vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kawasakiho nemoc: Trápí hlavně chlapce?

8. října 2013

Kawasakiho nemoc: Trápí hlavně chlapce?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Kawasakiho nemoc cévy infekce horečka děti

preventan-mimiforum-banner

Postihuje hlavně malé chlapce do pěti let a projevuje se hlavně neklesajícími vysokými horečkami. Není však lehké ji odhalit, protože příznaky se dají snadno zaměnit.

Nejčastěji se objevuje u chlapců do pěti let, a to nejvíce v Japonsku a Severní Americe. Nevyhýbá se ale ani Evropě. Původ tohoto horečnatého onemocnění, které postihuje cévy, není však dodnes známý, lékaři se ale kloní k tomu, že jde o infekci, protože se často objevuje v malých epidemiích.

 

Vysoké horečky, které neklesají

Nejtypičtějším příznakem nemoci, která je v podstatě akutním systémovým zánětem malých cév, jsou vysoké horečky, ke kterým se přidávají další projevy. Problém ale je, že mnohdy připomínají jiná onemocnění, a tak může déle trvat, než ji lékaři správně diagnostikují. Mohou ukazovat na angínu, spálu apod. Pro horečku je typické, že neklesá, příznaky se při nasazení antibiotik nelepší.


MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky Kawasakiho nemoci

 

-          Náhlá vysoká horečka nad 400C, trvá více než 5 dní a neklesá.

-          Zvětšení lymfatických uzlin na krku.

-          Zarudnutí kůže na rukou a nohou, vyrážka.

-          Zarudnutí sliznice úst, jazyka (tzv. jahodový jazyk) a v krku.

-          Olupování kůže na dlaních a ploskách nohou (příznaky podobné spále).

-          Popraskané rty.

-          Oboustranný zánět spojivek.

 

Jak se nemoc léčí

Pokud lékaři Kawasakiho nemoc diagnostikují, léčí se podáváním imunoglobulinů do žíly, což výrazně snižuje pravděpodobnost postižení věnčitých tepen. Často se řeší také podáváním kyseliny acetylsalicylové a jde o jednu z mála výjimek. Podávat léky s touto účinnou látkou se totiž u dětí nedoporučuje, protože hrozí výrazné riziko vzniku Reyova syndromu. Rodiče by proto dětem samy tyto léky (např. Aspirin, Acylpirin) nikdy podávat neměli.

 

Následky být nemusí zdravi-a-krasa-kawasakiho-nemoc-ii-sxc-nahled

Zachytí-li se nemoc včas, většinou nezanechá žádné následky. Pokud došlo k cévnímu postižení, pak záleží na velikosti výdutí. Menší se ztrácívají samy, ale zůstane po nich zesílená cévní stěna, v případě větších je pak nezbytný operační zákrok, např. bypass. Nemoc se však nevracívá a případná postižení, která se neobjeví v akutní fázi, později nehrozí. Ve vzácných případech ale může dojít k postižení srdce se smrtelnými následky. Mezi další vážné komplikace patří embolie, infarkt myokardu, či prasknutí výdutí, které také může být smrtelné.


Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse