vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem posedlá pořádkem. A on to nechápe!

18. března 2017

Jsem posedlá pořádkem. A on to nechápe!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: špína posedlost úklid pořádek Pedant

preventan-mimiforum-banner

Všeho moc škodí – i úklidu. Pokud je totiž žena extrémně posedlá pořádkem a muž pro to nemá pochopení, může to vést ke krizi ve vztahu – a dokonce i k rozchodu. 

„Přiznám se, že jsem pořádkem přímo posedlá. Uklízím několikrát denně, minimálně třikrát za den vysávám a umývám země. Nemůžu mít psa, protože nesnesu na zemi jediný vlas, natož chlupy. Všechny věci musejí být přesně na svém místě a hlavně musejí být čisté. Vím, že jsem asi trochu pedant, ale přijde mi to normální. Nesnesu špínu v jakékoli podobě. Partner to ale nechápe. Klidně si po bytě rozhazuje ponožky a neumyje po sobě ani umyvadlo. Kvůli tomu se často hádáme. Nadává mi, že jsem úklidem posedlá, ale já s tím nesouhlasím,“ svěřuje se Hanka (28).

Závislost na úklidu

Většina lidí uklízí jen proto, že musí, ale úklid ani trochu nemiluje. Naopak je pro ně často nutným zlem. Jenže existují i takoví, kteří jsou na uklízení závislí. Nesnesou v bytě jediné smítko, všechno musí být čisté a přímo zářit. Dokonalostí a sterilitou jsou natolik posedlí, že v podstatě nedělají nic jiného, než uklízejí – a stále nejsou spokojeni. Neuvědomují si ale, že takové chování už není normální a může velmi obtěžovat jejich okolí – a zvlášť partnera. Málokterý muž je totiž pedantem na pořádek, aby jejich chování chápal a byl z něj nadšený. Pak vše může vést ke krizi ve vztahu.

Nesnesl, že stále uklízím!

„Díky mé posedlosti pořádkem jsem přišla o partnera. Nesnesl totiž, že neustále uklízím, a to samé chci i po něm. Kdykoli přišel domů z práce, našel mě s mopem, vysavačem, prachovkou či kartáčem, jak něco čistím a leštím. Nadávala jsem mu, jakmile stoupl na čerstvě umytou podlahu, anebo utrousil smítko na koberec. Hned jsem ho musela jít celý vyluxovat. Přišlo mi to úplně normální, naopak všichni ostatní se mi zdáli jako špindírové, protože neměli ani zdaleka tak uklizeno jako já. Po jedné hádce kvůli vlasu na podlaze partner odešel a už se nevrátil. Rozvedli jsme se. Nakonec je to výhoda, protože mi nikdo neničí můj naleštěný byt,“ mluví o své vášni Olga (34).

sex-a-vztahy-jsem-posedla-poradkem-ii-sh-nahled

Posedlost pořádkem může být porucha

Extrémní posedlost pořádkem a úklidem není podle odborníků zcela normální. Může totiž jít o obsedantně-kompulzivní poruchu, a tu je třeba léčit. Vše navíc může přerůst v nemoc, která je známá jako mysofobie – fobie ze špíny a bakterií. Proto pokud posedlost úklidem přesahuje všechny meze, je lepší co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. „Milovala jsem pořádek a dokonalou čistotu. Když mi partner řekl, ať se jdu léčit, zuřila jsem. Jenže to jsem ještě netušila, že jsem doopravdy nemocná. Začalo to posedlostí úklidem a pokračovalo to tak, že jsem špínu viděla naprosto všude. Pronásledovaly mě myšlenky na pořádek. Nemohla jsem dělat nic jiného, než uklízet. Vyhodili mě z práce a partner mě opustil. Kdyby mě rodiče nedovedli k lékaři, asi bych dopadla špatně. Doporučuji všem začít to řešit včas. Posedlost pořádkem je vážnější problém, než si uvědomujeme,“ zakončuje Marta (34), která se se svou posedlostí nakonec vypořádala.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse