vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kdy je čas říct dětem o sexu. A jak na to?

22. ledna 2016

Kdy je čas říct dětem o sexu. A jak na to?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: předškolák poučení děti sex výchova

preventan-mimiforum-banner

I s nejmenšími dětmi kolem tří let mluvte o sexu, říkají odborníci. Na pohádky o čápech a vránách zapomeňte. Raději je včas informujte, jak se věci mají. Bez studu, přiměřeně k věku.

Diskutujte: Kdy a jak jste svým dětem řekli o sexu?


Pravděpodobně také patříte ke generaci, která o sexu dlouho nevěděla. Internet nebyl v dosahu, v časopisech se psalo minimum, a tak jste veškerá moudra chytala od zkušenějších kamarádek. Rodiče se totiž k poučování moc neměli. I když dnes je jiná doba, tak to, co zůstalo stejné, je, že většina rodičů má stále problém potomka o sexu poučit. A hlavně – všechno mu říct včas. Přitom odborníci mají jasno – ideální je, pokud se dítě základní věci dozví právě od rodičů. A když ne, bude pátrat jinde.

Poučení o sexu: Začněte u předškoláků

Máte malé dítě a jste přesvědčena, že na řeči o sexu máte spoustu času. Omyl! Odborníci doporučují mluvit o všem otevřeně už s předškoláky. Samozřejmě úměrně jejich věku. Malé děti jsou zvídavé, a tak když se čtyřletý potomek zeptá, jak vznikají děti, neměli byste jej odbýt, ani mu lhát. Řekněte mu pravdu tak, aby to mohl pochopit. Jednoduše, ale bez výmyslů. Sexuologové dokonce říkají, že je dobré začít dětem o sexu říkat již kolem třetího roku věku – pokud se sami zajímají.

Zajímavosti MIMIFORA:

deti-a-rodina-kdy-je-cas-rict-o-sexu-2-ing

 

Čím dříve s dětmi promluvíte o sexu, tím více to proběhne v klidu. Děti zhruba do devíti let jsou o všem schopné mluvit bez zbytečného studu a zábran.

Když se dítě nezajímá, pomozte mu

Už nejmenší školáci mají přístup k internetu. Budete-li poučení odkládat, začne hledat rady právě tam. A může se dostat k nepříliš vhodným materiálům, fotkám a videím. Proto máte-li méně zvídavého předškoláka, zkuste podnítit jeho zájem. Dívejte se na film, vysvětlete mu, proč se pár objímá či líbá, proč je žena těhotná, nebo jak přišlo na svět právě narozené miminko. Jistě váš výklad ocení a začne se zajímat více.

Tipy MIMIFORA: 

Jak a kdy říct dětem o sexu

● Co nejdříve. Ideálně ve chvíli, kdy se na to zeptá. Řekněte mu pravdu, přiměřeně věku. Báchorky o vránách a čápech by měly patřit jen do pohádek.
● Nestyďte se. Mluvte s dětmi otevřeně, zanechejte ostych stranou. Malé dítě přijme věci jako normální, nebude mít ještě pocity studu. Mluvte ale jednoduše, nepoužívejte příliš cizích výrazů. Zkuste však říkat slova a pojmenování, jako používají dospělí, je zbytečné sklouzávat do dětské terminologie.
● Nepřehazujte si jej mezi sebou. „Maminko, jak se dělají děti?“ „To ti vysvětlí tatínek.“ A ten synka samozřejmě pošle za maminkou. To není dobré. Nepřehazujte si dítě jako horkou bramboru. S vysvětlením by měl začít ten z rodičů, na kterého se dítě obrátí.
● Poučte ho o sexuálním obtěžování. Na co byste neměli zapomenout, je sexuální obtěžování. I malé děti mohou být oběťmi zneužívání, a o to více, když nejsou poučeni. Řekněte jim, že se jich nikdo nesmí dotýkat na intimních místech (s výjimkou rodičů při koupání či lékařů). Dítě byste o tom měli informovat již mezi třetím a čtvrtým rokem. Je dobré vědět, že 70 % případů zneužití mají na svědomí příbuzní a známí.
● Kupte mu knížku. Velmi dobrou radou, která se mezi rodiči osvědčila, je koupit dětem některou z knížek vhodnou pro jejich věk, kde se dozví vše o rozdílech mezi mužem a ženou, o plození dětí a o sexu. Na trhu jich existuje celá řada, srozumitelně napsaných i s názornými ilustracemi.

Text: mob
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse