vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem těhotná a hubnu. Je to normální?

9. července 2014

Jsem těhotná a hubnu. Je to normální?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: zvracení štítná žláza těhotenství hubnutí dieta

preventan-mimiforum-banner

Na počátku těhotenství nebývá hubnutí u žen ničím výjimečným. Mají nevolnosti, a tak ani chuť na jídlo. Pokud však hubnutí pokračuje dál, je konzultace s lékařem nezbytná.

„Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a místo toho, abych přibírala, jen hubnu. Je mi neustále špatně, zvracím, nemám chuť najídlo. Zhubla jsem už pět kilo. Mám strach, zda je to normální a jestli jsem já i s miminkem v pořádku,“ říká Ina (27).

 

Hubnutí v 1. trimestru je běžné

V prvních měsících těhotenství bývá podle odborníků váhový úbytek častý. Nastávající maminky často trpí nevolnostmi, nechutenstvím, mnohé hojně zvracejí. Nemají tedy z čeho přibírat. Tyto potíže většinou provázejí první trimestr a od čtvrtého měsíce samy odezní. Problém může nastat, pokud těhotná žena v sobě neudrží ani tekutiny, protože hrozí dehydratace a kolaps. V tom případě většinou cesta vede do nemocnice na kapačky.

 

Tip MIMIFORA:

Pokud v těhotenství trpíte nevolnostmi a jíte nedostatečně, užívejte alespoň vitaminy pro těhotné ve formě doplňků stravy, které zajistí vyvážený přísun vitaminů a minerálů.

 

Když hubnutí přetrvává…

Zatímco v první třetině těhotenství řada žen díky nevolnostem hubne, od druhého trimestru většinou začnou na váze přibývat díky tomu, jak miminko roste. Pokud tomu tak není a žena hubne dál, je třeba vše neodkladně konzultovat s lékařem, který zjistí, zda je žena v pořádku či nikoliv.

 

Zlobit může i štítná žláza sex-a-vztahy-jsem-tehotna-a-hubnu-ii-sxc-nahled

Nechtěný úbytek váhy v těhotenství může mít i jinou příčinu, než jsou nevolnosti a nechutenství. Pokud žena neočekávaně hubne, pak za tím může stát i porucha štítné žlázy. Lékař by měl situaci zhodnotit a ženu případně poslat na vyšetření. Žádný problém během těhotenství by se totiž neměl podceňovat.

 

Dietu raději odložte

Jiná situace nastává, pokud žena hubne úmyslně. Aby co nejméně přibrala, tak se raději v jídle omezuje či drží dietu. Trpět hlady či dokonce vůbec nejíst se ale v těhotenství vůbec nedoporučuje. Miminku by to totiž mohlo velmi ublížit. Odborníci doporučují jíst vyváženě, pravidelně, ale cíleně hubnout raději až po šestinedělí. Mnoho žen má navíc to štěstí, že hubne samo při kojení, které pro ženu představuje velký energetický výdej.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Dieta v těhotenství

Zatímco drastické a jednostranné diety se v těhotenství zásadně nedoporučují, zdravý a vyvážený jídelníček u žen s nadváhou je naopak vhodný. Vědci jsou přesvědčeni, že snížený příjem kalorií může u těhotných s nadváhou naopak snížit riziko vzniku četných komplikací, jako je např. těhotenská cukrovka. Pokud je však žena těhotná, neměla by držet redukční dietu sama, ale vždy pod dohledem lékaře.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse