vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Když chodí Mikuláš: Zajímavosti a tradice

4. prosince 2017

Když chodí Mikuláš: Zajímavosti a tradice

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: legenda nadílka anděl čert Mikuláš

preventan-mimiforum-banner

Každý rok, 5. prosince, vchází už tradičně do ulic Mikuláš, čert a anděl a přináší s sebou i nadílku. Kde se legenda o Mikuláši vzala a kdo to vlastně byl? 

Předvečer svátku sv. Mikuláše, 5. prosince, patří už tradičně mikulášské nadílce. A k ní patří nejen drobné dárky a sladkosti, ale také setkání s tradiční trojicí, kterou je Mikuláš, čert a anděl. Proč vlastně tato tradice vznikla?

 

Mikuláš skutečně žil

Svatý Mikuláš byl skutečnou historickou postavou a žil na přelomu 3. a 4. století. Byl oblíbený, skromný, pobožný a chránil nespravedlivě obviněné. Také díky tomu byl zvolen biskupem v Myře. Mikuláš patří k nejuctívanějším postavám v křesťanství a ve východní církvi je po Panně Marii druhým nejuctívanějším svatým vůbec. Je známý také jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů.

 

Mikuláš: Štědrost a starost o druhé

Ke svatému Mikuláši se váže několik legend. A právě ony také osvětlují, proč dodnes chodí tato postava v tradičním doprovodu anděla a čerta. Nejznámější legenda, která dokazuje jeho velkou štědrost, vypráví o zchudlém šlechtici, který poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš ale každé hodil sáček se zlaťáky, takže mohly s touto činností skončit a vdát se.

 

Zajímavost MIMIFORA

Mikuláš slaví podle našeho kalendáře svátek 6. prosince. Jeho jméno má řecký původ (dovozeno od Nikoláos – vítězství lidu) a u nás se v oblíbenosti jmen, které rodiče dávají čerstvě narozeným synům, drží kolem 220. místa. Další oblíbené varianty jména jsou Mikoláš a Nikolas.

 

Tradiční legendy

Dvě další legendy pak objasňují původ čerta a anděla v tradiční sváteční trojici. Mikuláš prý pomohl námořníkům, jejichž loď se ocitla v bouři. Ukázal jim zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert. Anděle pak pro něj poslal Bůh, když jej chtěl povolat k sobě. A tak vznikla trojice, která dodnes chodí 5. prosince po bytech i ulicích a obdarovává, ale i straší děti.

 

Nezneužívejte tradice deti-a-rodina-kdyz-chodi-mikulas-ii-cz-nahled

Někteří rodiče mikulášské tradice tak trochu zneužívají. Děti, které neposlouchají, čertem straší už dlouho dopředu, a samozřejmě si jej neopomenou pozvat i domů, aby jejich potomkovi udělil výchovnou lekci. Před tím ale odborníci varují – z takového pokusu mohou mít děti pořádné trauma.

 

Mikuláš u malých dětí? Raději bez čerta.

Není pochyb o tom, že každé dítě je jiné a jinak snáší i přítomnost čerta. Jisté ale je, že malé děti mají bujnou fantazii, a takový zážitek je může pořádně vystrašit. Podle psychologů je nejhorší období mezi 3. a 4. rokem, a potom kolem 7. roku, v první třídě. To děti bývají nejbázlivější. Dítě do sedmi let navíc málokdy chápe, že nejde o reálné postavy, a tak se místo příjemného vystrašení může vyděsit. A tak pokud zvete Mikuláše k malým dětem, raději vynechejte čerta, anebo se domluvte, aby se raději neprojevoval a zůstal v pozadí.

 

Text: ino

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse