10. září 2018
Škola a první nemoci. Jak je zvládnout?
S nástupem do škol a školek začínají na děti nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první s
23. srpna 2018
Děti a stres ze školy: Jak je uklidnit?
První školní den přijde každým dnem a vy přemýšlíte, co bude dál. Pravou ruku jste trénovali tak dl

8. dubna 2016
Když dětem nejde učení: Jak posílit paměť?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: doktor ordinace vyšetření pohovor krev mozek informace paměť učení dítě
Podle průzkumů má až 80 % žáků základních a studentů středních škol problémy s učením. Hlavní potíž je v tom, že se učit zkrátka neumí. Jak je navést na správnou cestu a zároveň povzbudit a posílit paměť?
GingiMax® (doplněk stravy) obsahuje 60 mg standardizovaného extraktu z listů Ginkgo biloby (jinan dvoulaločný) obsahujícího min. 24% flavonoidních glykosidů a 6% terpenických laktonů a hořčík, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů. Horčík dále přispívá také ke snížení míry únavy a vyčerpání.
Každá informace, kterou zaznamenáme, se dostane do tzv. krátkodobé paměti. To znamená, že ji v mozku uchováme jen velmi krátkou dobu. Na to, aby přešla do paměti dlouhodobé, a byla tak uchována trvaleji (ale neznamená to, že napořád), má vliv řada faktorů. Jaké to jsou a jak tedy můžete potomkům pomoct, aby jim učení šlo pěkně od ruky?
Opakujte ještě ten den
Jedním z velmi důležitých faktorů je opakování, z toho důvodu je potřeba látku procvičovat a seznámit se s ní vícekrát. Odborníci doporučují začít s učením ten den, kdy se ve škole probíralo. Ač se to nezdá, ten samý den si většinu pamatujeme, ale do druhého dne můžeme zapomenout až 80 % toho, co učitel říkal. Proto se vyplatí si doma látku přečíst a pokusit se pochopit její logický základ. Učení pak půjde snáz a bude rychlejší.
Co nás baví, jde rychleji
Asi všichni víme, že to, co nás zajímá a baví, si zapamatujeme rychleji. Je dobré, když se dítěti podaří najít v učivu nějaký záchytný bod, který ho osloví. To samé je i s porozuměním – když se učíme mechanicky, protože vůbec nevíme, která bije, jde to mnohem hůře, než když látku pochopíme a porozumíme jí.
Nerozptylujte se
Velkou roli hraje i soustředění. Pokud je pozornost roztěkaná (například u učení sledujeme televizi, posloucháme hudbu nebo píšeme SMS), jde učení pomalu a mnohem hůř. Proto je dobré se na látku soustředit, učit se v klidné a dobře vyvětrané místnosti, aby měl mozek k dispozici dostatek kyslíku.
Učte se kratší dobu, ale vícekrát
Je jednoznačně prokázáno, že ti, kdo se učí po kratších cca 20 minutových úsecích a mezitím si dají pauzu, si zapamatují až dvakrát více než ti, kteří se učí dlouhé hodiny v kuse a bez odpočinku. Rozdělte si látku na menší úseky. Vždy začínejte s předmětem, který vás baví, protože vaši mysl povzbudí, když vám to půjde od ruky. Pokud začnete s tím nejtěžším a nejméně záživným, může vás to od veškerého učení odradit úplně a nezapamatujete si nic.
Sportujte a procházejte se
Na mozek dobře působí sport. Nejen, že se okysličí, ale jeho buňky jsou (například při jízdě na kole) nucené spolupracovat. Existuje navíc několik studií, které potvrzují, že při pohybu si lépe pamatujeme – mozek pracuje efektivněji. Když učení nejde, projděte se či proběhněte. Jděte na procházku a u toho se zkuste učit.
Zaměřte se na stravu
Strava dítěte by měla být bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které podporují koncentraci a paměť. Proto by si alespoň dvakrát týdně mělo dopřát rybu, nejlépe mořskou. Některé potraviny mají na paměť, ale i zrak, velmi pozitivní účinky, proto by se měly v jídelníčku objevovat. Jde o borůvky, jahody, ostružiny, švestky, dále o špenát, kapustu, červenou řepu a česnek.
Zkuste Gingko bilobu
Gingko biloba, neboli jinan dvoulaločný, je nestarší známý druh stromu na světě. Jeho stáří se odhaduje na 200 milionů let. O pozitivních účincích jeho listů na paměť věděla už čínská medicína. Obsahuje totiž velké množství flavonoidů a terpenů, které rozšiřují cévy a zlepšují průtok krve. Díky tomu dochází i k lepšímu prokrvení mozku. Paměťové buňky umějí lépe využít kyslík, a tak se zlepšuje koncentrace. Výtažky z Gingko biloby jsou k dostání ve formě doplňků stravy a jsou vhodné téměř pro všechny věkové kategorie. Studentům pomáhají si lépe zapamatovat, a tak jim jde učení snáz.
Text: mob
Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com
Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!