vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jsem chorobně žárlivá a nevím, co s tím!

23. února 2016

Jsem chorobně žárlivá a nevím, co s tím!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: žárlivost partnerství láska milování vztah sex

preventan-mimiforum-banner

Žárlivost dokáže vztah pořádně zkomplikovat. Pokud jeden z partnerů druhého pronásleduje a dělá mu scény, jen málokdy to vztah ustojí. Většinou skončí rozchodem.

Diskutujte: Jak bojujete proti žárlivosti?


Každý třetí člověk žárlí na partnera. Alespoň to tvrdí průzkumy. Jenže není žárlivost, jako žárlivost. Lehká forma vztahu neublíží, naopak mu může prospět. Horší ovšem je, pokud se žárlivost stupňuje a přejde do chronické fáze. Jen málokterý muž totiž dokáže vydržet ve vztahu s chorobně žárlivou partnerkou, která mu ze života dělá peklo.

Stačí malá záminka a neudržím se!

„Partner to se mnou nemá jednoduché. Strašně na něj žárlím. Stačí sebemenší záminka a už ve mně vzplane oheň a neudržím se. Nesnesu, když se otáčí po jiných. Pořád mu volám nebo píšu zprávy a kontroluju ho, kde je a co dělá. Když si jde sednout s kamarády, hned jsem přesvědčená, že má milenku. Sama vím, že to se mnou je k nevydržení a docela se divím, že mě ještě neopustil,“ mluví o své přehnané žárlivosti Evelína (31).

Snažím se najít důkaz, že mě podvádí

tema-tydne-jsem-chorobne-zarliva-2-ing-nahled

Podobný příběh nám napsala i Agáta (28). „Jsem šíleně žárlivá a partnera hlídám na každém kroku. Kde to jde, tam ho doprovázím, abych měla jistotu, že mi není nevěrný. Když s ním nejsem, pořád mu volám. Když mi nebere telefon, hned mě napadne, že je s jinou. Kontroluju mu tajně mobil i e-mailovou schránku. Snažím se najít důkaz, že mě podvádí. Vím, že to asi není úplně normální, ale nemůžu si pomoct. Žárlivost asi máme v rodině, moje máma se totiž chovala stejně,“ říká.

Málokterý muž vydrží žárlivé scény

Chorobné žárlení velmi těžce nese 84 % lidí. Těch zbylých 16 % se je snaží u partnera vydržet, i když to není snadné. Vztahy, kde je jeden partner žárlivý přesmíru, většinou dobře nekončívají. Jen málokdo totiž neustálé výlevy a scény vydrží a z takového svazku neuteče. „Bývalá partnerka byla nesmírně žárlivá. Kolegové v práci se mi smáli a říkali jí stíhačka, protože mě doslova pronásledovala. Volala dokonce i jim, aby zjistila, zda jsem skutečně v práci a neužívám si s milenkou. Nesměl jsem se otočit za jinou, jinak byl oheň na střeše. Když mi domů přišel dopis, podrobně zkoumala, od koho je. Vím, že mi i prohlížela zprávy v mobilu. Nedalo se to vydržet. Odešel jsem a jsem za to rád. Konečně mám klid,“ líčí Antonín (38).

Jak na žárlivost? Začněte u sebe! 

Co tedy máte dělat, pokud jste extrémně žárlivá? Začněte sama u sebe. Ujasněte si, proč a na co žárlíte a zda k tomu máte důvod. Možná je hlavní příčina vaší žárlivosti v tom, že nemáte zájmy, koníčky a kamarády, a prostě se nudíte. V tom případě se zkuste zabavit. Najděte si činnost, která vás baví, a věnujte se jí naplno. Obnovte vztah s bývalou kamarádkou a občas spolu někam vyrazte. I to vám může pomoct, abyste žárlila méně.

Poslední »první pomoc«: Psycholog

Pokud o partnera nechcete přijít, mírněte se. Můžete si totiž být téměř jistá, že pokud to neuděláte, časem mu dojde trpělivost a vám zbudou jen oči pro pláč. Promluvte si s ním a domluvte si jasná pravidla. On vám řekne, kam jde a kdy přijde, a vy mu na oplátku nebudete dělat scény, nic vyčítat a už vůbec ne prohlížet mobil a e-mail. Když ani to nebude fungovat, je jediným řešením vyhledat psychologa. S chorobnou žárlivostí vám totiž může pomoct, a tím zachránit vztah.

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse