vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Keloidní jizva: Jak se s ní vypořádat?

13. května 2014

Keloidní jizva: Jak se s ní vypořádat?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: silikon kortikoidy Keloidní jizva laser kůže

preventan-mimiforum-banner

Jsou nevzhledné, vystouplé a samy od sebe nemizí. Keloidních jizev sice není snadné se zbavit, ale stojí za to s nimi bojovat.

DermaX

·    Obsahuje biotin, zinek – přispívají k udržení normálního stavu vlasů.
·    Obsahuje niacin, biotin, riboflavin – přispívají k udržení normálního stavu pokožky.
·    Obsahuje zinek – přispívá k normálnímu stavu nehtů
·    Obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin – přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.

dermax-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

 

 

Velmi nevzhledné, vystouplé, jizvy nepravidelného tvaru, které vystupují na povrch a ránu jakoby přerůstají. Bývají růžové či fialové, a rozšiřují se místo toho, aby se zmenšovaly a ustupovaly. Mohou svědit, být citlivé, ale hlavně – nevypadají vůbec hezky. To jsou keloidní jizvy. Objevují se častěji u žen, mohou být dědičné a nejčastěji se tvoří na hrudníku, zádech, obličeji, v dekoltu a na ramenech. Máte-li sklony k tvorbě keloidních jizev, pravděpodobně se jim nevyhnete, avšak můžete s nimi zkusit bojovat.

 

Mazat a masírovat

Pravidelné mazání a masáž jizvy co nejdříve poté, co se objeví, je základ, aby bylo zhojení co nejlepší. Většina odborníků doporučuje domácí nesolené sádlo, anebo vazelínu. Existují i gely určené přímo na jizvy, které nejsou levné a nejen, že nemusejí pomoct, ale mohou také způsobit nežádoucí alergické reakce. Jde však o jednu z variant, kterou zkusit lze. Je dobré nezapomínat také na tlakové masáže, které je však třeba provádět 5–10× denně a pravidelně opakovat.

 

Kortikoidní injekce

Pokud už kortikoidní jizva vznikne a zvlášť je-li na viditelném místě, můžete k jejímu odstranění volit pomoc lékaře, který může doporučit aplikaci kortikosteroidů. Díky nim dojde ke snížení produkce vaziva, a to vede k zastavení růstu nevzhledné jizvy a zlepšují její vzhled. Kortikoidní injekce se aplikují lokálně, přímo do rány.

 

Laser

Laser urychluje hojení jizev, zlepšuje jejich vzhled a snižuje případnou bolestivost. Existuje však více druhů laserů, zaleží na tom, v jakém je jizva stádiu. V případě vystouplých keloidních jizev odborníci radí tzv. valorizační lasery, které odstraňují nadbytečnou tkáň. Který je pro vás ten nejvhodnější, doporučí lékař na základě konzultace. Je však třeba se připravit na to, že jde o možnost nejdražší – do laseru je nutno investovat.

 

Silikonové náplasti zdravi-a-krasa-keloidni-jizva-ii-sh-nahled

Stále oblíbenější jsou speciální silikonové gelové náplasti. Jsou měkké, přilnavé a diskrétní, vyrobené ze silikonového eleastomeru pro lékařské použití. Jsou vhodné hypertrofické a koloidní jizvy, ale použít je můžete i na popáleniny či jiná poranění. Výhodou silikonu je, že si plátek uříznete podle tvaru jizvy, přiložíte jej na jizvu a připevníte náplastí a necháme několik hodin, později až celý den. Je třeba počítat s tím, že léčba je dlouhodobá a jizva se po pár dnech nezlepší. Silikon ale zabírá. Ví se o něm, že o polovinu snižuje riziko rozšiřování jizev, zmenšuje a změkčuje staré jizvy, a také je odbarvuje. Mírní bolestivost a snižuje na minimum tvorbu vystouplých jizev.

 

Text: ino

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse