vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Kam na Hromnice: Svíčky, chrám i papírna

1. února 2013

Kam na Hromnice: Svíčky, chrám i papírna

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: Hromnice svátek děti rodina výlet

preventan-mimiforum-banner

Některé z přísloví o Hromnicích zná asi každý. Ne všichni už ale vědí, že se slaví 2. února. Pokud přemýšlíte, kam se vydat, vybrali jsme několik tipů na výlet pro celou rodinu. 

Preventan Quattro

  • Doplněk stravy.
  • Cucavé tabletky.
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek ProteQuine® + 30 mg Laktoferin.
prevetan-quattro

Doplněk stravy

Více ZDE

Česká svíčkárna Rodas

Kde: Šestajovice u Prahy

Svíčkárna RODAS byla založena před 20 lety na ploše 4500 m2 a po několika letech začala vyrábět i kosmetické přípravky, koupelovou sůl a parafinové zábaly. A protože se ve svíčkárně pořádají pravidelné exkurze (středa, pátek, sobota, neděle), je ideálním místem pro rodinný výlet. Dozvíte se zde totiž, jak se svíčky vyrábějí, jaké se do nich přidávají přísady či jak se barví. Výrobu si můžete také vyzkoušet. Součástí je i podniková prodejna, kde pořídíte svíčky za výhodné ceny. Velkým lákadlem pro děti je i minifarma, která je součástí areálu. Uvidíte zde shetlandské poníky, holandské mini kozičky, kvésánské mini ovečky, gottigenská mini prasátka, sovy pálené, bažanty, husy labutí či zdrobnělé slepičky.

Více na: www.rodas.cz

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje

Kde: Velehrad

Největší barokní chrám u nás rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se v malebném koutu Slovácka, jen 7 km od Uherského Hradiště a patří k nejvýznamnějším poutním místům nejen na Moravě. Po prohlídce chrámu máte možnost využít další aktivity, které se v okolí nabízejí. Za návštěvu s dětmi stojí například aquapark v Uherském Hradišti, anebo si můžete udělat výlet do lázní Luhačovice, které jsou odtud vzdálené 40 km.

Více na: www.velehrad.cz

Ruční papírna

Kde: Velké Losiny

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v podhůří Jeseníků je papírna ve Velkých Losinách. Ve zdejším muzeu se dozvíte spoustu zajímavostí o výrobě papíru, a také budete mít možnost vidět, jak se vyrábí. A některý z výrobků si pak můžete ve zdejší prodejně zakoupit. Velké Losiny leží jen 12 km od Šumperku, a tak se můžete vypravit na další výlet právě sem. Za vidění stojí například řada expozic zdejšího Vlastivědného muzea.

Více na: www.rucnipapirna.cz

Botanická zahrada Praha Trója

Kde: Praha

Ornamentální zahrada, Japonská zahrada, Pivoňková louka či Severoamerická polopoušť. To jsou jen některé části venkovních expozic Botanické zahrady v Tróji, která se rozkládá na ploše 25 hektarů. Projít se můžete také po památkově chráněné Vinici sv. Kláry, kterou vede krásná cesta s vyhlídkou. Oblíbeným návštěvním cílem je i obří skleník Fata Morgana o rozloze 1750 m2, který je zapuštěný do skalnatého terénu a patří mezi evropské unikáty.  Projdete se třemi částmi s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu a můžete se kochat třeba flórou z ostrova Madagaskar, vegetací Mexika i Afriky. Zastoupeny jsou i horské oblasti včetně rostlin amerických And. V zimních měsících pak stojí za to každý páteční podvečer využít speciální osvětlenou prohlídku.

Více na: www.botanicka.cz

MIMIFORUM zjistilo: tip-na-vylet-kam-na-hromnice-ii-bot-nahled

Co jsou to Hromnice

-          Lidové označení svátku, který připadá na 2. února.

-          Původně svátek souvisel se slovanským bohem hromu a blesku Perunem.

-          Tradičně se v tento den světily svíce, tzv. hromničky. Lidé je dávali do oken, a to mělo dům ochránit před bouřemi, hromy a blesky.

-          Původní význam Hromnic změnilo křesťanství na svátek Uvedení Páně do chrámu. Slaví se 40 dní od Narození Páně, což vychází právě na 2. února.

-          O Hromnicích se mluví také jako o svátku jara. Váže se k nim několik desítek pranostik, z nichž ta nejznámější je »Na Hromnice o hodinu více«.

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz, Botanicka.cz 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse