banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Kdo nosí dárky ve světě: Santa Claus, čarodějnice i koza

22. prosince 2016

Kdo nosí dárky ve světě: Santa Claus, čarodějnice i koza

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Santa Claus Ježíšek dárky Vánoce děti

preventan-mimiforum-banner

U nás nedáme dopustit na Ježíška, který svou nadílku tradičně přináší pod stromeček na Štědrý večer. Jak je to ale v jiných zemích a kdo zde obdarovává děti? 

U nás chodí Ježíšek, v Americe Santa Claus. Kdo ale dětem nosí dárky v jiných zemích? Skřítci, čarodějnice i vánoční koza!

Santa Claus: USA a další anglicky mluvící země

Pro mnoho našich dětí je »stařík v červeném« bohužel známější, než náš Ježíšek. Santa Claus ale dárky nosí až v noci na 25. prosince. Přijíždí ze Severního pólu na saních tažených osmi létajícími soby a naděluje komínem. Tradiční vánoční postavě v USA se chystá mléko a sušenky na občerstvení.

Noël: Francie

Père Noël (česky Otec Vánoc) je obdobou Santy Clause. Bývá oděný v bílém a stejně jako Santa naděluje komínem a přilétá na saních tažených soby ze Severního pólu. Zcela jednoznačné to ve Francii ale není. V některých regionech dárky nosí obdoba našeho Ježíška, Petit Jesus.

Itálie: Bobbo Natale i Befana

V Itálii to s nošením vánočních dárků není tak jednoduché. V některých oblastech je nosí Bobbo Natale, obdoba Santy Clause, který také jezdí na saních tažených soby a dárky rozdává na Štědrý den večer. Části dětí však dárečky nosí někdo jiný – čarodějnice Befana. Je hodná, ale strašně ošklivá. A protože s dárky létá na koštěti, nadílka jí trvá poněkud déle. Proto dárky nejčastěji rozdává na Tři krále. A mimochodem – jde o vůbec jedinou ženu, která přináší vánoční nadílku.

Děda Mráz: Rusko deti-a-rodina-kdo-nosi-darky-ve-svete-ii-sh_small

Ruský Děda Mráz jezdí pro změnu na saních tažených koňmi. Od 50. let byl u nás hodně známý proto, že měl vytlačit tradičního Ježíška. V ruské tradici přijíždí se svou vnučkou Sněhurkou, a to až z Čukotky. Dárky většinou naděluje až 6. a 7. ledna, kdy se v Rusku slaví pravoslavné Vánoce.

Joulupukki: Finsko

I když je finský Joulupukki velmi podobný Santa Clausovi, na rozdíl od něj nebydlí na Severním pólu, ale v Laponsku, kde má i svou dílnu. Jezdí na saních tažených soby, kteří ale neumějí létat. Během štědrovečerní večeře klepe na dveře a nese dárky. Ve Švédsku pak mají podobného vánočního mužíčka nazývaného Jultomten.

Vánoční koza: Norsko

Vánoční koza a skřítek Julenissen nadělují dětem v Norsku. Aby bylo dárků co nejvíce, připravují jí děti pochoutku – nevymlácenou slámu. Tradičně se dárky nadělují na Štědrý večer do dřeváků.

Hoteišó: Japonsko

Bůžek Hoteišó. Tato postava nosí dárky v dalekém Japonsku. Říká se o něm, že má oči i vzadu, aby viděl na zlobivé děti. I když zde Vánoce nemají oporu v křesťanské tradici, pronikla sem spíš jejich komerční podoba. A zdomácněla tu.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa