vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Když dětem nejde učení: Jak posílit paměť?

8. dubna 2016

Když dětem nejde učení: Jak posílit paměť?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: doktor ordinace vyšetření pohovor krev mozek informace paměť učení dítě

preventan-mimiforum-banner

Podle průzkumů má až 80 % žáků základních a studentů středních škol problémy s učením. Hlavní potíž je v tom, že se učit zkrátka neumí. Jak je navést na správnou cestu a zároveň povzbudit a posílit paměť?

GingiMax® (doplněk stravy) obsahuje 60 mg standardizovaného extraktu z listů Ginkgo biloby (jinan dvoulaločný) obsahujícího min. 24% flavonoidních glykosidů a 6% terpenických laktonů a hořčík, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů. Horčík dále přispívá také ke snížení míry únavy a vyčerpání.

gingimax-90-tabl-cz-sk-3d-nahled

Každá informace, kterou zaznamenáme, se dostane do tzv. krátkodobé paměti. To znamená, že ji v mozku uchováme jen velmi krátkou dobu. Na to, aby přešla do paměti dlouhodobé, a byla tak uchována trvaleji (ale neznamená to, že napořád), má vliv řada faktorů. Jaké to jsou a jak tedy můžete potomkům pomoct, aby jim učení šlo pěkně od ruky?

Opakujte ještě ten den

Jedním z velmi důležitých faktorů je opakování, z toho důvodu je potřeba látku procvičovat a seznámit se s ní vícekrát. Odborníci doporučují začít s učením ten den, kdy se ve škole probíralo. Ač se to nezdá, ten samý den si většinu pamatujeme, ale do druhého dne můžeme zapomenout až 80 % toho, co učitel říkal. Proto se vyplatí si doma látku přečíst a pokusit se pochopit její logický základ. Učení pak půjde snáz a bude rychlejší.

 

deti-a-rodina-kdyz-nejde-uceni-2-nahled

Co nás baví, jde rychleji

Asi všichni víme, že to, co nás zajímá a baví, si zapamatujeme rychleji. Je dobré, když se dítěti podaří najít v učivu nějaký záchytný bod, který ho osloví. To samé je i s porozuměním – když se učíme mechanicky, protože vůbec nevíme, která bije, jde to mnohem hůře, než když látku pochopíme a porozumíme jí.

Nerozptylujte se

Velkou roli hraje i soustředění. Pokud je pozornost roztěkaná (například u učení sledujeme televizi, posloucháme hudbu nebo píšeme SMS), jde učení pomalu a mnohem hůř. Proto je dobré se na látku soustředit, učit se v klidné a dobře vyvětrané místnosti, aby měl mozek k dispozici dostatek kyslíku.

Učte se kratší dobu, ale vícekrát

Je jednoznačně prokázáno, že ti, kdo se učí po kratších cca 20 minutových úsecích a mezitím si dají pauzu, si zapamatují až dvakrát více než ti, kteří se učí dlouhé hodiny v kuse a bez odpočinku. Rozdělte si látku na menší úseky. Vždy začínejte s předmětem, který vás baví, protože vaši mysl povzbudí, když vám to půjde od ruky. Pokud začnete s tím nejtěžším a nejméně záživným, může vás to od veškerého učení odradit úplně a nezapamatujete si nic.

Sportujte a procházejte se

Na mozek dobře působí sport. Nejen, že se okysličí, ale jeho buňky jsou (například při jízdě na kole) nucené spolupracovat. Existuje navíc několik studií, které potvrzují, že při pohybu si lépe pamatujeme – mozek pracuje efektivněji. Když učení nejde, projděte se či proběhněte. Jděte na procházku a u toho se zkuste učit.

Zaměřte se na stravu

Strava dítěte by měla být bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které podporují koncentraci a paměť. Proto by si alespoň dvakrát týdně mělo dopřát rybu, nejlépe mořskou. Některé potraviny mají na paměť, ale i zrak, velmi pozitivní účinky, proto by se měly v jídelníčku objevovat. Jde o borůvky, jahody, ostružiny, švestky, dále o špenát, kapustu, červenou řepu a česnek.

Zkuste Gingko bilobu

Gingko biloba, neboli jinan dvoulaločný, je nestarší známý druh stromu na světě. Jeho stáří se odhaduje na 200 milionů let. O pozitivních účincích jeho listů na paměť věděla už čínská medicína. Obsahuje totiž velké množství flavonoidů a terpenů, které rozšiřují cévy a zlepšují průtok krve. Díky tomu dochází i k lepšímu prokrvení mozku. Paměťové buňky umějí lépe využít kyslík, a tak se zlepšuje koncentrace. Výtažky z Gingko biloby jsou k dostání ve formě doplňků stravy a jsou vhodné téměř pro všechny věkové kategorie. Studentům pomáhají si lépe zapamatovat, a tak jim jde učení snáz.

Text: mob

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse