banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Jsem těhotná. Pití a cigaret se nevzdám!

17. června 2016

Jsem těhotná. Pití a cigaret se nevzdám!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: cigarety plod těhotenství alkohol miminko

preventan-mimiforum-banner

Jsou ženy – a není jich málo – pro které těhotenství neznamená žádné omezení. A to ani co se alkoholu a cigaret týká. Průzkumy dokonce ukazují, že kouří každá 5. těhotná!

Diskutujte: Přestala jste v těhotenství zcela kouřit a pít, anebo jste se neomezovala?


Ve vztahu i v práci se vám daří a konečně se cítíte dobře. Užíváte si večírků s přáteli, skleniček si dáte, kolik se vám zachce, a že padne krabička cigaret za večer? No a co! Jste přeci mladá, to zvládnete. Jenže pak se nedostaví menstruace a těhotenský test ukáže dvě čárky. Jste těhotná a vůbec jste to nevěděla! Pila jste, kouřila, a přitom pod srdcem nosila dítě. Vyděsíte se a okamžitě přestanete. Máte výčitky, zda se miminku něco nestalo. Tato situace potká na začátku těhotenství nejednu maminku. Bohužel závěr bývá často jiný – kouřit ani pít nepřestane.

Kouření a alkohol mohou vést k potratu

Odborníci tvrdí, že v prvních třech měsících platí pravidlo »všechno, nebo nic«. Buď miminko přežije váš životní styl bez úhony, anebo ne – a dojde k potratu. Pokud se ovšem v těle maminky udrží, a ta s alkoholem a cigaretami přestane, je více než pravděpodobné, že se jí narodí zcela zdravé dítě. Horší ale je, když nastane pravý opak. Matka se pití ani cigaret v dalších trimestrech prostě nevzdá…

Lékaři mě varovali, já je neposlechla

„Byla jsem silná kuřačka, dvacet až třicet cigaret denně pro mě byla normální dávka. Alkohol jsem si také dopřávala denně. Vypila jsem litr vína každý den. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl to šok. Zkusila jsem s tím přestat, ale nešlo to. Myslela jsem, že umřu! Tak jsem to omezila. Cigarety na patnáct denně a alkohol na dvě sklenky. Ale vzdát jsem se toho nemohla. Lékaři mě varovali, ale měla jsem štěstí. Syn měl jen trochu nižší porodní váhu, jinak byl zdravý. Jenže teď jsou mu čtyři a má silné astma. Říkám si, zda to není tím, jak jsem žila v těhotenství – a vlastně žiju dodnes. Vzdát se toho ale nedokážu,“ říká Jolana (35).

Tohle hrozí dětem alkoholiček!

I když se stává, že se kuřačkám a alkoholičkám narodí zdravé děti, není to zdaleka pravidlem. Denní konzumace alkoholu a cigaret v těhotenství totiž miminku velmi ubližuje. Každá sklenička, kterou matka vypije, totiž vstoupí do krevního oběhu plodu – a pro miminko představuje velkou zátěž. Děti matek, které si v těhotenství hojně dopřávaly alkoholu, se někdy rodí s tzv. syndromem alkoholismu plodu, který se popisuje jako celý život trvající kocovina. Děti mívají nízkou porodní váhu, bývají opožděné i mentálně retardované, mohou mít deformovanou hlavu i končetiny. Časté jsou také vážné vady srdce a mozkové abnormality.

Cigarety v těhotenství: Za tímto stojí!

Když žena zjistí, že je těhotná, přestane kouřit. Opravdu si to myslíte? Bohužel to není zdaleka pravda. Statistiky ukazují alarmující skutečnost – kouří až 20 % těhotných žen! Přitom cigaretový kouř obsahuje až 4 000 škodlivých látek, o kterých ani nevíte. Patří mezi ně oxid uhelnatý, dehty, močovina, formaldehyd, benzen či volné radikály. V těhotenství má právě oxid uhelnatý vliv na snížený transport kyslíku k dítěti, nikotin naopak nejdříve zvyšuje, a pak naopak snižuje krevní tlak plodu, a má také vliv na stárnutí placenty. Ta se může odloučit dříve a vše řádně zkomplikovat. A kromě nižší porodní hmotnosti a předčasného porodu jsou děti kuřaček mnohem náchylnější k nádorovým onemocněním.

MIMIFORUM zjistilo:

Velký problém znamená kouření i při kojení. Je totiž prokázáno, že nikotin prostupuje do mateřského mléka, a tak děti kuřaček mívají koliky, poruchy spánku, zvrací, jsou neklidné a plačtivé a špatně přibírají na váze.

Těhotenství bez alkoholu a kouření

Co tedy radí odborníci? Alkohol a cigarety vynechat během těhotenství a kojení nejlépe úplně. Pokud to opravdu nejde (např. u velmi silných kuřaček), dávky výrazně snížit, anebo přestávat postupně, aby to pro tělo – a pro miminko – neznamenalo zbytečný šok.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa