banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Když chodí Mikuláš: Zajímavosti a tradice

4. prosince 2017

Když chodí Mikuláš: Zajímavosti a tradice

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: legenda nadílka anděl čert Mikuláš

preventan-mimiforum-banner

Každý rok, 5. prosince, vchází už tradičně do ulic Mikuláš, čert a anděl a přináší s sebou i nadílku. Kde se legenda o Mikuláši vzala a kdo to vlastně byl? 

Předvečer svátku sv. Mikuláše, 5. prosince, patří už tradičně mikulášské nadílce. A k ní patří nejen drobné dárky a sladkosti, ale také setkání s tradiční trojicí, kterou je Mikuláš, čert a anděl. Proč vlastně tato tradice vznikla?

 

Mikuláš skutečně žil

Svatý Mikuláš byl skutečnou historickou postavou a žil na přelomu 3. a 4. století. Byl oblíbený, skromný, pobožný a chránil nespravedlivě obviněné. Také díky tomu byl zvolen biskupem v Myře. Mikuláš patří k nejuctívanějším postavám v křesťanství a ve východní církvi je po Panně Marii druhým nejuctívanějším svatým vůbec. Je známý také jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů.

 

Mikuláš: Štědrost a starost o druhé

Ke svatému Mikuláši se váže několik legend. A právě ony také osvětlují, proč dodnes chodí tato postava v tradičním doprovodu anděla a čerta. Nejznámější legenda, která dokazuje jeho velkou štědrost, vypráví o zchudlém šlechtici, který poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno. Mikuláš ale každé hodil sáček se zlaťáky, takže mohly s touto činností skončit a vdát se.

 

Zajímavost MIMIFORA

Mikuláš slaví podle našeho kalendáře svátek 6. prosince. Jeho jméno má řecký původ (dovozeno od Nikoláos – vítězství lidu) a u nás se v oblíbenosti jmen, které rodiče dávají čerstvě narozeným synům, drží kolem 220. místa. Další oblíbené varianty jména jsou Mikoláš a Nikolas.

 

Tradiční legendy

Dvě další legendy pak objasňují původ čerta a anděla v tradiční sváteční trojici. Mikuláš prý pomohl námořníkům, jejichž loď se ocitla v bouři. Ukázal jim zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert. Anděle pak pro něj poslal Bůh, když jej chtěl povolat k sobě. A tak vznikla trojice, která dodnes chodí 5. prosince po bytech i ulicích a obdarovává, ale i straší děti.

 

Nezneužívejte tradice deti-a-rodina-kdyz-chodi-mikulas-ii-cz-nahled

Někteří rodiče mikulášské tradice tak trochu zneužívají. Děti, které neposlouchají, čertem straší už dlouho dopředu, a samozřejmě si jej neopomenou pozvat i domů, aby jejich potomkovi udělil výchovnou lekci. Před tím ale odborníci varují – z takového pokusu mohou mít děti pořádné trauma.

 

Mikuláš u malých dětí? Raději bez čerta.

Není pochyb o tom, že každé dítě je jiné a jinak snáší i přítomnost čerta. Jisté ale je, že malé děti mají bujnou fantazii, a takový zážitek je může pořádně vystrašit. Podle psychologů je nejhorší období mezi 3. a 4. rokem, a potom kolem 7. roku, v první třídě. To děti bývají nejbázlivější. Dítě do sedmi let navíc málokdy chápe, že nejde o reálné postavy, a tak se místo příjemného vystrašení může vyděsit. A tak pokud zvete Mikuláše k malým dětem, raději vynechejte čerta, anebo se domluvte, aby se raději neprojevoval a zůstal v pozadí.

 

Text: ino

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa