banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Jsem podrážděná a nervózní. Co na to funguje?

4. února 2016

Jsem podrážděná a nervózní. Co na to funguje?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: klid Nervozita podrážděnost nemoc stres hormony

preventan-mimiforum-banner

Podrážděnost a nervozita se občas nevyhne každému z nás, horší ale je, pokud se stane pravidlem. A vy místo toho, abyste si užívala života, žijete ve stresu, napětí a na vše reagujete mnohem podrážděněji, než je potřeba.

Diskutujte: Co vás uklidní, pokud jste nervózní a podrážděná?


V práci i doma toho máte nad hlavu, nikdo vám nepomůže, nikdo se bez vás neobejde, všechno je zkrátka jen a jen na vás – práce, domácnost i děti… Není se proto čemu divit, že jste stále častěji podrážděná a nervózní. Čas pro sebe nemáte žádný, s kamarádkami už jste si nevyrazila ani nepamatujete. Právě přílišné vytížení je jednou z hlavních příčin nervozity. Důvodů, proč jste některé dny podrážděná, a je lepší, se od vás všichni budou držet dál, ale může být víc.

MIMIFORUM zjistilo:

Co všechno může stát za nervozitou

● Dlouhodobá přepracovanost a pracovní tempo, které zvládáte jen s vypětím všech sil.
● Únava, s ní související ospalost a vyčerpanost.
● Hormonální nerovnováha. Je prokázáno, že ženy bývají nervóznější těsně před menstruací a během ní.
● Nemoc a zdravotní problémy.
● Špatné počasí. I to nám stačí k tomu, abychom byli podrážděnější. A zvlášť tehdy, pokud trvá déle. Je prokázáno, že na nedostatek slunečního světla lidé reagují různě – jednou z možností může být právě podrážděnost.

Stres spouští choroby

Snad každý člověk někdy zažil stav, že byl nervózní, reagoval podrážděně a ostatní mu byli na obtíž. Pokud ale tato situace trvá déle, mluví se o chronické nervozitě. V takových případech je už třeba rychle zasáhnout. Stres, ve kterém se takový člověk ocitl, je totiž spouštěčem řady chorob…

Podrážděnost máme v genech i v dětství

Podle odborníků může za podrážděnost nejen náš životní styl, přílišná vytíženost, či hormony, ale stojí za ní také geny. Každý člověk má totiž dané predispozice na nejrůznější povahové vlastnosti, a mezi nimi mohou být i nervóznější reakce než u jiných lidí. Kromě toho může mít člověk podrážděnost danou ze svého dětství. Je totiž prokázáno, že lidé, kteří byli v dětství vystaveni stresovým situacím, například častým hádkám rodičů, jsou v dospělosti více a rychleji podrážděnější.

MIMIFORUM doporučuje: zdravi-a-krasa-jsem-podrazdena-2-ing-nahled

Co dělat, pokud jste stále nervózní

Usmějte se.

Pokud cítíte, že na vás jde nervozita, zkuste se usmát a pomyslet na něco pěkného. V některých případech to funguje skvěle. Úsměv totiž stačí, abyste si navodila dobrý vnitřní pocit a zlepšila náladu.

Zvolněte tempo.

Nemusíte dělat všechno sama a hned. Popřemýšlejte, co se bez vás obejde, co můžete odložit a co může udělat někdo jiný. Není nutné mít byt jako ze škatulky za cenu, že to rodina odnáší vaší nervozitou.


Zapojte ostatní.

Pokud jste nervózní proto, že to doma a v práci prostě nestíháte, zapojte zavčas další členy rodiny. Děti i partner vám přece mohou se spoustou věcí pomoct. Uvidíte, že se vám přidělením úkolů brzy uleví.


Relaxujte.

Odpočinek je víc než důležitý. Takový život, ve kterém budete jen pracovat a neuděláte si chvíli volna, se dlouho nedá vydržet. Stanovte si čas, kdy budete relaxovat a věnovat se jen sama sobě. Naložte se večer do vany, pusťte si relaxační hudbu a hned bude lépe.


Sportujte.

Stačí jakýkoli pohyb, který vám bude příjemný. Třeba jen rychlá chůze na čerstvém vzduchu. Nejen, že se vám okysličí mozek, ale je známo, že se při sportu do těla vyplavují hormony štěstí, endorfiny a vy se hned cítíte lépe.


Zkuste autogenní trénink.

Jde totiž o metodu, která pomáhá odstranit příznaky neklidu a nervozity a tělu dodává novou sílu a energii. Návod na něj najdete na internetu.


Upravte životní styl.

Zamyslete se také nad tím, co jíte a jak vypadá váš jídelníček. Zařaďte do něj více ovoce a zeleniny a nezapomeňte na vitamin B6, jehož nedostatek má na svědomí podráždění. Hodně často chybí ženám, které užívají hormonální antikoncepci.


Vyhledejte lékaře.

Pokud nic nepomůže a máte pocit, že nervozita váš život ničí, poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou. Návštěva psychologa také není žádnou ostudou, naopak vám můře pomoct problém vyřešit.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
Pořád mam nervy
Lecim se už dlouho a jsem stále podrazdena a nervózní bolí me úplně všechno občas mi pomůže když si pustin hudbu a uklizim nevíte někdo jak s tím dal bojovat? Ahoj

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa