vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Když se objeví plíseň: Jak s ní zatočit?

12. listopadu 2015

Když se objeví plíseň: Jak s ní zatočit?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: mykóza plíseň rukou Plíseň nohou prevence zdraví léčba

preventan-mimiforum-banner

Plísně se mohou objevit kdekoliv na těle. Nejčastější jsou na nohou, ohroženy jsou však i ruce a další tělesné partie. Jak mykózy poznáte a co dělat, pokud k vám zavítají?

DermaX

·    Obsahuje biotin, zinek – přispívají k udržení normálního stavu vlasů.
·    Obsahuje niacin, biotin, riboflavin – přispívají k udržení normálního stavu pokožky.
·    Obsahuje zinek – přispívá k normálnímu stavu nehtů
·    Obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin – přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.

dermax-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

 

 

 

O vaginálních mykózách se píše stále, ale méně často se mluví o plísních nohou, rukou a dalších partií – například podpaží, vlasů či míst pod prsy. Jak je poznáte a co dělat, když se objeví? Zjistili jsme také, jak se jim můžete snažit předcházet.

Plísně nohou

Stačí jedna návštěva sauny, bazénu či veřejných sprch a plíseň na nohou je dříve, než se nadějete. Rájem pro mykózy je i celodenní nošení uzavřené obuvi z neprodyšných materiálů. Začne se vám potit noha, bota nevětrá, a tak se bakterie začnou množit. Jsou tu ale i jiné možnosti, jak plíseň chytnout. Stačí přijít na návštěvu a obout si erární pantofle. Nebo v cizím bytě chodit bosí. Plísně totiž přežívají i na kobercích. Je možné, že je doma máte i vy.

Jak je poznáte:

Plísně rozhodně nepřehlédnete. Pokud se na vašich nohou usídlí, poznáte je snadno – pokožka svědí, zarudne, loupe se a mohou se tvořit i bolestivé prasklinky. Když plíseň napadne i nehty, deformují se, mění tvar a bolí. Často pak nezbude, než nehet strhnout.

Jak se jim bránit

● U bazénů, v saunách a ve sprchách chodit v žabkách.

● Na návštěvy si nosit vlastní pantofle.

● Nebýt celý den v uzavřené botě, přezouvat se do otevřené obuvi (pokud je to možné).

● V případě, že se nám nohy potí více, měnit ponožky i během dne. Ty by měly být bavlněné, aby dobře sály pot.

● Boty vždy nechat pořádně vyschnout, neobouvat je zpocené.

● Po návštěvě bazénu si udělat preventivní koupel nohou v octové vodě. Ocet totiž skvěle ničí bakterie. Bude stačit, když nohy na čtvrt hodiny ponoříte do litru vody se dvěma lžícemi octa.

Co dělat, když se objeví

Použít antimykotické krémy:

Speciální krémy na léčbu plísní nohou jsou volně prodejné v lékárnách. Výběr vhodného přípravku konzultujte s lékárníkem. Pokud nepomohou, plíseň se rozšiřuje dále. Pokud napadne nehty, vyhledejte lékaře.

Zkusit bylinné koupele:

Proti plísním se doporučuje šalvěj, tymián nebo březová a dubová kůra. Vhodná je i kůra vrby a kořen černého bezu či černého jeřábu. Je třeba však plíseň podchytit na začátku, jinak již bylinná léčba nebude stačit.

Plíseň na jiných místech: ruce, vlasy, třísla apod. zdravi-a-krasa-kdyz-se-objevi-plisen-2-ing 

Plíseň se nemusí objevit jen na nohou! Usadit se může i na vašich rukou – většinou mezi prsty nebo dokonce ve vlasech. Protože se jí líbí na vlhčích místech, může se rozvinout i v podpaží, na tříslech, u žen pod prsy, v kožních záhybech, a dokonce i v koutcích úst.

Jak je poznáte:

Ať již máte plíseň kdekoli na těle, příznaky jsou podobné – kůže svědí, loupe se, je zarudlá, šupinatá. Mohou se objevit drobné trhlinky. Protože se na těchto místech množí kvasinky a bakterie, může plísně provázet nepříjemný zápach.

Jak se jim bránit:

● Noste volnější oblečení z přírodních materiálů.

● Dodržujte hygienu a po koupeli se vždy důkladně osušte. To platí především pro již zmíněné rizikové partie. Pravidelně měňte ručníky a svůj nikomu nepůjčujte. Na toaletách používejte papírové ubrousky, vyhněte se erárním ručníkům. Nepoužívejte je ani v saunách či wellness centrech. Raději si vždy noste vlastní.

Co dělat, když se objeví

● V případě plísní na těle se myjte vhodným mýdlem (např. s obsahem ichtamolu), důkladně se utřete a použijte antimykotický krém na postižené partie. Vždy vyměňte ručník.

● Pomáhají také koupele ve slabém růžovém roztoku hypermanganu, který kůži desinfikuje a odstraňuje zápach. Pokud se plísně šíří dál a neustupují, vyhledejte lékaře.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi
10:25 26.10.2016 - Herta -

plisen na nehtu a zarůstání

Velice mi pomohla METODA ARKADY, odstranili zarůstání nehtu aniž by mi strhli nehet a pak mi nabídli kůru proti plísni, pomohlo to, jsem spokojena, doporučuji

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse