vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kdo nosí dárky ve světě: Santa Claus, čarodějnice i koza

22. prosince 2016

Kdo nosí dárky ve světě: Santa Claus, čarodějnice i koza

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Santa Claus Ježíšek dárky Vánoce děti

preventan-mimiforum-banner

U nás nedáme dopustit na Ježíška, který svou nadílku tradičně přináší pod stromeček na Štědrý večer. Jak je to ale v jiných zemích a kdo zde obdarovává děti? 

U nás chodí Ježíšek, v Americe Santa Claus. Kdo ale dětem nosí dárky v jiných zemích? Skřítci, čarodějnice i vánoční koza!

Santa Claus: USA a další anglicky mluvící země

Pro mnoho našich dětí je »stařík v červeném« bohužel známější, než náš Ježíšek. Santa Claus ale dárky nosí až v noci na 25. prosince. Přijíždí ze Severního pólu na saních tažených osmi létajícími soby a naděluje komínem. Tradiční vánoční postavě v USA se chystá mléko a sušenky na občerstvení.

Noël: Francie

Père Noël (česky Otec Vánoc) je obdobou Santy Clause. Bývá oděný v bílém a stejně jako Santa naděluje komínem a přilétá na saních tažených soby ze Severního pólu. Zcela jednoznačné to ve Francii ale není. V některých regionech dárky nosí obdoba našeho Ježíška, Petit Jesus.

Itálie: Bobbo Natale i Befana

V Itálii to s nošením vánočních dárků není tak jednoduché. V některých oblastech je nosí Bobbo Natale, obdoba Santy Clause, který také jezdí na saních tažených soby a dárky rozdává na Štědrý den večer. Části dětí však dárečky nosí někdo jiný – čarodějnice Befana. Je hodná, ale strašně ošklivá. A protože s dárky létá na koštěti, nadílka jí trvá poněkud déle. Proto dárky nejčastěji rozdává na Tři krále. A mimochodem – jde o vůbec jedinou ženu, která přináší vánoční nadílku.

Děda Mráz: Rusko deti-a-rodina-kdo-nosi-darky-ve-svete-ii-sh_small

Ruský Děda Mráz jezdí pro změnu na saních tažených koňmi. Od 50. let byl u nás hodně známý proto, že měl vytlačit tradičního Ježíška. V ruské tradici přijíždí se svou vnučkou Sněhurkou, a to až z Čukotky. Dárky většinou naděluje až 6. a 7. ledna, kdy se v Rusku slaví pravoslavné Vánoce.

Joulupukki: Finsko

I když je finský Joulupukki velmi podobný Santa Clausovi, na rozdíl od něj nebydlí na Severním pólu, ale v Laponsku, kde má i svou dílnu. Jezdí na saních tažených soby, kteří ale neumějí létat. Během štědrovečerní večeře klepe na dveře a nese dárky. Ve Švédsku pak mají podobného vánočního mužíčka nazývaného Jultomten.

Vánoční koza: Norsko

Vánoční koza a skřítek Julenissen nadělují dětem v Norsku. Aby bylo dárků co nejvíce, připravují jí děti pochoutku – nevymlácenou slámu. Tradičně se dárky nadělují na Štědrý večer do dřeváků.

Hoteišó: Japonsko

Bůžek Hoteišó. Tato postava nosí dárky v dalekém Japonsku. Říká se o něm, že má oči i vzadu, aby viděl na zlobivé děti. I když zde Vánoce nemají oporu v křesťanské tradici, pronikla sem spíš jejich komerční podoba. A zdomácněla tu.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse