vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem posedlá pořádkem. Partner to nesnáší!

15. května 2016

Jsem posedlá pořádkem. Partner to nesnáší!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: porucha posedlost úklid pořádek domácnost nemoc

preventan-mimiforum-banner

Extrémní posedlost pořádkem normální není. Může způsobit problémy v životě i ve vztahu, a dokonce může jít o poruchu, kterou je třeba léčit!

Diskutujte: Jak se u vás projevuje posedlost pořádkem?


„Nesnesu na zemi smítko, nebo pohozenou věc. I otisk prstu na zrcadle mě přivádí k šílenství. Doma musí být vše vyleštěné, čisté a na svém místě. Oblečení mám vyrovnané v komíncích, vše poskládané v přesných rozestupech. I žabky od záclon musejí mít určité rozestupy mezi sebou, jinak nemám klid. Když uvařím, nenajím se, dokud není vše uklizeno a umyto, to jím raději studené. Jinak by mi nechutnalo. Vím, že jsem posedlá pořádkem. Jenže můj partner to naprosto nesnáší, a tak se kvůli tomu stále hádáme,“ říká Martina (29).

Jsem úklidový maniak. Prý se mám léčit!

Podobně je na tom i Jaroslava (33). „Vím, že jsem úklidový maniak, ale nemůžu si pomoct. Postele převlékám každý druhý den, každý den peřiny vytřepávám, abych je zbavila nečistot a roztočů. Nesnesu nic mimo určená místa. Vadí mi i tužka na stole, cokoli nakřivo, vše musí být přesně srovnané. V lednici rovnám věci podle výšky a data spotřeby. Etikety musejí být natočeny ven a běda, aby mi s tím někdo pohnul! Země vytírám dva až třikrát denně, vždyť se na nich přece usazuje prach. Ze stolu uklízím, když ještě dojídáme, nesnesu pohled na špinavý talíř. Partner mi kvůli tomu nadává. Prý nejsem normální a mám se jít léčit! Nemyslím si, že je něco v nepořádku. Prostě mám ráda čisto, na tom není nic špatného,“ říká.

Uklízet? Ano, ale ne přehnaně! sex-a-vztahy-jsem-posedla-poradkem-ii-sh

Mít ráda a umět udržet pořádek jistě není špatná vlastnost. Nesmí se to ale přehánět. Pokud totiž chorobná touha po úklidu a čistotě začne ovládat život, je to špatně. U takových lidí je totiž pořádek na prvním místě, partnera i rodinu odsouvají, protože jsou přímo posedlí myšlenkami, že doma nemají čisto a musejí uklízet. Takový extrém v pořádku není – a může vést k velkým problémům ve vztahu. Dokonce i k rozchodu. „Uklízím pořád a všude, naprosto nesnesu prach a jakýkoli nepořádek. Můj partner to měl zcela naopak, házel po bytě ponožky, nechával špinavé nádobí na stole a já šílela. Hádali jsme se natolik, že se se mnou nakonec rozešel. Prý si najde radši normální ženskou a nenechá se ode mě sekýrovat,“ svěřuje svou zkušenost Pavlína (34). Ta nakonec skončila v rukou psychologa a začala se léčit.

MIMIFORUM zjistilo:

Může jít o nemoc!

Posedlost pořádkem může být nemoc, kterou je třeba léčit! Odborníci mluví o tzv. obsedantně-kompulzivní poruše. Myšlenky, kterých se člověk nemůže zbavit, nutí k nutkavému jednání. Mohou být až tak silné, že kvůli nim není možné dělat nic jiného. Až teprve tehdy, když dotyčný onu činnost vykoná, opadne na chvíli duševní napětí a neklid. Porucha se velmi často projevuje jako posedlost čistotou, pořádkem, úklidem, chorobným strachem ze špíny apod. V tom případě je třeba navštívit psychologa, a vše se pak dostává do normy léky.

Zajímavost MIMIFORA:

Obsedantně-kompulzivní porucha, chorobná touha po pořádku, je většinou daná už v dětství – díky naučeným vzorcům chování. Nejčastěji pak plně propuká u mladých lidí mezi 20 a 26 lety. Neobjevuje se nejen u žen, ale i u mužů.

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse