vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem špatná matka. Mateřství mi nic neříká!

15. února 2016

Jsem špatná matka. Mateřství mi nic neříká!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: mateřská láska mateřství deprese těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

I když panuje všeobecné přesvědčení, že mateřská láska přijde ihned a jako blesk z čistého nebe, nemusí tomu tak být vždy. Někdy se pocity prostě nedostaví, a jejich místo zaujme strach, úzkost a přesvědčení, že jste špatná matka.

Preventan Junior

  • Cucavé tablety pro děti-příjemná ovocná chuť
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy) obohacené o vitamin C, který přispívá ke správnému fungování imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. 
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
  • Především k dlouhodobému užívání
  • Doplněk stravy se sladidlem
preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Preventan Junior 90 tbl.

preventan-junior-30-tabl-3d-nahled

Preventan Junior 30 tbl.

Diskutujte: Jak jste řešila, pokud se ve vás hned neobjevily očekávané mateřské pudy?


Říká se, že období těhotenství a mateřství je v životě ženy to nejkrásnější. Zdaleka to ale neplatí u každé z nastávajících maminek. Hormony dokážou s tělem pořádně zamávat, a tak se stává, že se u ženy objeví naprosto opačné pocity. Je nešťastná, má dojem, že absolutně nic nezvládá, k dítěti nic necítí, a tím pádem je přesvědčena, že je zcela neschopná matka.

Těhotenství jsem protrpěla a dítě nechtěla

„Miminko jsem moc chtěla, jenže když jsem otěhotněla, vůbec jsem se nepoznávala. Najednou jsem měla pocit, že je ve mně někdo cizí, že ho nechci a nemůžu mít ráda. Těhotenství jsem protrpěla, nebyla jsem schopná nakoupit ani výbavu. Všichni mě ujišťovali, že se to po porodu změní. Jenže to bohužel nebyla pravda. Na miminko jsem se dlouho nechtěla ani podívat, nechtěla jsem kojit, netvořilo se mi mléko. Nakonec jsem sice dítě přijala a starám se, jak umím, ale pořád se necítím jako matka. A nevím proč,“ vypráví Simona (23).

Nejistota a obavy – i tak vypadá těhotenství

Případů, kdy má matka v těhotenství podobné pocity, je poměrně hodně. Vliv mohou mít nejen kolísavé hladiny hormonů, ale i nestabilní zázemí, nejistota, co bude dál a zda dítě uživí. Řada maminek-prvorodiček se také obává, zda zvládne všechny povinnosti, které s miminkem přijdou. To všechno jsou věci, které mohou nejkrásnější období v životě ženy pokazit a přivodit nepříjemné stavy.

Poporodní deprese: Nezvládnu se postarat! tema-tydne-jsem-spatna-matka-1-ing 

Pokud se potíže objeví po porodu, odborníci je často přičítají poporodní depresi. Někdy se toto období nazývá jako poporodní blues, nebo se mluví o laktační psychóze. Žena má potíže s přijetím miminka, necítí k němu mateřskou lásku, není pro ni to nejkrásnější na světě, a díky tomu upadá do depresí. Podobné případy se často neobejdou bez pomoci psychologa.

Dceru jsem nechtěla a neumím ji mít ráda

„Jsem asi špatná matka. K dceři jsem si nikdy nenašla vztah, jaký bych asi měla mít. Možná je to proto, že byla nechtěná, nečekaná a s mužem, kterého jsem už nikdy neviděla. Moc jsem se snažila, chtěla ji milovat, ale nešlo to a dodnes to neumím. Je jí pět a vím, že to ze mě musí cítit. Neumím si ale pomoct. Vím, že je moje, ale mám pocit, že jde vlastně o cizího člověka,“ vypráví Marta (31).

Mateřská láska může přijít se zpožděním

Podle psychologů není nic neobvyklého, že mateřská láska nedorazí, jakmile se na miminko podíváte. Jako jiné věci i ona potřebuje čas. Velmi často se stává, že přijde se zpožděním. V tom případě je pro novopečenou maminku o to důležitější pomoc a podpora okolí a její rodiny. Jen tak se může rychleji a snáze vyrovnat s pocity, které nečekaně nastoupily místo mateřské lásky – se strachem, úzkostí, pocitem viny a nepříjemným překvapením. Vždyť všichni tvrdili, že mateřská láska přijde, jakmile miminko spatříte. Není-li jiná možnost, dokážou zcela určitě pomoct psychologové.

 

Text: ino

Foto: ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse