vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem těhotná a chci na dovolenou. Partner to odmítá!

20. května 2013

Jsem těhotná a chci na dovolenou. Partner to odmítá!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: letadlo cestování dovolená těhotenství partner

preventan-mimiforum-banner

Názory na to, zda v těhotenství cestovat na dovolenou, anebo ne, se různí. Chce to však dobře zvážit svůj zdravotní stav a vědět, čeho se vyvarovat. 

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Těhotenství není nemoc, řekne si nejedna žena a bez obav se vydá na zahraniční dovolenou i s rostoucím bříškem. „Musíme si užít, dokud jsme ještě dva,“ je jejich další argument. Jenomže to není tak docela pravda – přihodit se může cokoli, náhle a nečekaně, a to i tehdy, pokud těhotenství probíhá bez komplikací. Proto je třeba vždy předem zvážit, zda vám to riziko za dovolenou stojí. Pokud by došlo k potížím, mohla byste si je celý život vyčítat.


Chci k moři, partner nesouhlasí

„Jsem těhotná a na letní dovolenou rozhodně chci, nejlépe letecky k moři. Nejsem přece nemocná, a tak se nehodlám omezovat. Partner to ale vidí jinak. Řekl mi, že s tím nesouhlasí, protože je to pro dítě velký risk. Kdyby se něco stal, on by se za to cítil zodpovědný. Kvůli tomu jsme se pohádali, myslím si, že přehání. Asi pojedu s kamarádkou,“ říká Sabina (27), která je v 5. měsíci těhotenství.


Dovolenou dobře zvažte

Názory odborníků na to, zda cestovat v těhotenství anebo ne, se různí. Nejbezpečnější je podle nich 4. až 7. měsíc, tedy pokud jde o bezproblémové těhotenství. Je však třeba počítat s tím, že náhlé komplikace se mohou objevit kdekoli, a tak je třeba mít v místech dostupnou lékařskou péči. Je-li těhotenství rizikové, hrozí potrat či předčasný porod či trpíte zdravotními problémy, nedoporučuje se pak cestování za hranice raději vůbec. Možností může být pobyt na některém z míst u nás. Jakoukoli dovolenou je však vždy lepší předem konzultovat s lékařem.


MIMIFORUM doporučuje:
5 rad pro cestování v těhotenství sex-a-vztahy-jsem-tehotna-a-chci-na-dovolenou-ii-sh-nahled

1. Používejte pásy

Při jízdě autem vždy používejte bezpečnostní pásy s tím, že spodní část umístíte pod břicho, nikoli přes břicho. Žena, která se nepřipoutá, vystavuje v případě nehody dítě až třikrát vyššímu riziku, než kdyby měla pás zapnutý. Existují také speciální bezpečnostní pásy do auta pro těhotné, který běžný pás fixuje v té správné poloze pod bříškem.


2. Necestujte sama

Na cestě může dojít ke komplikacím, a můžete stát, že budete nutně potřebovat pomoc. Proto není vhodné vydávat se během těhotenství na delší cesty sama. Pozor na cestování autem, které je díky často nedobrému stavu silnic spojeno s nemalými otřesy. Pokud je těhotenství rizikové, může to vést k potížím, dokonce i k předčasnému porodu. Cestujete-li letadlem a po 28. týdnu těhotenství, je třeba mít doklad od lékaře, že cestu můžete podstoupit. Ne každá letecká společnost vás již vezme na palubu, je nezbytné se předem informovat. Pozor také na cestovní pojištění – většinou zahrnuje jen péči o ženu nikoli o dítě v případě předčasného porodu.


3. Pozor na opalování

Je prokázáno, že nejvíce rizikový je v tomto případě II. trimestr. Příliš dlouhý pobyt na slunci zvyšuje podle odborníků možnost tělesného poškození dítěte. Cílené opalování delší než 20 minut se v těhotenství vůbec nedoporučuje. Navíc pokud to přeženete a nepohlídáte si pitný režim, může velmi rychle dojít k dehydrataci, která může být pro těhotnou ženu nebezpečná.


4. Žádný adrenalin

Potápět se a lézt po skalách? Tak to v těhotenství určitě ne! Zapomeňte na adrenalin, naopak buďte na sebe velmi opatrná. Lékaři zatím vědí o škodlivém vlivu potápění v graviditě málo, avšak nedoporučují jej po celou dobu jejího trvání. Může se objevit dekompresní nemoc, existuje vyšší riziko potratu, ale i poškození plodu. Při lezení na skály hrozí vážné úrazy, nevhodné jsou ale i skoky do vody a řada sportovních aktivit, například míčové hry.


5. Rizikové koupání

Těhotné ženy by si měly dát pozor na koupání v přírodních nádržích, protože zde hrozí zvýšené riziko infekce. Nebezpečné může být zvlášť ke konci těhotenství. Nedoporučuje se koupání ve veřejných lázních a termálních koupelích, v moři pouze tehdy, je-li klidná voda. Vlny totiž mají sílu a nárazy do břicha by mohly vyvolat velké problémy. Koupejte se vždy jen s doprovodem a po vyjití z vody se převlečte do suchých plavek, abyste snížila riziko vzniku infekce močových cest. K té jsou také ženy v těhotenství náchylnější.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse