vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jídlo a pití, které nám ničí zuby

4. prosince 2014

Jídlo a pití, které nám ničí zuby

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: kartáček pití jidlo zuby ovoce víno

preventan-mimiforum-banner

Které jídlo a pití nám nejvíce ničí zuby? Třeba kyselé okurky, anebo iontové nápoje pro sportovce! Chrupu neprospívá ani červené víno či konzumace citrusů.

Vitamin D3

– Doplněk stravy
 – Vitamin D3 (kalciferol)je látka, která významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, a tím přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů.

vitamin-d3_small

Doplněk stravy

Více ZDE


Není pochyb o tom, že o zuby je třeba řádně pečovat, aby se co nejlépe ochránily před zubním kazem. Existují ale potraviny a nápoje, které chrupu škodí ještě více, než by se mohlo zdát. Málokdo by například tušil, že škodu nadělají i citrusy či kyselé okurky.

 

Červené ovoce

Pěkné jednolité barvě zubů prokazatelně neprospívá konzumace některých potravin. Pokud nemůžete žít bez borůvek, vašemu chrupu se to rozhodně líbit nebude. Podobně na tom budete také tehdy, milujete-li maliny, ostružiny, anebo červenou řepu. Červené ovoce se se zuby nekamarádí.

 

Citrusy

Ani přílišná konzumace citrusů zubům neprospívá. Leptají a narušují totiž zubní sklovinu. Pokud si během půlhodiny po jejich konzumaci zuby vyčistíte, můžete jim paradoxně ještě více ublížit. Proto s použitím zubního kartáčku počkejte, ne vždy se přílišná hygiena vyplácí. Zubní sklovinu poškozují také šťávy s citrusů, hlavně z grepů a citronů, které jsou nejvíce kyselé.

 

Kyselé okurky

Kyselé okurky jsou zdravé, pomyslí si většina lidí a klidně si je dopřeje ve velkém. Zdravé možná jsou, ale zubům neprospívají rozhodně. Studie, se kterou přišli britští experti, totiž potvrdila, že jsou jedněmi z hlavních viníků v opotřebování zubů. Může za to kyselina v octě, kterou najdete v láku.

 

Nápoje

Některé nápoje, pokud si je dopřáváme pravidelně, barvě zubů nejen, že neprospívají, ale zanechají na nich nevábné stopy. Mezi ty hlavní patří káva, černý čaj, některé perlivé nápoje, jako např. Coca-Cola či mrkvový džus. Na zubech zanechávají zažloutlé skvrny a na kráse chrupu rozhodně nepřidají. Zubům neprospívají ani iontové nápoje, které s oblibou pijí sportovci. Obsahují totiž silné kyseliny, které vážně poškozují zubní sklovinu.

 

Červené víno zdravi-a-krasa-jido-a-piti-ktere-nici-zuby-ii-sh-nahled

Pozor dejte nejen na nealkoholické nápoje, ale i na červené víno. Říká se o něm sice, že prospívá zdraví, ale chrupu už nikoli. Nejen, že v něm obsažené pigmenty zabarvují zuby, ale navíc ústní dutinu vysušují. Vyšší konzumace vede ke snížení produkce slin, což jen podporuje vznik zubního kazu.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Pozor na zubní kartáčky

Další oblíbené místo pro bakterie. Někteří odborníci dokonce soudí, že se na něm vyskytuje vše, co žije v naší toaletě. Bakterie zde dokážou přežít až dva dny, a protože zubní kartáček pořádně nevyčistíte, měl by se měnit každý měsíc a nikdy nikomu nepůjčovat.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse