednici a pro účinek postačí, když tinkturu rozetřete, anebo nastříkáte na tělo před tím, než půjdete ven.


MIMIFORUM doporučuje:
Jak se chránit před komáry

-    Vhodný repelent. Podobně jako u klíšťat se doporučuje použít vhodný repelent. Většina repelentů chrání před komáry i klíšťaty současně.
-    Správné oblečení. Opět platí to, co u klíšťat. Vhodné je oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.
-    Elektrické odpařovače. Pokud vás trápí komáři doma či na dovolené večer v hotelu, pak vám mohou pomoct elektrické odpařovače insekticidů, které se dávají do zásuvky. Pro posezení venku či na terase existuje insekticidní spirála.
-    Repeletní náramek. Na trhu existují také repelentní náramky, které by vás měly před komáry chránit. Je však jistější jejich použití kombinovat s repelentem.
-    B-komplet. Než odjedete na dovolenou a v jejím průběhu, užívejte B-komplex. Komáry, ale i mouchy a jiný hmyz údajně budete méně přitahovat.
-    Pokud jedete do rizikových oblastí, je nezbytné očkování proti žluté zimnici, případné užívání antimalarik a použití moskytiér.

Text: mob
Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse