vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Ježci a medúzy: Co dělat, když se u moře zraníme

19. července 2017

Ježci a medúzy: Co dělat, když se u moře zraníme

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: medúza ježek pláž moře voda

preventan-mimiforum-banner

Bodnutí mořským ježkem nebo požahání medúzou může dovolenou řádně zkazit. Co dělat, když nás u moře poraní?  

Dovolená u moře, běhání v písku, skákání ve vlnách, plavání ve slané vodě. Jen málokdo netouží potom užít si dovolenou v některém z jižních států. Jenže krásný pobyt může řádně znepříjemnit stoupnutí na mořského ježka, anebo požahání medúzou v moři.

 

Bodnutí mořským ježkem

Je nejčastější hlavně v Chorvatsku. Pokud nemáte vhodnou obuv do vody, můžete se s ním setkat dřív, než se nadějete a zkazit si tak zbytek dovolené. Šlápnutí na ježka je totiž velmi bolestivé a v místě se navíc může rozvinout infekce.

Co dělat: Šlápnete-li na ježka, co nejrychleji odstraňte ostny, které v noze zůstaly. Ideálně pinzetou. Poté nohu ponořte alespoň na 30 minut do hodně teplé vody – min. 400 C. Tento krok pomůže ke zmírnění bolesti, i když je třeba počítat s tím, že zasažené místo bude bolet ještě několik dní. V tom případě užijte léky proti bolesti.

Na co dát pozor: Postižené místo sledujte, může se tu rozvinout infekce. K lékaři běžte v případě, že místo oteče, výrazně zčervená či začne hnisat.

 

Tip MIMIFORA:

Noste boty do vody! Pokud víte, že jste na místě, kde ježci jsou, pořiďte si speciální obuv do vody, která vás před nimi ochrání.

 

deti-a-rodina-jezci-meduzy-ii-sxc-nahled Požahání medúzou

S medúzami se v moři můžete setkat velmi často, extrémně jedovaté druhy však v evropských mořích naštěstí nebývají. I přesto může požahání medúzou způsobit nepříjemné zranění, které může mít i vážný průběh. Nejen, že medúzu v moři většinou uvidíte, ale hlavně kontakt s ní pocítíte. Váčky na chapadlech totiž obsahují jed. Mezi příznaky popálení patří intenzivní bolest, vyrážka a svědění, ale i nucení na zvracení či průjem, bolesti břicha. Ve vážných případech se mohou objevit dýchací problémy, bolest na hrudi, ale i kolaps a bezvědomí. V tom případě je nutné neprodleně volat lékaře.

Co dělat: Co nejrychleji odstraňte zbytky chapadel, které zůstaly na kůži a místo oplachujte slanou vodou, případně octovým roztokem. Nikdy nepoužívejte sladkou vodu, která podporuje uvolňování jedu do těla. Doporučuje se poté místo potřít pěnou na holení a oholit žiletkou, nebo alespoň přejíždět hranou kreditní karty. V lékárně si můžete koupit speciální gely, které jsou určené na zklidnění požahaných míst. Proti bolesti opět poslouží ponoření místa do teplé vody (min 400C) na 20 min.

 

Tip MIMIFORA:

Skvělou pomoc při požahání medúzou poskytne rajče! Rozkrojte jej a místo jím potírejte, uleví to od bolesti.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse