vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem v přechodu a mám deprese

2. dubna 2016

Jsem v přechodu a mám deprese

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: perimenopauza klimaktérium deprese děti přechod menopauza miminko

preventan-mimiforum-banner

Deprese se u žen objevují dvakrát častěji než u mužů a velmi obvyklé jsou v době menopauzy, anebo několik let před ní – v tzv. perimenopauze. Pokud se objeví, je třeba rychle jednat – mohou být totiž nebezpečné.

MenoMax® (doplněk stravy) je nehormonální přípravek obsahující rostlinný extrakt SoyliFe EXTRA. Tento extrakt pochází z nejcennější části sóji, ze sójových klíčků a obsahuje garantované množství prospěšných látek, isoflavonů/fytoestrogenů. Každá tobolka obsahuje minimálně 40 mg isoflavonů.

menomax-60-tabl-cz-3d-nahled

Diskutujte: S jakými příznaky se před nástupem menopauzy, anebo během ní, potýkáte?


„Je mi čerstvých čtyřicet a poslední dobou jsem myslela na to, že by nebylo špatné pořídit si ještě miminko. Děti už mám velké, a tak mi doma něco chybí. Jenomže plány mi zkřížila menopauza. Poslední rok jsem měla nepravidelnou menstruaci, a když jednou nepřišla, doufala jsem, že se nám to podařilo a já jsem těhotná. Místo toho mi gynekolog oznámil, že jsem v přechodu. Trápí mě všechny možné příznaky, návaly horka, pocení, ale hlavně deprese. Možná i proto, že menopauza přišla tak brzo. Ale když jsem se zeptala své matky, měla ji ve 41 letech, takže se nemám čemu divit,“ mluví o své zkušenosti Simona (40).

Ženy jsou k depresím 2× více náchylnější

Deprese se v menopauze objevuje velmi často, a mnoho žen se s ní setká ještě dříve, v období tzv. perimenopauzy, neboli přechodu, který jí o několik let předchází. Ženy jsou k této nemoci obecně náchylnější, je u nich dvakrát častější, než u mužů a zajímavé je i to, že se podle statistik více objevuje u žen vdaných, než u svobodných. Pokud totiž žena žije v nespokojeném manželství a po boku jí chybí funkční rovnocenný partner, je to první krok k tomu, aby se u ní objevila deprese. Když se k tomu přidají kolísající hladiny hormonů, je právě období perimenopauzy a menopauzy ideálním obdobím k jejímu vzniku.

MIMIFORUM zjistilo:

Jaký je rozdíl mezi perimenopauzou a menopauzou?

  • Perimenopauza (zvaná též přechod či klimakterium) je obdobím, které se nejčastěji objevuje mezi 40. a 50. rokem a ohlašuje příchod menopauzy. Dochází k nepravidelnostem v cyklu a objevují se první příznaky. Toto období může trvat 4 až 8 let.

  • Menopauza značí období, kdy dojde k úplnému vymizení menstruačního cyklu a většinou přichází u žen mezi 45. a 55. rokem.

Uvažovala jsem, že to skončím…

zdravi-a-krasa-jsem-v-prechodu-ii-sh

„Celý život jsem žádné deprese neměla. Jenže pak přišel přechod a na mně začalo všechno padat. Partner si mě nevšímal a neměl na mě čas, děti už odrostly a já zjistila, že nemám ani žádné zájmy a kamarádky. K tomu se přidaly dlouhodobé problémy v práci a deprese byla na světě. Seděla jsem doma, koukala do zdi a nemohla ani vstát. Všechno mě přestalo zajímat, neměla jsem sílu se ani mýt či převlékat. Bohužel manžel to vůbec neviděl. Kdyby nakonec nezasáhla dcera a neodvedla mě k lékaři, asi jsem se jednou neprobudila. Uvažovala jsem totiž, že to budu muset skončit,“ vypráví svůj příběh Jana (46).

Deprese může ohrozit život 

Období perimenopauzy a menopauzy může provázat celá řada příznaků – od návalů horka, pocení, přes změny nálad, poruchy spánku, vyšší vznětlivost či podrážděnost, až po deprese. Pokud se u ženy v tomto věku objeví, je třeba rychle jednat. Deprese je totiž nemoc, která sama o sobě nevymizí, a může ženu ohrozit na životě. Řada zástupkyň něžného pohalaví má totiž sebevražedné myšlenky, a ty až 60 % z nich může proměnit ve skutečnost…

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse