vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kam za nejkrásnějšími betlémy

23. prosince 2011

Kam za nejkrásnějšími betlémy

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: svátky betlém Vánoce muzeum rodina výlet

preventan-mimiforum-banner

Betlémy k Vánocům patří. Nejrůznější výstavy či muzea jsou proto tím pravým místem, kam vyrazit s rodinou. Přinášíme tipy na nejlepší z nich.   

 


Diskutujte: Kam se jezdíte s dětmi dívat na betlémy?


Betlémy tří století

Kde: Muzeum Karlova mostu, Praha

Kdy: 23. 11. 2011 až 6. 12. 2012

Vstupné: dospělí 195 Kč, děti 150 Kč, rodinné vstupné 420 Kč

Co zde uvidíte: Například Vltavský rybí betlém, kterému dominuje obří akvárium s živými kapry. Kolem něj se odehrává scéna narození Páně a polidštěné figurky z lipového dřeva znázorňují faunu českých rybníků. Instalace váží tři tuny a je zapsaná do České knihy rekordů. Najdete tu i další betlémy, například z kukuřičného šustí, Ptačí betlém, ale i Africký betlém z mahagonového dřeva.

Více informací: www.muzeumkarlovamostu.cz

Betlém Horní Lideč

Kde: Horní Lideč, Východní Morava

tip-na-vylet-kam-za-betlemy-3-sxc

Kdy: od 25. 12. 2011, přesná otvírací doba na webových stránkách

Co zde uvidíte: Nový unikátní mechanický betlém bude do provozu uveden během vánočních svátků. K vidění budou dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Velkým lákadlem je 65 pohyblivých figurek, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky.

Více informací: www.betlemhornilidec.cz

Muzeum betlémů

Kde: Karlštejn

Kdy: do 8. 1. 2012 denně, od 9. 1. o víkendu. V únoru zavřeno.

Vstupné: dospělí 45 Kč, děti 30 Kč

Co zde uvidíte: Kolekci starých, ze dřeva vyřezávaných betlémů. Ve třech poschodích barokního domu vybaveného historickým nábytkem jsou k vidění také betlémy z originálních materiálů – z cukru nebo z chleba. Děti nadchne několik mechanických betlémů, které si mohou samy spustit. Od poloviny listopadu jsou navíc k vidění i perníkové betlémy. Nejoblíbenějším exponátem je Karlštejnský královský betlém, který se rozkládá na ploše 80 m2.

Více informací: www.betlemykarlstejn.cz

Muzeum betlémů a orloj 

Kde: Kryštofovo údolí nedaleko Liberce

Kdy: každý víkend 13 až 16 hodin, orloj denně 8 až 20 hodin

Vstupné: dospělí 50 Kč, děti 15 Kč

Co zde uvidíte: Nedaleko Liberce, v obci Kryštofovo údolí, na vás čeká nejen muzeum betlémů, ale i orloj, po Praze a Olomouci třetí v republice. Přímo pod dřevěným kostelíkem najdete více než dvacet různých betlémů, od miniaturních až po ty největší. Nejzajímavějším exponátem je venkovní Jírův betlém, který měří 16 metrů a je k vidění od začátku adventu do Tří králů. Kromě betlémů na vás v Kryštofově údolí čeká také originální Chaloupkův orloj.

Více informací: www.orloj-betlemy-chaloupka.cz

Betlémy a adventní dekorace tip-na-vylet-kam-za-betlemy-karluv-most

Kde: Baron Trenck Gallery, Brno

Kdy: 3. 12. 2011 až 8. 1. 2012

Vstupné: dospělí 35 Kč, děti 25 Kč

Co zde uvidíte: Přímo v kapucínském klášteře, vedle známé hrobky v centru Brna, na vás čeká zajímavá výstava – betlémy a adventní dekorace. K vidění jsou betlémy dřevěné, papírové, vystřihované, ale i z perníku a z vosku. Nejstarší, papírový skříňkový třebíčský, pochází z přelomu 19. a 20. století, nejmladší perníkový pak z konce letošního listopadu.

Více informací: www.barontrenckgallery.cz

MIMIFORUM zjistilo:

Neznámější Muzeum betlémů u nás, Třebechovické muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem, je nyní pro veřejnost uzavřeno. Staví se zde nová budova a její předpokládané otevření se plánuje na červen 2013.

 

Text: mob

Foto: Muzeumkarlovamostu.cz, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse