vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Klasická vánoční jídla v dietním kabátě

11. prosince 2015

Klasická vánoční jídla v dietním kabátě

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: kapr večeře štědrovečerní tabule menu Cukroví Vánoce hubnutí dieta salát

preventan-mimiforum-banner

I během Vánoc je třeba hlídat si štíhlou linii. Zvlášť, pokud držíte dietu. Přinášíme pár tipů, jak klasická sváteční jídla připravit lehčí a s menším množstvím kalorií.  

MaxiCor

· Doplněk stravy.
· MaxiCor® obsahuje v tobolce min. 90% omega – 3 nenasycené mastné kyseliny
· Obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny (ve formě etylesterů) vyrobených čištěním oleje získaných z vybraných druhů mořských ryb.
· Nejdůležitější zástupci:kyselina eikosapentaenová (EPA) 225mg, kyselina dokosahexaenová (DHA) 170 mg. EPA + DHA přispívají k normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg EPA a DHA denně.

maxicor-novy

Doplněk stravy

Více ZDE

Rybí polévka

Rybí polévku můžete uvařit klasicky, i pokud držíte dietu. Jen ji nezahušťujte moukou či jíškou. Pokud se vám zdá příliš řídká, můžete na dohuštění použít lisovanou zeleninu, případně brambory.

Bramborový salát

Vynechejte uzeninu a vajíčka, naopak zvyšte podíl zeleniny. Nejdůležitější je však nahradit klasickou majonézu. K tomu postačí obyčejný bílý jogurt. Pokud si majonézu nechcete zcela odpustit, volte variantu light a do salátu ji dejte napůl s jogurtem. Jsou i jiné varianty – brambory se zeleninou skvěle spojí třeba směs olivového oleje a citronové šťávy.

Kapr

Tradiční ryba není sama o sobě tolik kalorická. Kalorie však naskočí díky smažení. Držíte-li dietu, zkuste raději jiný způsob, jak kapra připravit. Velmi oblíbené je pečení kapra s bylinkami v alobalu nebo kapr na kmínu. Nechcete-li si smaženého kapra odpustit, vždy ho smažte na čerstvém tuku či oleji, nikdy ne na přepáleném. Jakmile je hotový, vysajte přebytečnou mastnotu do ubrousku. Tuk odstraníte i tím, že usmaženého kapra ponoříte na několik vteřin do vroucí vody.

Zajímavost MIMIFORA:

Tradiční smažený kapr s bramborovým salátem má přibližně 4910 kJ. Jen samotný salát představuje množství 3150 kJ. Pokud jej však připravíte v light verzi bez majonézy, sníží se energetická hodnota až na 1280 kJ.

Cukroví

Bílá mouka, cukr, tuky – kombinace, kterou najdete ve většině receptů na tradiční cukroví. Díky tomu ale do těla dostáváme zbytečné kalorie. Přitom řešení je jednoduché – v každém receptu uberte cukr, a to až na čtvrtinu. Ideálně použijte zcela jiná sladidla, například med či Sladovit. Bílou mouku nahraďte celozrnnou a tuku uberte až o třetinu a doplňte jej vodou či mlékem.

Obložené chlebíčky

Na většině stolů během vánočních svátků a Silvestra nechybějí mísy s obloženými chlebíčky. Jenže kombinace bílé veky, salátu s majonézou, uzeniny a vajíčka není dietní ani trochu. I zde se však nabízí řešení. Alespoň polovinu chlebíčků udělejte jinak. Místo bílé veky dejte celozrnnou, místo salátu tvarohovou pomazánku, vše ozdobte zeleninou v různých barevných variacích (paprika, rajče, okurka, ředkvičky), přidejte kousek sýra s maximálním množstvím tuku 30 %.

Další tipy, jak o Vánocích nepřibrat

● Jezte jen cukroví dia či suché kousky bez krémů, a to vše v minimálním množství. Pokud si dopřejete klasické cukroví, nemělo by množství přesáhnout čtyři kousky denně.

● Pojídat mezi jídly můžete jen ovoce, i sušené, v menším množství ořechy a mandle. Pozor ale na příliš kalorické druhy, jako jsou datle, avokádo, olivy či kokos.

● Jezte pravidelně, nepřejídejte se. Nedržte na Štědrý den půst, ale jezte během dne alespoň ovoce.

● Nezůstávejte u televize, pohyb je důležitý. Vezměte rodinu a vypravte se na delší vycházku. Pokud jedete na návštěvu k příbuzným a není to daleko, vynechejte auto. Jděte pěšky, jeďte hromadnou dopravou.

● Omezte alkohol. Obsahuje zbytečné prázdné kalorie. Živiny vám nedodá, zato kalorií více než dost. Nejhorší jsou v tomto případě likéry, například vaječný koňak.

● Zkuste vánoční tabuli ozvláštnit recepty našich babiček. Nejsou tak kalorické. Rodině připravte například houbového kubu.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse